Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 3
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Paweł Bejda, poseł z okręgu sieradzkiego, chce, aby uczelnie...
fot. screen z treścią interpelacji w portalu Sejmu

Paweł Bejda, poseł z Łódzkiego, chce, by uczelnie płaciły podatek rolny. Uniwersytet Łódzki wnosiłby 280 zł za hektar w Borach Tucholskich

Paweł Bejda, poseł z okręgu sieradzkiego, chce, aby uczelnie płaciły podatek za posiadaną ziemię rolną. Gdyby rząd uwzględnił jego postulat, w naszym regionie groziłoby to Uniwersytetowi Łódzkiemu. Ale budżet UŁ z tego powodu raczej by się nie zawalił – chodzi o hektar gruntu w Borach Tucholskich...

Paweł Bejda, łowiczanin wybrany do Sejmu z okręgu sieradzkiego oraz poseł klubu Koalicji Polskiej (członek PSL), uważa, że uczelnie niesłusznie cieszą przywilejem zwolnienia z podatku za posiadaną ziemię rolną.
Poseł napisał w tej sprawie interpelację do trzech ministrów. W lipcu otrzymał komplet odpowiedzi. Zniesienie przywileju byłby skłonny poprzeć resort rolnictwa, gdyby z taką inicjatywą wyszło ministerstwo finansów. Ale ten drugi resort przywilej dla uczelni traktuje jako uzasadniony. Podobnie jak – co nie dziwi – minister nauki.

Skąd się wzięła interpelacja posła Pawła Bejdy?
"Zwrócił się do mojego biura jeden z wójtów, w którego gminie znaczny odsetek gruntów rolnych jest w posiadaniu szkoły wyższej" – tłumaczy poseł w jej treści. Uczelnia nie płaci do tej gminy podatku rolnego. Główna konkluzja interpelacji jest taka, że wójt nie ma środków na np. organizację dodatkowych zajęć w szkole.

"Uczelnie z tytułu posiadanych gruntów uzyskują znaczące dochody z prowadzonej aktywnie działalności rolniczej, otrzymują dopłaty unijne (...) Jednocześnie działalność uczelni mających preferencje podatkowe można odbierać jako nieuczciwą konkurencję wobec lokalnych gospodarstw rolnych" – dodaje Paweł Bejda.

Z ramienia resortu nauki posłowi odpowiedział sam minister: Wojciech Murdzek. Przypomniał, że rolą uczelni jest kształcenie i prowadzenie badań.
"Również na gruntach rolnych działalność ta jest realizowana, m.in. w formie zajęć terenowych dla studentów i doktorantów oraz realizacji prac badawczych pracowników naukowych" – stwierdził minister w odpowiedzi dla Pawła Bejdy.

Nie trudno się domyślić, że wójtom dokucza brak wpływów podatkowych ze strony wielkich uczelni rolniczych. Ich siedzib nie znajdziemy w województwie łódzkich (choć swoje hektary ma w nim stołeczna Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Jednak sprawdziliśmy, która z trzech największych uczelni w naszym regionie "jest rolnikiem".
Zaprzeczyła Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Ale Uniwersytet Łódzki potwierdził.

>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>

Zobacz również

Oceniamy piłkarzy Cracovii za mecz ze Śląskiem Wrocław

Oceniamy piłkarzy Cracovii za mecz ze Śląskiem Wrocław

Niezwykłe widowisko nad Krakowem i Małopolską! Zorze z fantastycznymi kolorami

Niezwykłe widowisko nad Krakowem i Małopolską! Zorze z fantastycznymi kolorami

Polecamy

Jan Krzysztof Duda pokonał zwycięzcę turnieju kandydatów, arcymistrza z Indii!

Jan Krzysztof Duda pokonał zwycięzcę turnieju kandydatów, arcymistrza z Indii!

Wielki faworyt wyścigu, Tadej Pogacar, wygrał siódmy etap Giro d'Italia

Wielki faworyt wyścigu, Tadej Pogacar, wygrał siódmy etap Giro d'Italia

To on zastąpi Mbappe? Trener PSG wskazał transferowy priorytet

To on zastąpi Mbappe? Trener PSG wskazał transferowy priorytet