reklama

Żyrafy trafiły na listę gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem

Aleksandra Gersz AIPZaktualizowano 
Żyrafy dołączyły do listy zagrożonych gatunków zwierząt. Ich populacja w Afryce zmniejsza się drastycznie od 30 lat. Jednak w niektórych częściach tego kontynentu, jak np. RPA, żyrafy wciąż są bezpieczne.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) poinformowała, że ze 155 tys. żyraf w 1985 r. zostało ich już tylko 97 tys. w roku 2015. W ciągu trzydziestu lat liczba tych najwyższych ssaków na świecie zmniejszyła się więc o ponad trzydzieści procent.

Przyczyny tak drastycznego zmniejszenia się w Afryce populacji żyraf to niszczenie ich środowiska naturalnego przez ludzi, kłusownictwo, a także zamieszki wszczynane przez miejscową ludność w Kenii, Somdalii czy Etiopii. To sprawiło, że żyrafy z gatunków "niebudzących obaw" stały się zagrożone i zostały wpisane do Czerwonej Księgi zwierającej spis gatunków zagrożonych.
Jak mówi dr Julian Fennessy, który przewodniczy oddziałowi zajmującemu się żyrafami w IUCN, obecnie ma miejsce "ciche wymieranie" żyraf. - Podczas kiedy bardzo niepokoiliśmy się o słonie i nosorożce, monitorowaliśmy żyrafy, ale niestety ich liczba bardzo się zmniejszyła. Trochę nas zszokowało, że aż tak bardzo w tak krótkim czasie - powiedział Fennessy.

Jednak podczas gdy żyrafy są zagrożone w niektórych cześciach Afryki, na południu tego kontynentu ich liczba wzrasta. Daje to nadzieję na zapobiegnięcie całkowitemu wymarciu tych ssaków. Jednym z krajów, w których żyrafy mają się dobrze jest Republika Południowej Afryki. - RPA jest dobrym przykładem na to jak można radzić sobie z dziką przyrodą. Zwierzęta dużo przemieszczają się pomiędzy rezerwatami, to zupełnie inny scenariusz niż w większości Afryki - mówił BBC News Chris Ransom z Towarzystwa Zoologicznego w Londynie. Specjalista stwierdził, że jeśli państwa podejmą odpowiednie środki ochrony, żyrafy mogą przetrwać.

Obecnie w Czerwonej Księdze znajduje się 85 tys. gatunków zwierząt, z których ponad 24 tys. jest zagrożona całkowitym wyginięciem. Aż 11 procent z 740 niedawno odkrytych gatunków ptaków także znalazło się już w księdze.

W chorzowskim zoo urodziła się żyrafa. Jakie imię dla żyrafy?

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Materiał oryginalny: Żyrafy trafiły na listę gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie