MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie szpitale gotowe na przyjęcie uchodźców. Na chorych czeka 400 łóżek

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Karolina Misztal
Dla obywateli Ukrainy, którzy będą potrzebowali fachowej pomocy lekarskiej, w pomorskich szpitalach przygotowano prawie 400 łóżek. Na ratunek przyjdą im oddziały chirurgiczne, ortopedyczne i rehabilitacyjne.

Uciekający przed wojną sąsiedzi ze Wschodu mogą trafić na Pomorze z licznymi urazami, m.in. klatki piersiowej, brzucha czy kończyn. Na Pomorzu fachową pomoc będą mogli znaleźć w następujących szpitalach:

  • Szpitale Pomorskie (Gdynia, Wejherowo),
  • spółka Copernicus (Gdańsk),
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.

Na potrzebujących, w placówkach tych czeka łącznie ok 400 łóżek.

– Pomocą mają zostać objęte osoby, które odniosły obrażenia w wyniku starć militarnych, żołnierze, cywile, w tym kobiety i dzieci - informuje marszałek Struk. - Ranni będą potrzebować głównie opieki chirurgów, ortopedów, rehabilitacji, a także wsparcia psychologicznego. Uchodźcy będą mogli skorzystać też z opieki lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz szczepień ochronnych.

Szpitale te zadbały o odpowiednie rezerwy leków, materiały opatrunkowe, zapas paliwa do pojazdów, a także agregary i materiały medyczne, niezbędne do udzielania świadczeń medycznych uchodźcom.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. J. Titz-Kosko w Sopocie zadeklarowało chęć pomocy pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwyrodnieniami oraz wymagający rehabilitacji ze względu na schorzenia narządów ruchu. Na oddziale rehabilitacyjnym dla dorosłych czeka 36 łóżek, natomiast na chirurgii urazowo-ortopedycznej - 10. Do dyspozycji pacjentów z Ukrainy oddano także trzyłóżkową salę pooperacyjną z OIT.

W sopockim szpitalu pomoc odnajdą również dziecięcy pacjenci z zapaleniem stawów, wadami wrodzonymi i rozwojowymi kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych, czy schorzeniami mięśni. Zadbają o nich wykwalifikowani medycy z oddziału reumatologicznego i rehabilitacyjnego dla dzieci.

W opiekę w zakresie chirurgii dziecięcej może zostać włączony Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Należy podkreślić, że wszystkim pracownikom, pochodzącym z Ukrainy, którzy pracują w pomorskich podmiotach medycznych, zapewniono pomoc psychologiczną. Szpital w Słupku i spółka Copernicus zaoferowały też pomoc w poszukiwaniu kwater dla rodzin pracowników, którzy przybędą z terenu objętego wojną.

Ponadto, w podmiotach medycznych na terenie całego województwa trwają zbiórki środków opatrunkowych oraz leków, które zostaną dostarczone na Ukrainę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki