Zwodzone przęsła nowego mostu w gdańskim Sobieszewie już...

  Zwodzone przęsła nowego mostu w gdańskim Sobieszewie już zamontowane! Skomplikowana operacja zajęła tylko cztery dni

  MP

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zwodzone przęsła nowego mostu w gdańskim Sobieszewie już zamontowane! Skomplikowana operacja zajęła tylko cztery dni
  1/4
  przejdź do galerii

  ©DRMG

  To była najtrudniejsza część całej budowy, bo obiekt w Sobieszewie będzie konstrukcją o najdłuższej rozpiętości przęseł zwodzonych w kraju. Kierowcy "Mostem Niepodległości" mają pojechać we wrześniu.
  Przypomnijmy - barka z przęsłami przypłynęła do Sobieszewa w czwartek, 12 lipca ze stoczni Gdyni. Samą operację montażu rozpoczęto z kolei w poniedziałek 16 lipca. Operacja polegała ona na nasuwaniu konstrukcji stalowej na ścianę przyczółka, podłączeniu hydrauliki, czyli głównych sterowników kierujących mostem, łożysk obrotowych i przeciwwagi.

  Rozpoczął się montaż zwodzonych przęseł mostu na Wyspę Sobieszewską. Jego budowa powoli finiszuje. Kiedy oddanie inwestycji do użytku?  Mimo wcześniejszych szacunków, wskazujących że cała akcja może potrwać około dwóch tygodni, montaż przęseł trwał zaledwie cztery dni. Pozwoliły na to sprzyjające warunki pogodowe. Teraz pozostało nam zamontowanie siłowników obiektu i prace wykończeniowe. – informuje Piotr Czech, koordynator zadania z ramienia Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

  W związku z tym na czas montażu siłowników i braku możliwości podniesienia przęseł, zamknięto tor wodny dla dużych jednostek. Możliwie jest przepłynięcie jedynie łódek, kajaków i barek o wysokości maksymalnie 5 m. W przypadku jednostek, które mieszczą się w tej górnej granicy wysokości, ich przepłynięcie będzie uzależnione również od poziomu wody.  Zamknięcie szlaku dla dużych jednostek potrwa do 25 sierpnia.

  To nie jedyne prace związane z mostem: – Obecnie będziemy dostosowywać infrastrukturę drogową, tak by dołączyć istniejący układ drogowy do obiektu – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Gdy zakończą się prace z budową nowej przeprawy, stary most pontonowy zostanie rozebrany.

  Most w Sobieszewie będzie przejezdny do końca września. Cała inwestycja potrwa natomiast do końca listopada.

  Otwarcie planowane jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego most będzie prawdopodobnie nosił nazwę Mostu Niepodległości, co zaproponował prezydent Paweł Adamowicz.

  Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Od 1973 roku prowadzi tam most pontonowy. Nowy most zwodzony ma mieć 173 metry długości, ze skrzydłami – 181,5 m. Jego czas otwierana wyniesie zaledwie 150 sekund, co znacznie usprawni dojazd na Wyspę Sobieszewską. Koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych, z czego niemal połowa pochodzi z dofinansowania Ministerstwa Infrastruktury.

  POLECAMY POMORSKIE MOTOFAKTY.PL:


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rondo im. Marszałka

  JZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nowe rondo proszę nazwać imieniem Marszałka Pilsudskiego

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY