Zyskał Strumień, zyska woda

Redakcja
Ochrona wód gruntowych jest ważna i na Śląsku, i we Włoszech
Ochrona wód gruntowych jest ważna i na Śląsku, i we Włoszech fot. materiałyprasowe
Udostępnij:
Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej to dodatkowe szanse na rozwój Śląska

Fundusze unijne to nie tylko wiele programów realizowanych na szczeblu centralnym, o których pisaliśmy dotąd w naszym cyklu. To także specyficzne programy pomocowe, które swoim zasięgiem obejmują tylko wybrane regiony kraju. Są to programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

U źródeł idei współpracy terytorialnej leży dość oczywiste założenie, że granice administracyjne nie powinny stanowić barier dla szans rozwoju jakiegoś regionu, a wspólnie realizowane projekty dadzą korzyść wszystkim zaangażowanym w nie stronom. Można to zobrazować prostymi przykładami. Jeżeli dzięki budowie oczyszczalni w mieście po jednej stronie granicznej rzeki zmniejszy się jej zanieczyszczenie, skorzystają na tym lokalne społeczności z dwóch państw. Jeżeli w mieście leżącym na pograniczu zorganizuje się duże wydarzenie kulturalne, to do uczestnictwa w nim można zaprosić gości i artystów z obu stron granicy. Takie wzajemne korzyści można uzyskać także na wielką skalę, realizując wspólne projekty w kilku regionach należących do różnych państw europejskich.

O tym, że współpraca terytorialna jest niezwykle istotnym elementem pomysłu na wspólną Europę świadczy to, że na projekty tego typu na lata 2007-2013 przeznaczono znaczącą kwotę 7,75 mld euro. Polska otrzymała na ten cel 557,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Współpraca transgraniczna obejmuje obszary oddalone od siebie najwyżej o 150 km. Polska bierze udział w siedmiu programach współpracy. Są to Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Niemcy (Meklem-burgia/Pomorze Przednie - Brandenburgia), Polska - Saksonia, Polska - Republika Czeska, Polska - Republika Litewska, Polska - Republika Słowacka, Polska (Województwo Lubuskie) - Niemcy (Brandenburgia), Południowy Bałtyk (Polska - Szwecja - Dania - Litwa - Niemcy). Najczęściej wsparcie unijne przeznaczone jest w tych programach na rozwój na terenach przygranicznych przedsiębiorczości, handlu, kultury, turystyki i na ochronę środowiska.

Dla Śląska najważniejszy jest program Polska - Republika Czeska. W ramach współpracy polsko-czeskiej z pieniędzy unijnych został m.in. odnowiony Park Miejski w Strumieniu, a gmina wzbogaciła się o centrum kulturalno-rekreacyjne, które będzie przyciągać gości z obu strony granicy.

Polska uczestniczy także w dwóch programach unijnych poświęconych współpracy transnarodowej. W programie Regionu Morza Bałtyckiego wspólnie z państwami leżącymi nad tym morzem, także spoza Unii, oraz w Programie dla Europy Środkowej wspólnie z Austrią, Czechami, Niemcami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Włochami i Ukrainą.
W projektach z tego drugiego programu bierze udział wiele firm, instytucji i urzędów z województwa śląskiego. Dużo uwagi poświęca się w nim rozwojowi transportu i logistyki. Na przykład w projekcie VIA REGIA+ po polskiej stronie uczestniczą m.in. województwo dolnośląskie, Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości oraz miasta Kraków, Gliwice i Opole. Partnerzy zagraniczni są ze wschodnich Niemiec, północnej Słowacji i zachodniej Ukrainy.

Projekt ma na celu poprawę jakości sieci kolejowej, która zwłaszcza w obszarach przygranicznych jest często w bardzo złym stanie. Dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu konieczne jest usprawnienie transportu kolejowego oraz jego promocja. Działania w projekcie VIA REGIA+ mają objąć także wykorzystanie potencjału kolei w zwiększeniu ruchu turystycznego w wymienionych obszarach przygranicznych.

Ochrona środowiska to kolejny z ważnych tematów w Programie dla Europy Środkowej. Promowane są transport ekologiczny, inwestycje w odnawialne źródła energii, ochrona przyrody w rezerwatach i parkach narodowych czy edukacja ekologiczna.
Zabrzańskie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych bierze np. udział w projekcie środowiskowym UHI. Akronim UHI oznacza Miejską Wyspę Ciepła, czyli zjawisko polegające na tym, że ze względu na działalność człowieka duże ośrodki miejskie mają większą temperaturę od otoczenia. Projekt ma na celu ograniczanie negatywnego wpływu tego zjawiska na ludzkie zdrowie.

Kolejnym przykładem jest projekt FOKS, realizowany po stronie polskiej przez katowicki Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i miasto Jaworzno wraz z partnerami z Włoch, Czech i Niemiec. Projekt poświęcony jest bezpieczeństwu i czystości wód gruntowych. Najważniejsze jest opracowanie sposobów ochronę tych wód przed zanieczyszczeniami, które mogą być groźne dla zdrowia i życia mieszkańców.

Przedstawiliśmy tylko kilka wybranych przykładów z listy projektów realizowanych w Programie dla Europy Środkowej przy współudziale firm i instytucji ze Śląska.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zyskał Strumień, zyska woda - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie