Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 przepisów na przetwory

Magda Weidner
Uzupełniamy domowe spiżarnie w przetwory z pomidorów, cukinii, fasoli i nie tylko.

1. Szczaw konserwowy
Składniki na 4 słoiczki (300 ml):
2 kg szczawiu, 500 ml wody, sól

przygotowanie:
Szczaw oczyścić, umyć i pokroić. Wrzucić do garnka, wlać 500 ml zimnej wody, zagotować do miękkości, dodać szczyptę soli. Włożyć gorący wywar ze szczawiu do słoiczków i zakręcić je. Na dnie garnka wyłożyć ściereczkę, ułożyć słoiczki, wlać wodę do połowy słoiczków, pasteryzować 15 minut. Gdy słoiczki w garnku się przestudzą, wyjąć je i odwrócić przestudzone do góry dnem.
Autor: Monika Gorzowa

2. Cukinia w słodko-kwaśnej zalewie
Składniki: 2 kg młodej cukinii, 1 kg cebuli, 1 kg marchewki, 1 łyżka soli, 700 ml octu winnego - ja (dałam 400 zwykłego octu 10 proc. wymieszanego z 300 ml przegotowanej wody), 2 litry wody, 1 szkl. cukru, 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu, 1 łyżeczka pieprzu czarnego w ziarnkach, 10 ziaren ziela angielskiego
przygotowanie:
Cukinię myjemy, ale nie obieramy, osuszamy. Skrobaczką do warzyw przygotowujemy podłużne paski tak, aby po obu stronach końcówki były zielone. Tak samo postępujemy z marchewką. Cebulę kroimy w piórka. Warzywa mieszamy w misce z dodatkiem soli, przykrywamy miskę ściereczką i zostawiamy na kilka godzin. Przygotowujemy marynatę: zagotowując wodę z octem, cukrem oraz pieprzem mielonym i ziarnistym. Dodajemy też ziele angielskie. Warzywa odciskamy i układamy w słoiku. Zalewamy do pełna marynatą. Zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut.
Autor: Danuta Rozmys

3. Sałatka ogórkowa
Składniki:
5 kg ogórków, 1 i 1/2 kg cebuli, 15 ząbków czosnku, 1 litr wody, 250 ml octu, 250 ml oleju, 100 g cukru, 1 pęczek natki, 2-3 marchewki, 1 łyżka soli, czarny pieprz świeżo zmielony

przygotowanie:
Ogórki kroimy w plastry i przekładamy do miski. Cebulę obieramy i szatkujemy w talarki, a następnie dodajemy do ogórków. Ząbki czosnku obrać, lekko rozgnieść nożem, aby pękły. Marchewkę myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. W dużym garnku zagotowujemy wodę z octem, cukrem, pieprzem oraz solą. Studzimy i zalewamy ogórki z marchewką, cebulą. Mieszamy dokładnie z posiekaną natką pietruszki. Odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przekładamy do wyparzonych słoików, dopełniamy sokiem z ogórków, które nam się macerowałyi pasteryzujemy 15 minut.
Autor: Danuta Rozmys

4. Sałatka z kapusty
Składniki: 1 kg białej kapusty, 2 marchewki,
4 ząbki czosnku, 1/2 szkl.cukru, 1 szkl.oleju, 2 łyżki soli, 1 cebula, 1/2 szkl.octu, 1/2 litra wody przegotowanej

przygotowanie:
Kapustę poszatkować. Marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Wymieszać z marchewką. Dodać resztę składników, dokładnie wymieszać i pozostawić na 24 godziny. Pasteryzować 15 minut.
Autor: Danuta Rozmys

5. Sos do słoików
Składniki: 3 kg cukinii, 1 kg cebuli, 1 litr przecieru pomidorowego, 1 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka curry, 1 łyżeczka słodkiej papryki
Zalewa: 1 szkl.octu 10 proc., 50 dag cukru

przygotowanie:
Cukinie i cebulę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Posolić i odstawiamy na 1 godz. Odcisnąć sok z cebuli i dorzucić do startej cukinii. Zalać zalewą, przyprawić do smaku. Dodać przecier pomidorowy. Gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Zmiksować wszystko. Włożyć do czystych słoików.
Pasteryzować 15 minut.
Autor: Danuta Rozmys

6. Sałatka z grzybów
Składniki:
2 kg grzybów, 0,5 szklanki oleju, 2 marchewki, 2 duże cebule, 2 słodkie czerwone papryki, 0,5 szklanki przecieru pomidorowego, 0,5 szklanki ketchupu, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, papryka ostra mielona

Przygotowanie:
Przekroić na pół obgotowane uprzednio grzyby (mogą być różnej wielkości). Warzywa pokroić w kostkę. Poddusić na oleju marchew do miękkości, dodać paprykę, grzyby i przyprawy i wszystko razem dusić ok. 10 minut. Gorące warzywa przełożyć do słoików, zakręcić i pasteryzować 10-15 minut. Można podawać na ciepło i zimno.

Barbara Brzezicka
7. Borowiki marynowane
Składniki:
ok. 2 kg borowików, duża cebula, łyżka soli. Zalewa: na 4 szklanki wody: 1 szklanka octu 6 proc., 10 dag, cukru,
4 dag soli, ziarna pieprzu, ziarna ziela angielskiego, listki laurowe, małe cebulki, marchewka, biała gorczyca

Przygotowanie:
Grzyby oczyścić, umyć, zalać wrzątkiem i gotować ok. 10 min., odlać wodę i jeszcze raz zalać wrzątkiem, wrzucić pokrojoną cebulę i gotować 10 minut małym ogniu. Odstawić, ostudzić. Sporządzić zalewę: zagotować wodę z cukrem i solą, wlać ocet, ostudzić. Cebulki obrać, marchewkę oczyścić, pokroić w słupki. Do słoików nakładać grzybki, wrzucać po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, 1 mały listek laurowy, 2-3 małe cebulki lub pokrojone kawałki dużej, 2-3 słupki marchewki, 1/2 łyżkę gorczycy, zalać zalewą. Słoiki zakręcić, wstawić do garnka z gorącą wodą pasteryzować ok. 10-15 minut.
Sylwia Szkopek-Szymańska

przetwory
8. Grzyby po grecku
Składniki:
2 kg dowolnych grzybów, szklanka oleju, 1 kg cebuli, słoiczek koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, vegeta i ocet do smaku

Przygotowanie:
Oczyścić i pokroić grzyby w kostkę. Obgotować w osolonej wodzie. Obrać i pokroić cebulę, a następnie zeszklić na oleju. Do cebuli dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy do smaku. Połączyć z grzybami i poddusić, a następnie przełożyć do słoików. Gotować słoiki ok. 50 minut.

Barbara Brzezicka
9. Ogórki małosolne z czerwoną porzeczką
Składniki:
2 kg świeżych ogórków, 1 główka czosnku, pęczek świeżego kopru, 3-4 liście chrzanu, 5-7 kiści czerwonej porzeczki. Zalewa: 2 litry wody, 2 czubate łyżki soli kamiennej nie jodowanej

Przygotowanie:
Ogórki przekładamy do miski i zalewamy zimną wodą. Zostawiamy na 20 minut. W rondlu gotujemy wodę, wsypujemy sól. Wszystko dokładnie mieszamy. Liście chrzanu, koper oraz kiście porzeczki przepłukujemy pod bieżącą wodą. Wyjmujemy ogórki z wody, poodcinamy końcówki ogórków z obu stron. Do dużego słoja układamy warstwami ogórki, liście chrzanu, koper, kiście czerwonej porzeczki oraz rozgniecione ząbki czosnku (nie obrane). Ogórki zalewamy gorącą zalewą, przykrywamy odstawiamy w ciepłe miejsce.
Na drugi dzień są już gotowe.

10. Sos paprykowo- pomidorowy
Składniki:
3 kg papryki czerwonej,
15 dag papryczki chili (może być także suszona z torebki), 1/2 szklanki cukru,
1,5 szklanki oleju, 1 szklanka octu,
3 łyżki soli, 3 słoiczki koncentratu pomidorowego, 3 główki czosnku

Przygotowanie:
Paprykę myjemy i mielimy przez maszynkę do mięsa na najdrobniejszym sitku. Wszystkie składniki ( poza czosnkiem) wrzucamy do garnka i gotujemy na wolnym ogniu do zagotowania. Pod koniec gotowania dodajemy rozdrobniony czosnek. Całość gotujemy jeszcze do momentu osiągnięcia odpowiedniej gęstości sosu, im dłużej będziemy gotować tym sos będzie gęstszy. Sos można przełożyć do słoiczków, zagotować i cieszyć się smakiem dłużej.

11. Cukinia z papryką
Składniki:
2 kg cukinii, 0,5 kg papryki czerwonej
0, 5 kg cebuli. Zalewa: 2 liście laurowe
3/4 szkl. octu 10 proc., 2 łyżki soli, 5 ziarenek ziela angielskiego, natka pietruszki, 3/4 szkl. oleju

Przygotowanie:
Cukinię płuczemy i kroimy w plastry. Cebulę obieramy i kroimy drobno w kostkę. Paprykę czyścimy z gniazd nasiennych i kroimy w paseczki. Wszystkie warzywa wkładamy do dużej miski i zalewamy octem, olejem i solimy. Wszystko razem dokładnie mieszamy i zostawiamy na 2 godziny. Sałatkę odsączamy z zalewy i wkładamy do garnka. Dodajemy liście i ziele angielskie. Delikatnie mieszamy i zagotowujemy sałatkę ok. 4 minut, mieszając żeby się nie przypaliła. Odlaną zalewę wylać. Gorącą sałatkę wkładamy do słoiczków, zakręcamy i odwracamy je do góry dnem. Studzimy i wynosimy do piwnicy.

Jagoda
12. Buraczki marynowane z papryką
Składniki:
3 kg buraków, 3 duże papryki , 1 duża cebula, 0,5 szkl. Octu 10 proc., 1 szklanka cukru, sól, pieprz

Przygotowanie:
Buraki ugotować na półtwardo i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Zagotować ocet z cukrem, papryki i cebulę pokroić w kostkę i wszystko razem wymieszać. Włożyć do słoiczków, zamknąć; słoiczki wstawić do garnka, zalać wodą do 0,75 wysokości i gotować 15-20 minut (w zależności od wielkości słoików).

13. Papryka marynowana po węgiersku
Składniki:
1 kg strąków czerwonej papryki, 150 g selera, 150 g kalafiora, 150 g pietruszki, kilka ząbków czosnku, 3/4 szklanki wody, 3/4 szklanki octu czosnkowego 6 proc., sól, cukier, kilka listków laurowych

Przygotowanie:
Paprykę umyć, przekroić wzdłuż i usunąć nasiona. Pietruszkę i seler oskrobać i pokroić w plastry. Kalafior umyć i podzielić na małe różyczki lub pokroić w plasterki.
Czosnek drobno pokroić. W słoikach układać ściśle warstwy papryki, selera, pietruszki i kalafiora, posypując każdą z nich solą i czosnkiem. Zawartość słoika mocno docisnąć, obciążyć spodeczkiem i ustawić w ciemnym pomieszczeniu do następnego dnia. Przygotować zalewę z octu, wody, cukru oraz listków laurowych i wrzącą wlać do słoików z sałatką. Pasteryzować przez 10 minut.

14. Śliwki w occie
Składniki:
1 kg śliwek węgierek oczyszczonych z pestek, 0,5 kg cukru; Zalewa: 9 goździków, 4 kardamony, 1 szklanka octu spirytusowego 10 proc., 1 szklanka wody, 0,5 laski cynamonu

Przygotowanie:
Zaczynamy od zagotowania umieszczonych w garnku wszystkich składników zalewy. Następnie dokładamy śliwki i pozostawiamy je w zalewie na całą noc. Następnego dnia należy odlać ocet lecz nie osuszać śliwek. We wcześniej wypieczonych w piekarniku słoikach należy ułożyć śliwki, przy czym każdą warstwę przesypując cukrem. Gotowy produkt należy zamknąć wygotowanymi pokrywkami a następnie pasteryzować przez 20 minut w garnku wyłożonym ściereczką.

15. Fasolka szparagowa konserwowana
Składniki:
fasolka szparagowa zielona, zalewa: na litr wody potrzebujemy 20 g soli

Przygotowanie:
Fasolkę obieramy z końcówek, myjemy i tniemy na połówki. Blanszujemy we wrzątku przez 5 minut, po czym hartujemy zimną wodą, Układamy fasolkę ciasno w ciepłych wyparzonych słoikach tak, aby fasolki nie wystawały nad szyjkę słoika. Wlewamy zalewę do słoików i przykrywamy nakrętkami. Zaczynamy pasteryzować przy temperatury 60 stopni. Słoiki o pojemności 500 ml przez 25 minut, a litrowe przez 30 minut. Dokładnie zakręcamy słoiki. Odstawiamy je do wystygnięcia.

16. Kiszona cukinia

Składniki:
2 kg cukinii, 200 g korzenia chrzanu, pęczek kopru do kiszenia ogórków

Przygotowanie:
Do kiszenia nadają się cukinie o miękkiej skórce. Najlepsze są malutkie, wielkości ogórków, wtedy można je kisić w całości, większe okazy trzeba kroić na kilkucentymetrowe kawałki. Cukinie umyć w gorącej wodzie, odkroić końcówki. Większe pokroić. Koper umyć i porozdzielać na pojedyncze łodyżki. Chrzan umyć, obrać, pokroić na dwucentymetrowe kawałki. Na dno każdego słoika włożyć gałązkę kopru i dwa kawałki chrzanu, następnie poukładać cukinie jak najściślej. Na wierzchu znowu ułożyć koper i chrzan. W trzech litrach przegotowanej letniej wody rozpuść trzy czubate łyżki soli. Zalać cukinie w słoikach, zakręcić szczelnie. Cukinie przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Do jedzenia nadaje się dopiero po dwóch tygodniach.

17. Kalafior z brokułami
Składniki:
2 brokuły (około 1 kg), 1 kalafior (500 g). Na zalewę: 3,5 szklanki wody, szklanka octu (5 procent), 3 łyżki cukru, 1, 5 łyżki soli. Do każdego słoika wkładamy przyprawy: 1 listek laurowy, po 3 ziarna czarnego pieprzu i ziela angielskiego, pół łyżki białej gorczycy, plaster cebuli

Przygotowanie:
Brokuły i kalafiory myjemy i dzielimy na różyczki. Potem blanszujemy je we wrzątku przez 3 minuty. Następnie wkładamy do wyparzonych suchych i ciepłych słoików różyczki brokuł i kalafiora na przemiennie. Może je przełożyć plasterkami marchewki. Dociskamy tak by nie było powietrza i dodajemy przyprawy. Do ciepłej wody po blanszowaniu dodajemy sól, cukier i ocet i mieszamy aż cukier i sól się rozpuszczą. Zalewamy ją do słoików i zakręcamy nieszczelnie. Pasteryzujemy słoiki o pojemności 500 ml przez 20 minut, a litrowe – przez 25 minut. Zakręcamy szczelnie słoiki i odstawiamy.

przetwory
18. Fasolka w pomidorowej zalewie
Składniki:
1 kg fasolki szparagowej, 700 g pomidorów, 200 g cebuli,
200 g marchewki, 20 g korzenia pietruszki, 10 g pietruszki zielonej, 100 g oleju, sól, cukier, ocet, 0,5 g ziela angielskiego i 2 liście laurowe

Przygotowanie:
Fasolkę myjemy, obieramy z końcówek i tniemy na pół. Blanszujemy w gorącej wodzie przez 5 minut i studzimy w zimnej wody. Cebule obieramy i kroimy w krążki i podsmażamy na oleju. Marchewkę i korzeń pietruszki obieramy i kroimy w słupki. W garnku podgrzewamy olej i podsmażamy marchewkę z pietruszką przez 3-4 minuty. Pietruszkę myjemy i drobno siekamy. Pomidory blanszujemy i obieramy ze skórki. Ucieramy na tarce o drobnych oczkach. Gotujemy masę przez 15 minut. Następnie dodajemy 3 łyżeczki soli, 1,5-2 łyżki cukru oraz 2 łyżki octu 5-procentowego. Mieszamy i dodajemy marchew, cebulę, pietruszkę, ziele angielskie i liście laurowe. Dokładnie mieszamy i dodajemy fasolkę. Dusimy jeszcze około 15 minut i wlewamy do wyparzonych słoików na 1, 5 cm niżej od szyjki słoika. Przykrywamy nakrętkami i gotujemy w wodzie o temperaturze 70 stopni przez 20 minut. Następnie zakręcamy słoiki i pasteryzujemy te 500 ml przez 40 minut, a litrowe przez 50 minut.

19. Domowe oliwki
Przygotowanie:
1 kg zielonych, niedojrzałych śliwek wielkości gałki muszkatołowej umyć i ułożyć w wyparzonych słoikach,. Wodę zagotować z solą (8 szklanek wody na 1/2 kg soli), napełnić nią słoiki ze śliwkami. Na wierzch wlać warstewkę oleju, słoiki szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Domowe „oliwki” wykorzystuje się jako dodatek do sałatek i kanapek, nie wymagają wypłukania z soli przed użyciem.

20. Ogórki z chili
Składniki:
5 kg ogórków, 8 łyżek soli, 2 łyżki chili, 1 główka czosnku, 3 szklanka octu, 16 łyżek oleju

Przygotowanie:
Ogórków nie obierać, pokroić na ćwiartki, zasypać 8 łyżkami soli pozostawić na 6 godzin. Odcedzić, dodać 2 łyżki chili,
1 główkę czosnku przeciśniętego przez praskę. Ugotować zalewę z 1 kg cukru i 3 szklanek octu - do wystudzonej zalewy dodać 16 łyżek oleju, zalać ogórki i pozostawić na 12 godzin. Włożyć do słoików, pasteryzować 15 minut.
Wioletta Brzoza

21. Buraczki z chrzanem i cebulką
Składniki:
3 kg czerwonych buraków, 4 łyżki octu spirytusowego Społem, 1 cebula, 3 łyżeczki chrzanu utartego lub ze słoiczka, 4 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki soli słoiki z zakrętkami

Przygotowanie:
Czerwone buraki umyć, ugotować w skórce. Gdy ostygną należy je obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Cebule również ścieramy na tarce o średnich oczkach. Wymieszać, dodać ocet, chrzan, cukier i sól. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Przełożyć słoików , zakręcić i pasteryzować około 10 minut.

Anna Kwiecień

22. Mizeria ogórkowa na zimę
Składniki:
4 kg ogórków, 1 litra wody, 1 szklanka cukru, 1 szklanka octu spirytusowego, 2 płaskie łyżeczki soli

Przygotowanie:
Ogórki obrać ze skórek, pokroić w cienkie, jednakowe plastry. Umieścić w misce. Z podanych składników zagotować zalewę, trochę przestudzić i zalać tą zalewą pokrojone ogórki, zostawić tak na 8 godzin. Następnie wkładać je w słoiczki, zakręcać i pasteryzować 10 minut.
Bożena Ziarno

przetwory
23. Kapusta z jabłkami i papryką
Przygotowanie:
Przygotować umyte i wyparzone słoiki. Kapustę, jabłka i paprykę umyć i osączyć. Kapustę poszatkować. Z jabłek usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Z papryki usunąć pestki, wrzucić ją na 2 minuty do wrzącej wody, schłodzić w zimnej, pokroić w paski. Listki laurowe rozkruszyć. Wszystkie surowce wymieszać z przyprawami, włożyć do słoików i ugnieść. Kapustę przykryć talerzem, obciążyć słoikiem z wodą i pozostawić w ciepłym miejscu. Kwaszonka jest gotowa do jedzenia już po ok. 30-6 dniach. Nie nadaje się jednak do długiego przechowywania.

24. Musztarda warzywna
Przygotowanie:
Pomidory, seler, pietruszkę, marchew oskrobać lub obrać. Jabłka pokroić wraz ze skórką na ćwiartki. Składniki rozdrobnić, udusić razem do gęstej masy. Przetrzeć przez sito. Zagotować ocet z przyprawami. Odcedzonym octem zalać masę warzywną, posolić i posłodzić do smaku, zagotować. Zlać do słoików. Pasteryzować ok. 15 min.

25. Cukinia w zalewie musztardowej
Składniki:
Zalewa: 6 szklanek wody, 1 i 1/2 szklanki cukru, 1 i 1/2 szklanki octu, 3 łyżki oleju, 2 łyżki soli, słoiczek ulubionej musztardy
Dodatkowe przyprawy na każdy 1 słoik: kilka-kilkanaście ziaren pieprzu - w zależności jak bardzo pikantne przetwory lubimy, kilka ziaren ziela angielskiego, mały listek laurowy, 1/2 - 1/3 łyżeczki ziaren białej gorczycy

Przygotowanie:
Wszystkie składniki zalewy razem zagotować i przestudzić.
Cukinię pokroić w słupki. Jeśli jest już duża, to wydrążyć środek z pestkami, obrać ze skóry jeśli jest twarda. Pokroić w słupki lub inne dowolne formy. Układać w słoikach, na to przyprawy i zalewać zalewą. Pasteryzować w tradycyjny sposób.

Małgorzata Kijowska, www.daylicooking.pl

26. Marynowana czerwona cebulka
Składniki:
Zalewa: 2 szklanki wody, 2 łyżeczki ziaren kolendry, 2 średnie liście laurowe (pokruszone), 1 łyżeczka ziarenek białej gorczycy, 2 łyżeczki cukru, 3 łyżeczki soli, 1/3 szklanki 10 proc. octu

Przygotowanie:
Wodę, przyprawy, sól i cukier zagotować w garnuszku. Po około 2 minutach gotowania na niewielkim ogniu, wlać ocet. Zdjąć z ognia i pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Cebulę obrać, pokroić w plasterki lub półplasterki. Wywar przecedzić i włożyć do niego pokrojoną cebulę. Zagotować wszystko razem i przełożyć do umytych i wyparzonych słoiczków. (Cebulę lekko ugnieść, słoiki dopełnić octowym wywarem.) Zakręcić i odstawić do góry dnem do wystygnięcia. Po dwóch-trzech dniach można zajadać.

Małgorzata Kijowska, www.daylicooking.pl

27. Solona jarzynka do potraw
Składniki:
70 dkg marchewki, 20 dkg selera, 25-30 dkg pietruszki, 15 cm średniego pora, 1 średnia cebula, pęczek natki pietruszki, 10-12 dkg drobnej soli (użyłam morskiej), 4-5 średnich liści laurowych.

Przygotowanie:
Marchew, seler i pietruszkę obrać, opłukać i zetrzeć na średniej jarzynowej tarce. Powinny wyjść drobne wiórki.
Pora obrać z zewnętrznej warstwy, opłukać. Przekroić wzdłuż dwa razy i posiekać drobno. Cebulę obrać, opłukać i posiekać na drobną kostkę. Natkę opłukać i również drobno posiekać. Wszystkie warzywa wymieszać razem z solą i pokruszonymi liśćmi laurowymi. Nakładać do umytych i wyparzonych słoików. Dobrze ubić łyżką, aby usunąć powietrze. Zakręcone słoiki trzymać w lodówce.

Małgorzata Kijowska, www.daylicooking.pl

28. Węgierskie danie
Składniki:
500 g pomidorów, 250 g zielonej papryki (bez gniazd nasiennych),
250 g czerwonej papryki (bez gniazd nasiennych), 2 łyżki mielonej słodkiej papryki, żelfix, 100 ml wody, 1 kostka rosołowa, 2 łyżeczki soli, 2 łyżki cukru, 1 ząbek czosnku

Przygotowanie:
Pomidory sparzyć we wrzącej wodzie przez 3-4 minuty, obrać ze skórki, wyciąć nasady łodyżek, pokroić w małe cząstki i zmiksować. Paprykę zieloną, czerwoną oczyścić z gniazd nasiennych, posiekać na drobną kostkę i dodać do masy pomidorowej, doprawić mieloną papryką. Wsypać żelfix, dokładnie wymieszać. Wodę zagotować z kostką rosołową, solą, cukrem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, połączyć z pozostałymi składnikami. Leczo doprowadzić do wrzenia cały czas mieszając i gotować dalej na wolnym ogniu około 20 minut. Gorące nakładać do wyparzonych słoików (do pełna). Natychmiast szczelnie zamknąć, ułożyć do góry dnem na około 5 minut.

29. Czerwona kapusta marynowana
Składniki:
1 kg czerwonej kapusty, 500 g winnych jabłek, 250 g twardych, soczystych gruszek, 1 łyżka soku z cytryny, 250 g śliwek, 100 g cebuli. Marynata: 2,5 l źródlanej wody, 1,5 szklanki octu winnego (lub na 4 szklanki wody 1 łyżka kwasku cytrynowego), 2 łyżki cukru, 1 łyżka soli, po kilka ziarenek ziela angielskiego i czarnego pieprzu

Przygotowanie:
Składniki marynaty połączyć, zagotować i odstawić na kilka godzin. Umytą i osuszoną kapustę drobno posiekać. Obrane jabłka i gruszki zetrzeć na grubej jarzynowej tarce, skropić sokiem z cytryny, obraną cebulę pokroić w cienkie półplasterki, a śliwki w paseczki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Do wyparzonych słoików wlać przygotowaną zalewę do 1/3 wysokości, a następnie wypełnić przygotowaną kapustą z owocami. Słoiki szczelnie zamknąć , pasteryzować 15-20 minut.
Kornela Szywała

30. Papryka marynowana
Składniki:
papryka. Zalewa: 3,5 szklanki wody, 0,75 szklanki octu, 1 łyżka soli, 0,75 szklanki cukru, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy

Przygotowanie:
Połączyć składniki zalewy i zagotować. Oczyścić paprykę i ją przekroić, włożyć do słoika, dodać łyżkę oliwy, zakręcić słoiki i gotować przez 8 minut.

Barbara Brzezicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki