Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 lat temu Sopot zaprosił do Ergo Areny najlepszych lekkoatletów świata. Polacy przeżyli w hali wielkie chwile!

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Angelika Cichocka w Ergo Arenie sięgnęła po wicemistrzostwo świata w biegu na 800 metrów
Angelika Cichocka w Ergo Arenie sięgnęła po wicemistrzostwo świata w biegu na 800 metrów Przemysław Świderski
Skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko oraz biegacze Angelika Cichocka i Adam Kszczot pękali z dumy podczas halowych mistrzostw świata, które 7 marca 2014 roku rozpoczęły się w Ergo Arenie. W obiekcie na granicy Gdańska i Sopotu pierwsza z nich sięgnęła po złoto, a drudzy wyszarpali srebrne krążki w biegu na 800 metrów.

Halowe mistrzostwa świata w Ergo Arenie w 2014 roku

Zaczęło się w 2010 roku od pomysłu Jerzego Smolarka, dyrektora Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, który zaraził nim Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. O rekomendację trzeba jeszcze było zwrócić się do władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Dobrze pamiętam jak to wszystko się zaczęło. Jesienią 2010 roku podczas podsumowania sezonu klubu SKLA w hotelu Haffner w ripoście na opowieść o osiągnięciach naszych zawodników ówczesny prezydent Sopotu Jacek Karnowski zwrócił się do mnie publicznie z pytaniem, tak pół żartem pół serio, kiedy w Ergo Arenie zawita jakaś znacząca impreza lekkoatletyczna. Zareagowałem wtedy błyskawicznie mówiąc „Panie Prezydencie, jeżeli jest taka wola to od jutra biorę się do roboty” – opowiada Jerzy Smolarek, dyrektor Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego.

SW sprawę bardzo aktywnie włączyła się m.in. Irena Szewińska, która w owym czasie piastowała stanowisko członka Rady IAAF. W roli kontrkandydata Sopotu wystąpił Zagrzeb, ale ostatecznie Chorwaci wycofali swoją ofertę. 11 listopada 2011 roku w Monako Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych – dziś znanego pod nazwą World Athletics – oficjalnie wskazała Sopot na organizatora mistrzostw.

Organizacja mistrzostw świata w lekkoatletyce była jednym z wielu wyzwań jakie stawiane były przed zespołem hali, ale to właśnie one są wyjątkowo wspominane.

– Pracowałem w hali na granicy Gdańska i Sopotu 10 lat. W tym czasie odbyły się tam setki imprez sportowych czy muzycznych. Natomiast to właśnie lekkoatletyczne halowe mistrzostwa świata mogę zaliczyć do TOP3 najważniejszych dla mnie. Oczywiście ze względu na rangę i prestiż, ale też wyjątkowość, bo bieżnia powstała na specjalnej konstrukcji - wspomina Bartosz Tobieński, dziennikarz gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej, a w 2014 roku rzecznik prasowy halowych mistrzostw świata oraz dyrektor ds. PR w Ergo Arenie.

Wyposażenie gdańsko-sopockiej hali w infrastrukturę lekkoatletyczną było ogromnym wyzwaniem organizacyjnym.

- Sama budowa infrastruktury lekkoatletycznej w Ergo Arenie trwała zaledwie 30 dni. Zaledwie, gdyż właściwa arena lekkoatletyczna została zamontowana na wybudowanej wcześniej konstrukcji na wysokości ponad 3 metrów w stosunku do istniejącej w Ergo Arenie podłogi. Z pracami ruszyliśmy 7 stycznia, chociaż przygotowania zaczęliśmy wiele miesięcy wcześniej. Wszystkie aspekty i rozwiązania wymagały wielu różnych konsultacji z międzynarodową federacją lekkoatletyczną – wspomina Robert Sienkiewicz, który wówczas koordynował prace związane z budową areny, zwłaszcza w kontekście zgodności z przepisami IAAF i PZLA.

Kibice byli zachwyceni efektem tych prac. Ich radość jeszcze wzrosła za sprawą występów reprezentantów Polski. Biało-czerwoni zdobyli złoto oraz dwa srebrne medale. Postarali się o to Kamila Lićwinko (w skoku wzwyż na wysokość 2 metrów wyrównała rekord Polski, a pierwsze miejsce ex aequo zajęła z Rosjanką Mariją Kucziną), Angelika Cichocka (druga w biegu na 800 metrów) oraz Adam Kszczot (drugi w biegu na 800 metrów).

Infrastruktura lekkoatletyczna zbudowana na czas halowych mistrzostw świata w Ergo Arenie trafiła później do nowobudowanej hali w Toruniu. Był to efekt porozumienia pomiędzy władzami samorządowymi Sopotu i Grodu Kopernika. Co ciekawe, Arena Toruń, w której wiosną 2014 roku zamontowano sopocką bieżnię, w 2026 roku będzie gospodarzem.... halowych mistrzostw świata.

Wspomnienia zebrane przez Macieja Jałoszyńskiego z PZLA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki