Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"13 grudnia 1981 roku. Pamiętamy?" [ZDJĘCIA]

Maciej Wajer
Gimnazjaliści z kościerskiego Zespołu Szkół Publicznych nr 1 potwierdzili, że historia, szczególnie ta najnowsza, nie musi być nudna, a co najważniejsze, może być zaprezentowana w bardzo ciekawy sposób.

Uczniowie pod okiem nauczyciela historii Krzysztofa Pałubickiego, przygotowali projekt edukacyjny pod nazwą "13 grudnia 1981 roku. Pamiętamy?".
Jak się dowiedzieliśmy, gimnazjaliści z klasy III a, III c oraz III e przygotowania do jego realizacji rozpoczęli od początku roku szkolnego, czyli od września.

- Plan projektu narodził się podczas wycieczki do Muzeum Solidarności w Gdańsku - mówi jeden z opiekunów projektu, Krzysztof Pałubicki. - Wspólnie z panem Jędrzejem Abramowskim i uczniami wpadliśmy na pomysł, aby upamiętnić 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Edukacyjne wycieczki

Trzeba wspomnieć, że młodzież gimnazjalna miała wielokrotnie okazję do tego, by dokładniej poznać mroki komunistycznego reżimu w Polsce, który funkcjonował w naszym kraju kilkadziesiąt lat. Służyły temu między innymi coroczne wyjazdy do Muzeum Solidarności, które od 10 lat realizowane są m.in. przez Krzysztofa Pałubickiego.

- Od września tego roku wyjeżdżamy również do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - dodaje nauczyciel. - Podczas wycieczek uczniowie mają możliwość zgłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że ten okres historii Polski jest dla wielu uczniów bardzo trudny do zrozumienia.

Przedstawiciele grona pedagogicznego podkreślają, że bardzo ucieszył ich fakt, że uczniowie podjęli decyzję, by stworzyć na bazie wycieczek wspomniany projekt edukacyjny. Pierwszym krokiem w jego realizacji było stworzenie scenariusza, a później przyszedł czas na próby. O rekwizyty takie jak całkowite wyposażenie ZOMO zadbał Jędrzej Abramowski oraz Piotr Kwidziński, który na co dzień pełni funkcję rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Jak się okazuje, inscenizacja przygotowana w ramach projektu, która przedstawiała sytuację w kraju po wprowadzeniu stanu wojennego, przyniosła bardzo pozytywne rezultaty.

Z myślą o mieszkańcach
- Uczestnicy projektu wspólnie z uczniami uczcili obchody wprowadzenia stanu wojennego, a ponadto przez cały dzień młodzieży szkolnej towarzyszyły piosenki Jacka Kaczmarskiego, barda Solidarności - dodaje Krzysztof Pałubicki.
Warto dodać, że uczniowie kościerskiej szkoły zaprezentowali swój projekt również mieszkańcom Łubiany. Było to możliwe dzięki zaproszeniu miejscowego proboszcza ks. Mieczysława Gajewskiego. Mieszkańcy mogli zobaczyć projekt podczas dwóch mszy św. Praca uczniów wywarła duże wrażenie na zgromadzonych w świątyni ludziach.

- Jako przedstawiciel opiekunów projektu chciałbym podziękować uczniom, ale również panu Piotrowi Kwidzińskiemu, Janowi Dittrichowi i ks. Mieczysławowi Gajewskiemu za wszelką pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Głos młodego pokolenia
Natomiast sami uczniowie, którzy wzięli udział w tym niezwykłym edukacyjnym projekcie, przyznają, że nie chcieliby żyć w takich czasach, kiedy prawa obywatelskie były notorycznie łamane.

- To były bardzo ciężkie czasy, a wiem to z opowieści moich rodziców oraz dziadków - mówi Aleksander Surma. - Z dzisiejszej perspektywy, aż trudno uwierzyć, że coś takiego wydarzyło się w naszym kraju.

- W moim przekonaniu, najgorsza była ta niepewność jutra - dodaje Wiktoria Walińska. - Ludzie w tamtych czasach żyli w ciągłym strachu, bojąc się nie tylko o utratę pracy, ale także o swoje rodziny. Dobrze, że ten okres przeszedł już do historii. Warto jednak o nim pamiętać.

- Nie wyobrażam sobie życia w takich czasach - mówi Kacper Pirch. - Mam na myśli przede wszystkim młodych ludzi, takich jak my. Nasi rówieśnicy żyjący w tamtych czasach też nie mieli lekko. Wolność była ograniczana przez władzę na każdym kroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki