POLECAMY
  NASZ SONDAŻ

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Kto ma szansę zostać prezydentem Gdańska i Gdyni? Sprawdziliśmy to!

  36. Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Wyścigi jachtów w...

  36. Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Wyścigi jachtów w rocznicę wybuchu wojny [ZDJĘCIA]

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jachty na trasie wyścigów Regat o Puchar Obrońców Westerplatte na Martwej Wiśle
  1/6
  przejdź do galerii

  Jachty na trasie wyścigów Regat o Puchar Obrońców Westerplatte na Martwej Wiśle ©Jacek Sieński

  Po raz trzydziesty szósty na wodach Zatoki Gdańskiej i Martwej Wisły rozegrano 30 i 31 sierpnia tradycyjne Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Organizuje je od roku 1978 Yacht Klub Północny w Gdańsku. Wyścigi jachtów różnych klas odbyły w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.
  Regaty, rozgrywane co roku na przełomie sierpnia i września, upamiętniają obrońców Westerplatte, którzy 1 września 1939 roku jako pierwsi stanęli do walki z niemieckimi napastnikami. Są one otwarte dla wszystkich jachtów polskich i zagranicznych, klasyfikowanych generalnie i grupowo, według formuł pomiarowych KWR (Klasyczny Współczynnik Regatowy) i ORC (Offshore Racing Congres). Wyniki regat, zaliczane zostały do Pucharu Zatoki Gdańskiej i Pucharu Bałtyku Południowego.

  Na Zatoce Gdańskiej rozegrano 3 wyścigi, a na Martwej Wiśle - dwa. Na Martwej Wiśle jachty żeglowały pomiędzy mostem wantowym a Krakowcem. Zawody odbyły się w zmiennych warunkach pogodowych. Na zatoce wiał słaby wiatr, a na Martwej Wiśle na początku wyścigów podmuchy ledwo pozwoliły jachtom na przecięcie linii startu i dopiero po południu rowiało się na dobre.W regatach uczestniczyło w sumie 31 jachtów z trójmiejskich klubów oraz dwa pod banderą Rosji - Błagadarność II i Tiuleń oraz jeden pod banderą Stanów Zjednoczonych - Fujimo.

  W klasyfikacji generalnej I miejsce zajął jacht Goode Speed, dowodzony przez skipera Łukasza Trzcińskiego, II miejsce - jacht Oiler III, którego spiperem był Robert Kresło i III miejsce - Argea II, pod skiperem Andrzejem Girulskim.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyłki

  Paweł Hryniewicz - s/y Diament (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Panie redaktorze. Trzeba było dopytać się jak odbyły się regaty. Nie było wszystkich wyscigów bo w sobotę zabrakło wiatru. Był tylko jeden i do tego skrócony. Kapitan Argei II nazywa się Gierulski....rozwiń całość

  Panie redaktorze. Trzeba było dopytać się jak odbyły się regaty. Nie było wszystkich wyscigów bo w sobotę zabrakło wiatru. Był tylko jeden i do tego skrócony. Kapitan Argei II nazywa się Gierulski. Pozdrawiam
  Paweł Hryniewiczzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo