Pogłoski o planowanych zwolnieniach grupowych w tczewskiej firmie Flex docierają do naszej redakcji od kilkunastu dni. - Podobno pracę ma stracić nawet 400 osób - powiedział nam długoletni pracownik. Zarząd firmy nie potwierdza tych pogłosek. Wszystko może się wyjaśnić w najbliższych dniach.

Pracownicy firmy Flex, działającej w specjalnej strefie ekonomicznej przy ul. Malinowskiej w Tczewie, mówią, że atmosfera w ich miejscu pracy dawno nie była tak zła.

- Spotkania z zarządem mają się odbyć na dniach - mówi długoletni pracownik Flexa. - Podobno pracę ma stracić nawet 400 osób. Z jednej strony są to plotki, a z drugiej od jakiegoś czasu są już zwalniani pracownicy z wieloletnim stażem i umowami na stałe.

Możliwe, że znowu nie przedłuży się umów z osobami zatrudnionymi przez agencje pracy, a „swoich” ludzi zwolni się po cichu, za porozumieniem stron, aby ominąć konieczność zgłaszania zwolnień grupowych do urzędu pracy.

Pracodawca planujący przeprowadzić zwolnienia grupowe, dotyczące co najmniej 10 osób, ma obowiązek zgłosić ten fakt dwa miesiące wcześniej do Powiatowego Urzędu Pracy. Taka informacja do tczewskiego urzędu dotąd nie trafiła.

- Nie odnotowaliśmy też, poza pojedynczymi przypadkami, aby pracownicy Flex'a rejestrowali się u nas jako bezrobotni - informuje Ewa Uzdowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie.

Przedstawiciele firmy na pytanie o możliwe zwolnienia unikają jednoznacznej odpowiedzi.

- Liczba pracowników zmienia się w zależności od wielu czynników, w tym od potrzeb klientów, wymagań naszej firmy, dostępności wykwalifikowanych kandydatów itp. - wyjaśnia Stanisław Motylski, dyrektor ds. rozwoju tczewskiego oddziału firmy Flex.

Firma Flex z Tczewa

To największy inwestor zagraniczny i jednocześnie drugi największy pracodawca na Pomorzu. Obecnie w samej fabryce w Tczewie pracuje 4000 osób. Do tego doliczyć należy setki pracowników zatrudnionych w firmach będących lokalnymi poddostawcami Flex. Firma produkuje zaawansowane urządzenia elektroniczne dla wielu sektorów przemysłowych.

Zobacz też: Niskie bezrobocie wcale nie jest takie dobre dla Polski

[Agencja Informacyjna Polska Press]