Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 euro za przemyt człowieka. Chorwackie firmy dostawcze zasypane propozycjami przemytu imigrantów

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Migranci u wybrzeży Grecji. Za przemyt takich osób pośrednicy zarabiają krocie
Migranci u wybrzeży Grecji. Za przemyt takich osób pośrednicy zarabiają krocie Fot. 123rf
Wszystko wskazuje na to, że przemyt ludzi stał się integralną częścią chorwackiego kapitalizmu w XXI wieku; w ostatnim czasie firmy dostawcze zostały zasypane propozycjami przemytu imigrantów - czytamy we wtorkowym wydaniu chorwackiego dziennika "Jutarnji list".

Przemyt ludzi - częste interwencje policji

Przypadek przemytnika z Serbii, który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę, a także 19-letniego obywatela Bośni i Hercegowiny, który prawie potrącił interweniującego policjanta, są przypomnieniem o rosnącym problemie przemytu ludzi na terytorium Chorwacji. Mediach donoszą coraz częściej o podobnych sytuacjach.

"Jutarnji list" przywołał ostatni przypadek przejechania przez przejście graniczne bez zatrzymania się 26-letniego przemytnika z Serbii oraz nielegalnego wjazdu na terytorium Chorwacji 19-latka z Bośni i Hercegowiny, który niemal staranował próbującego interweniować policjanta.

Oferty pracy dla przemytników z Chorwacji

Kilka firm transportowych z Chorwacji otrzymało ofertę współpracy w transporcie ludzi. Cena za przewóz jednej osoby została określona na 300 euro. W rozmowach telefonicznych nawiązywane były rozmowy o zmianie trasy w razie kontroli drogowej.

"Czy jesteś gotowy na pracę przy transporcie ludzi? Płacę 300 euro za osobę, trzy godziny jazdy z Chorwacji do granicy ze Słowenią" - brzmi jedno z takich ogłoszeń.

"Jeśli na miejscu pojawi się policja, poinformuję cię, że zmieniamy trasę" - zapewnił właściciel numeru z Turcji.

Tęgie głowy i przemyt oparty na pomysłowości

Niektóre osoby zainteresowane nielegalnym przewozem ludzi, wykazują oryginalność. W wiadomościach, które otrzymują media, jedna z odpowiedzi wydaje się niepokojąco prawdziwa.

"Mam traktor i przyczepę, która pomieści 50 osób. Można traktorem? Do granicy potrzebuję jednak siedmiu godzin" - napisał mężczyzna.

Szlak bałkański - korzyści i zagrożenia

Chorwacja, będąca elementem tzw. szlaku bałkańskiego, obecnie doświadcza znacznego wzrostu nielegalnych przekroczeń granic - liczba ta wzrosła o 41% w porównaniu z rokiem 2022. Problem nielegalnej migracji, który wydaje się nabierać rozpędu, jest wyzwaniem dla służb porządkowych.

Minione 12 miesięcy przyniosły rekordową liczbę przemytników ludzi - ponad 1850 osób. Policja odnotowała w 2023 roku 68 360 nielegalnych przekroczeń granicy, czyli o 41 proc. więcej niż w roku 2022 - poinformował Minister spraw wewnętrznych Chorwacji, Davor Bożinović.

Szlak bałkański, prowadzący przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę, jest jednym z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do państw na zachodzie UE. Problematykę ta wymaga skoordynowanej i zdecydowanej reakcji służb porządkowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 300 euro za przemyt człowieka. Chorwackie firmy dostawcze zasypane propozycjami przemytu imigrantów - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki