Zwycięski mecz z Cracovią oznacza spokojne święta

Szymon Szadurski

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Kolejny raz w tym sezonie duet napastników Zbigniew Zakrzewski - Marcin Wachowicz zapewnił Polnord Arce Gdynia zwycięstwo i trzy punkty w meczu ekstraklasy. Arkowcy ograli w niedzielę na własnym boisku Cracovię 2:1 (0:0), a wszystkie bramki padły w ostatnich 20 minutach gry.
    Arka dzięki temu zgromadziła już 23 punkty i ze spokojem może przygotowywać się do rundy rewanżowej.

Drużyna żółto-niebieskich może jednak mówić o sporym szczęściu, bo o zwycięstwo z "Pasami" wcale nie było łatwo. W pierwszej połowie to goście sprawiali lepsze wrażenie i zagrażali bramce Norberta Witkowskiego. Arka nie była natomiast w stanie stworzyć sobie żadnej, klarownej sytuacji bramkowej. Jedynie dwa strzały z rzutów wolnych Damiana Nawrocika mogły zaskoczyć Marcina Cabaja.

Za pierwszym razem jednak golkiper Cracovii spisał się bez zarzutu, zaś drugie uderzenie było minimalnie niecelne. Na boisku, w strugach ulewnego deszczu, było więcej walki, niż płynnej gry. Ofiarą takiego stanu rzeczy stał się wspomniany już Nawrocik, który podczas starć z rywalami otrzymał dwa silne ciosy w głowę i po przerwie musiał zmienić go Przemysław Trytko.

- Damian po zejściu do szatni nie wiedział, gdzie jest i co się dzieje - mówi Czesław Michniewicz, trener Arki. - Lekarz stwierdził wstrząs mózgu i zakazał mu dalszej gry.

Także w drugiej odsłonie, to Cracovia jako pierwsza mogła, a nawet powinna strzelić gola, gdy w 55. minucie składną kontrę "Pasów" z kilku metrów finalizował Bartłomiej Dudzic. Trafił jednak prosto w Witkowskiego.

Sytuacji tej nie mógł odżałować szkoleniowiec gości Artur Płatek.
    - To była nie stuprocentowa, a trzystuprocentowa okazja, taki prawdziwy big shot - mówił Płatek po meczu. - Szkoda, że nie padła bramka, tym bardziej, że przed spotkaniem mówiłem swoim zawodnikom, iż wygra ta drużyna, która pierwsza strzeli gola. Z przebiegu gry sprawiedliwym wynikiem byłby remis. Do 70. minuty graliśmy dobrze i realizowaliśmy założenia taktyczne.
    Cracovia nie wywiozła jednak z Gdyni nawet punktu, bo w końcówce meczu napastnicy Arki przypomnieli sobie, jak się strzela gole.

Szczególnie efektowna była bramka Wachowicza z 72. minuty. Popularny "Wachu" otrzymał piłkę przed polem karnym, natychmiast obrócił się, wpadł w szesnastkę i potężnym uderzeniem tuż pod poprzeczkę nie dał Cabajowi żadnych szans na udaną interwencję.

Drugiego gola dołożył w 85. minucie Zakrzewski, dopadając do piłki, odbitej po rykoszecie po tym, gdy z rzutu wolnego strzelał Michał Łabędzki.