Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje tczewskiego Młyna Parowego. Krótka historia niesamowitego obiektu. Archiwalne zdjęcia

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Młyn parowy w Tczewie na przełomie XIX i XX w. był jednym z większych zakładów przemysłowych.
Młyn parowy w Tczewie na przełomie XIX i XX w. był jednym z większych zakładów przemysłowych. Dawny Tczew
Młyn w Tczewie funkcjonował przez prawie 90 lat. Niestety po wojnie uległ spaleniu i już nie został odbudowany. Dzisiaj przybliżamy trochę historię tego niesamowitego obiektu.

Tczewski młyn parowy był jednym z pierwszych obiektów przemysłowych w mieście. Został zbudowany w 1856 roku przez Aleksandra Preussa.

Na przełomie XIX i XX w. był jednym z większych zakładów przemysłowych w Tczewie. Młyn Parowy znajdował się przy Banhofstrasse (ulica Dworcowa). Obecnie jest to ulica Stefana Kard. Wyszyńskiego.

Między 1889 a 1898 r. młyn - po śmieci Preussa - zakupił Johannes Grosskopf. W końcowym okresie zaboru pruskiego funkcjonował jako Dirschauer Mühlenwerke, w Polsce przedwojennej jako Młyn Parowy w Tczewie Towarzystwo Akcyjne (Sp. Akcyjna), w latach 30. jako Młyn Parowy w Tczewie A. Gaj & J. Zablewski.

O ponownym uruchomieniu tczewskiego młyna parowego po nieco dłuższej przerwie pisano na łamach „Pielgrzyma” z 17 lipca 1934 roku:

Uruchomienie Młyna Parowego. Z dniem 16 b. m. uruchomiono po pewnej przerwie Młyn Parowy w Tczewie przy ulicy Dworcowej 7. Przez uruchomienie tej placówki przemysłowej z górą 20 osób znajdzie zatrudnienie i zarobek, co przy dzisiejszym bezrobociu jest rzeczą bardzo ważną i pocieszającą. Natomiast okoliczni gospodarze będą mogli znów wprost z młyna odbierać mąkę, ospę, itd. Równocześnie dowiadujemy się, że przy młynie został otwarty skład detaliczny sprzedaży mąki i innych przetworów młynarskich. Uruchomionej placówce: "Szczęść Boże!"

Tczewski Młyn Parowy wraz z 250 tonami zboża i 75 tonami mąki uległ zniszczeniu w wyniku zaprószenia ognia w marcu 1945 roku. W "Albumie Tczewskim 1945-2000" autorstwa Józefa Golickiego można znaleźć informację o tym, że młyn wraz z zapasami został podpalony przez niemieckie wojsko.

Do czasów obecnych nie zachowały się pozostałości po budynku, ale fragmenty murów przetrwały najprawdopodobniej w zabudowaniach kamienicy przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 22.

Młyn parowy w Tczewie na przełomie XIX i XX w. był jednym z większych zakładów przemysłowych.

Dzieje tczewskiego Młyna Parowego. Krótka historia niesamowi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki