Zwiedzanie za pomocą komputera

Jacek SieńskiZaktualizowano 
Dzieła dawnych złotników gdańskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można dokładnie obejrzeć i przeczytać ich opis na monitorze komputera Grzegorz Mehring
Zapoznanie się ze zbiorami największych pomorskich muzeów w przyszłości nie będzie wymagało ich zwiedzenia osobiście. Cenne dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego czy eksponaty prezentowane na wystawach w historycznych wnętrzach muzealnych zobaczymy na monitorze komputera.

Na razie działalność rozpoczęła Międzymuzealna Grupa ds. Digitalizacji - DIGIMUZ, którą utworzyły Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Zamkowe w Malborku. To pierwszy krok do umożliwienia wirtualnego zwiedzania.
W CMM odbyła się konferencja "Cyfrowe Muzea Pomorza, czyli o digitalizacji zbiorów muzealnych".

Digitalizacja oznacza wprowadzenie do komputerów informacji o obiektach zabytkowych i dokumentów historycznych, znajdujących się w zbiorach muzeów, jako danych cyfrowych, w postaci fotografii, wizualizacji, wirtualnych filmów i opisów. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji 40 muzeów z północnych regionów kraju.

- W czasie spotkania podpisany został list intencyjny, początkujący współpracę czterech pomorskich muzeów, gdy chodzi o opracowanie standardów digitalizacji, udostępniania i przechowywania materiałów cyfrowych oraz zakupu oprogramowania do katalogowania i zarządzania zbiorami muzealnymi - zaznacza Marcin Kłos z CMM. - Efektem wspólnych działań muzeów ma być ustalenie standardów informatycznych, umożliwiających tworzenie informatycznych baz danych zbiorów i wymianę tych danych między nimi. Będzie to bardzo pomocne na przykład w przypadku organizowania wystaw, bo pozwoli na bardzo szybkie przekazywanie, jakimi obrazami lub innymi eksponatami, które można wypożyczyć, dysponuje jedno z muzeów. Cyfrowe fotografie muzealiów będzie można łatwo umieszczać na cyfrowych kartach katalogowych zabytków oraz odnajdować i przekazywać, gdy potrzebne będą do publikacji.

Posiadanie przez muzea baz danych pozwoli też na upowszechnianie ich zbiorów w internecie. Ich tworzenie wpisuje się w politykę Unii Europejskiej, która wspiera działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Europy i kształtowania społeczeństwa informatycznego.

Kłos podkreśla, że w czasie spotkania zaprezentowano jedno z europejskich oprogramowań służących zarządzaniu zbiorami muzealnymi. Podczas kolejnych konferencji muzealnicy zapoznają się z innymi programami i wybiorą optymalny, który użytkować będą pomorskie muzea z grupy DIGIMUZ.

Dygitalizacja zbiorów usprawni pracę muzeów, skracając czas potrzebny na ich opracowywanie lub na przygotowanie wystaw. Następny krok stanowić ma tworzenie nowych stron internetowych poszczególnych muzeów. Dzięki temu, ich zbiory będzie można udostępniać w atrakcyjnej formie internautom, co powinno zachęcać do zwiedzania. Z drugiej strony, dostęp do muzeów będą miały osoby niepełnosprawne.

CMM zamierza wkrótce przygotować i umieścić na swojej stronie wirtualne wędrówki po statkach muzeach - żaglowcu "Dar Pomorza" i parowcu "Sołdek", których bezpośrednie zwiedzanie przez osoby niepełnosprawne czy starsze jest niemożliwe.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie