Zyskają dzieci, kieszeń oszczędzi

  Zyskają dzieci, kieszeń oszczędzi

  Alicja Zielińska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Kartuzach po nowym roku ma ruszyć przedszkole samorządowe... za darmo! Przez dwa lata rodzice, których maluchy skorzystają z opieki w tej placówce, nie będą musieli płacić. To dzięki dwumilionowemu dofinansowaniu ze środków unijnych, jakie kartuska gmina właśnie otrzymała w ramach wygranego projektu na kształcenie i wyrównywanie szans dzieci i uczniów małych miast i wsi.
  W Akademii Przedszkolaka, bo taką placówka ta przyjmuje nazwę, objętych wychowaniem przedszkolnym będzie 92 dzieci, w tym 12 niepełnosprawnych. Pierwszeństwo przyjęcia będą miały maluchy z rodzin wielodzietnych, gdzie jest niski dochód przypadający na członka rodziny oraz dzieci wychowywane przez jednego z rodziców.

  Jak mówi burmistrz Mirosława Lehman, na decyzję o utworzeniu nowej placówki miało wpływ kilka czynników, a przede wszystkim wnioski mieszkańców, którzy zgłaszali chęć umieszczenia dziecka w przedszkolu, a ze względu na brak miejsc czy wysokie koszty nie mieli takiej możliwości. Obłożenia przedszkoli w mieście są tak duże, że tworzone są nawet tzw. listy rezerwowe maluchów.

  Dzieci w wieku przedszkolnym w mieście i przylegających do niego trzech wioskach, należących do tego obwodu, jest 832, z czego 434 uczęszcza do przedszkoli niepublicznych.
  Co ciekawe, siedem lat temu decyzją samorządu sprywatyzowano w mieście wszystkie placówki przedszkolne.

  - Kilka lat temu było rządowe szaleństwo na "3xp", czyli powszechna prywatyzacja przedszkoli - stwierdza Elżbieta Rejter, koordynator w wydziale oświaty gminy Kartuzy. - Jednak nadal gmina prowadzi przedszkola samorządowe na wsi - w Dzierżążnie i Brodnicy Górnej. Nowe ma zacząć funkcjonować na Osiedlu Wybickiego w Kartuzach w lutym przyszłego roku. Korzystać z niego mają głównie rodziny, których nie stać na opłacanie placówek prywatnych.

  Nowe przedszkole publiczne przez dwa lata ma być darmowe. Posyłając więc do niego dziecko, rodzice będą mogli zaoszczędzić w roku 3 tys. zł i więcej. Opłata w przedszkolach niepublicznych waha się bowiem w przedziale od 200 do ponad 500 zł miesięcznie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo