Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrócili się do Jacka Sasina. Chodzi o Elewarr i większe możliwości skupu w czasie żniw. Czy jest konkretna odpowiedź?

e
pixabay.com
Kto nie ma magazynu, sprzedaje zboże już w czasie żniw. Skupy to wykorzystują, zaniżając ceny. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych. Chodzi o interwencję dotyczącą spółki Elewarr, a dokładnie - o większe możliwości skupowe. Krótka piłka - będą czy nie?

Producenci zbóż zgłosili większe zapotrzebowanie na skup ze strony spółki Elewarr. Dodajmy, że działa ona pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, i - że nie ma najlepszej passy. Działalność spółki została wręcz zmiażdżona przez raport NIK.

Przypominamy: Elewarr pod lupą Najwyższej Izby Kontroli. Było źle, jest jeszcze gorzej. "Gospodarowanie się nie poprawiło"

"Wielu rolników sprzedaje zboża już w trakcie żniw, głównie ze względów finansowych jak i ze względu na brak powierzchni magazynowych. Podmioty skupujące wykorzystują ten fakt zaniżając cenę. (...) Państwowa spółka, jaką jest Elewarr, powiększając możliwości skupowe oraz skupując zboże w korzystniejszej cenie dla rolników, będzie miała realny wpływ na rynek", pod takim apelem do ministra Jacka Sasina podpisał się Wiktor Szmulewicz, który stoi na czele rolniczego samorządu.

Na apel KRIR odpowiedziało ministerstwo rolnictwa. Są jakieś konkrety?

"Spółka się postara", czytamy w odpowiedzi.

Resort zabrał się za wyliczanie, że Elewarr posiada siedemnaście obiektów (elewatorów i magazynów płaskich) o łącznej powierzchni magazynowej 692 tys. ton. Znajdują się one w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim.

- W 2019/2020 roku Elewarr Sp. z o.o. zrealizowała w Rzeszowie pierwszy etap inwestycji tj. powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 9 tys. ton. W planach jest również drugi etap inwestycji w Rzeszowie na 11 tys. ton powierzchni magazynowej oraz modernizacja i rozbudowa magazynu w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) do 8-10 tys. ton powierzchni magazynowej. Należy zaznaczyć, że spółka nie wyklucza także zakupu elewatorów od innych podmiotów po analizie rentowności takich przedsięwzięć - zapewnia Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Zbiory były rekordowe, ale ceny ziarna nad Wisłą, pozwalają na osiągnięcie znaczącego wzrostu dochodowości, wskazuje ministerstwo.

Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, ceny monitorowanych zbóż na początku stycznia 2021 są wyższe niż rok wcześniej:

  • od 2,6% w przypadku żyta konsumpcyjnego
  • do 25,7% w przypadku pszenicy konsumpcyjnej (895 zł/t)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrócili się do Jacka Sasina. Chodzi o Elewarr i większe możliwości skupu w czasie żniw. Czy jest konkretna odpowiedź? - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki