20 tys. maturzystów na Pomorzu. Najpopularniejszy przedmiot rozszerzony to język angielski. Matura 2019 - harmonogram, porady, powtórka

(KGK)
Przemysław Świderski
20 tys. uczniów z Pomorza 6 maja przystąpi do egzaminu maturalnego. Radzimy, jak zabrać się do ostatnich powtórek, by były one jak najbardziej efektywne. Piszemy też, które przedmioty są najbardziej popularne.

- W województwie pomorskim do egzaminu maturalnego w 2019 roku zgłosiło się 20612 zdających – informują nas przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Najbardziej popularne przedmioty na poziomie rozszerzonym to: język angielski, który będzie zdawało około 10400 osób, matematyka - ok. 4300, język polski - ok. 3800, geografia - ok. 3780 i biologia - około 3300.

Ostatnie powtórki - matematyka

To już ostatnie dni na powtórkę materiału dla maturzystów przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. A przecież uczniowie odczuwają dużą presję – to od jego wyników zależy dostanie się na wymarzone studia. Wiele osób odkłada naukę na ostatnią chwilę, jednak trudno powtórzyć cały materiał w zaledwie kilka dni. Jak wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości? Uczyć się, czy odpoczywać?

Matura 2019. Powtórka z matematyki

Małgorzata Grymuza, ekspertka międzynarodowego programu edukacji matematycznej MathRiders, radzi, aby skupić się przede wszystkim na rozwiązywaniu arkuszy maturalnych z wykorzystaniem zestawu wzorów matematycznych, sporządzonym przez CKE.

Cenna rada!

Pamiętaj o powtórzeniu zadań z geometrii oraz funkcji kwadratowej – zawsze są na maturze i wydają się na pierwszy rzut skomplikowane, a w rzeczywistości to zadania „do zrobienia”, pozwalające na zdobycie kilku dodatkowych punktów.
Bardzo ważny jest również odpoczynek, o którym nie wolno zapominać. Dzień przed samą maturą należy całkowicie odłożyć materiały dydaktyczne i postawić na relaks lub oddać się ulubionej rozrywce.

- Na dzień przed egzaminem i tak nie nauczymy się już nawet fragmentu wymaganego na maturze materiału, natomiast możemy zadbać o dobre samopoczucie i odpoczynek, aby do egzaminu przystąpić w pełni sił i ze świeżym umysłem. Jest to równie ważne, jak przygotowanie merytoryczne do egzaminu – komentuje Małgorzata Grymuza, ekspertka międzynarodowego programu edukacji matematycznej MathRiders.

Powtórka przed maturą 2019. Język polski

Jak przygotować się do egzaminu dojrzałości z języka polskiego i jak napisać dobre wypracowanie?
Gdy zdecydujesz się na pisanie rozprawki, z uwagą przeczytaj temat i spróbuj określić w nim pojęcia kluczowe.

Co będzie na egzaminach maturalnych? Oto tzw. pewniaki maturalne: j. polski, matematyka, j. obcy [pytania CKE]

Temat sformułowany jest w postaci pytania, do którego powinieneś się odnieść w formie tezy. Tę postaw we wstępie i pamiętaj, żeby konsekwentnie się jej trzymać. Cały czas pamiętaj o temacie rozprawki, pod jego kątem analizuj podany fragment tekstu.

Kiedy odbędą się egzaminy maturalne? Daty

Sesja główna potrwa od 6 do 25 maja 2019 r.‎ Część pisemną (wszystkie przedmioty) – zaplanowano na 6-23 maja. Część ustną z języka polskiego, języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego – od 9 do 22 maja (oprócz 12 i 19 maja), część ustną z języków obcych nowożytnych – od 6 do 25 maja (oprócz 12 i 19 maja).
Od 3 do 19 czerwca 2019 r.‎ potrwa sesja dodatkowa - część ustna od 3 do 8 czerwca i część pisemna od 3 do 19 czerwca.

Wyniki matury 2018

A jak poszło maturzystom z Pomorza w 2018 roku? Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie z Gdyni i powiatu kwidzyńskiego, a najgorsze ci z powiatu słupskiego, sztumskiego i tczewskiego.

W Gdyni oraz w powiecie kwidzyńskim zdawalność egzaminu dojrzałości była największa. Poziom wyniósł 81 proc. To najwyższa zdawalność w naszym województwie, wyższa nie tylko od średniej na całym Pomorzu (77,1 proc.), ale i od średniej krajowej (79,7 proc.).

Dobrze wypadły też Gdańsk i Kartuzy, gdzie zdawalność wyniosła 80 proc. Trzecie miejsce na podium przypadło młodym sopocianom. Tu świadectwo dojrzałości odebrało 79 proc. zdających.

Aby otrzymać świadectwo maturalne, należy:‎

- Uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej.
-Uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej.
- Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg ‎zaliczenia).‎

MATURA 2019 - ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI: język polski, matematyka, język angielski, biologia, chemia, WOS - część pisemna 6-23.05.2019


Ile potrwa pisemny egzamin?

Język polski, matematyka, języki mniejszości narodowych/ poziom podstawowy - 170 minut, poziom rozszerzony – 180 minut*.
Języki obce nowożytne/ poziom podstawowy – 120 minut, poziom rozszerzony – 150 minut, poziom dwujęzyczny – 180 minut.
Biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie/ poziom rozszerzony – 180 minut.
Informatyka/ poziom rozszerzony: część pierwsza – 60 minut, część druga – 150 minut.

*Dotyczy egzaminu maturalnego w formule obowiązującej od 2015 r. – dla absolwentów liceów ogólnokształcących z lat 2015–2019 oraz absolwentów techników z lat 2016–2019.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie