Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Żywie Białaruś! Niech żyje Białoruś!”. Wernisaż wystawy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

red.
Przemysław Świderski
Główni organizatorzy wieców na Białorusi i pochodząca stamtąd społeczność zamieszkująca w Gdańsku mieli szansę zaprezentować się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Okazją był wernisaż wystawy „Żywie Białaruś! Niech żyje Białoruś!” w środę 18 sierpnia 2021 roku.

- Minął rok, a pokojowa walka o wolność i suwerenność na Białorusi wciąż trwa! – przekonuje Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności ds. kultury obywatelskiej. – Bądźmy razem – Białorusinki i Białorusini, którzy musieliście uciekać z ojczyzny i w Gdańsku rozpoczęliście nowe życie, oraz gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wspieracie ich w walce o wolność – dodaje.

18 sierpnia 2021 roku - w pierwszą rocznicę sfałszowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki wyborów prezydenckich na Białorusi i największych we współczesnej historii tego państwa wieców w obronie demokracji - w ECS odbył się wernisaż wystawy „Żywie Białaruś! Niech żyje Białoruś!”.

Ekspozycja, według zapowiedzi organizatorów, to przejmująca i intymna opowieść o ludziach, którzy opowiedzieli się po stronie wolności i demokracji, nie bacząc na bezpieczeństwo własne i swoich rodzin. Bohaterami wystawy są tzw. zwyczajni ludzie, których historia i ich osobiste wybory uczyniły bohaterami – przedsiębiorca, emerytka, anglistka, informatyczka, dziennikarz, flecistka, dwukrotna medalista olimpijska, poeta…

W ECS prezentowane są prace najbardziej znanych protestujących artystów. Wśród nich znaleźli się:

  • Władimir Cesler, białoruski artysta, projektant. Tworzy plakaty, malarstwo, grafikę, rzeźbę, obiekty, akcje artystyczne, wzornictwo przemysłowe, projektuje książki i reklamy. Ukończył Wydział Wzornictwa Białoruskiego Państwowego Instytutu Teatralno-Artystycznego w Mińsku (1980). Międzynarodową sławę zyskał w dziedzinie plakatu. Podczas protestów w 2020 roku na Białorusi został członkiem Rady Koordynacyjnej ds. organizacji procesu pokonywania politycznego kryzysu. Został zmuszony do wyjazdu z ojczyzny.
  • Tasza Żukowa, nazywana „dziewczyną z niebieskimi włosami”. Białoruska projektantka, autorka ponad 100 plakatów protestacyjnych. Wyjechała z kraju krótko przed nadejściem kolejnego wezwania w sprawie karnej. Mieszka w Stanach Zjednoczonych / @chernoemoloko.
  • Rufina Bazlowa, białoruska artystka mieszkająca i pracująca w Czechach. Ilustratorka, twórczyni komiksów, grafik, książek, lalkarka, scenografka, performerka i projektantka kostiumów. Ukończyła Wydział Teatralny Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (DAMU). Zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki serii „Historia białoruskiego przeżycia”, przedstawiającej najjaśniejsze historie pokojowych protestów na Białorusi.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki