Zwiedzanie Pomorza. PKM-ką po Kaszubach, tramwajem wodnym na Półwysep Helski [PRZEWODNIK]

G/ Redakcja
Zwiedzanie Pomorza warto zacząć od przetestowania kaszubskich tras Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz tramwajów wodnych, dzięki którym nie tylko zwiedzimy Gdańsk, ale także popłyniemy na Półwysep Helski! Kaszuby można odkrywać na różne sposoby. Sprawdźcie nasz interaktywny przewodnik po Pomorzu. Wybierzcie miejsca, które chcecie zwiedzić i zaplanujcie swoją wycieczkę.

Atrakcje na trasie PKM-ki. Sprawdźcie, co Was czeka na kolejnych przystankach:

Najedź na mapę i sprawdź:

GDAŃSK
Centrum Hewelianum
Teatr Szekspirowski
Europejskie Centrum Solidarności
Centrum Kultury Morskiej Muzeum Morskiego
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

GDAŃSK WRZESZCZ
Teatr Miniatura

GDAŃSK STRZYŻA
Uniwersytet Gdański

GDAŃSK NIEDŹWIEDNIK
Wąwóz na Niedźwiedniku

GDAŃSK BRĘTOWO
Matemblewo

GDAŃSK KIEŁPINEK
Kiełpinek i okolice

GDAŃSK MATARNIA
Kościół św. Walentego

GDAŃSK PORT LOTNICZY I GDAŃSK RĘBIECHOWO
Port lotniczy w Rębiechowie

GDAŃSK OSOWA
Jezioro Osowskie

GDYNIA WIELKI KACK
Źródło Marii

GDYNIA GŁÓWNA
Centrum Nauki Experyment
Muzeum Emigracji

PĘPOWO KARTUSKIE
Muzeum Volkswagena

ŻUKOWO WSCHODNIE
Zespół poklasztorny w Żukowie

BORKOWO
Elektrownia wodna w Rutkach

KARTUZY
Arboretum
Trasy rowerowe w okolicach Kartuz
Muzeum Kaszubskie
Promenada Asesora
Jar Raduni

KOŚCIERZYNA
Muzeum akordeonu
Muzeum Kolejnictwa

Atrakcje na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej [OPISY, ZDJĘCIA]

ATRAKCJE NA PÓŁWYSPIE HELSKIM. Popłyń tramwajem wodnym:
Fortyfikacje na Helu
Muzeum Kolei Helskich
Aleja Gwiazd we Władysławowie
Muzeum Rybołówstwa
Grota w Mechowie koło Pucka
Hallerówka i Muzeum Motyli

Turystyczny przewodnik po Pomorzu:

Twórz go razem z nami! Prześlij propozycję dołączenia kolejnej atrakcji do mapy na adres internet@prasa.gda.pl, w tytule wpisując "przewodnik po Pomorzu" lub napisz do nas na Facebooku.

Fortyfikacje na Helu

Fortyfikacje w Helu

Tramwaj wodny to nie lada atrakcja - nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców Trójmiasta. Dzięki niemu można obejrzeć Gdańsk, Sopot i Gdynię z zatoki, a do tego wybrać się na Hel - omijając wielkie korki na trasie na półwysep.

Chętnych do podróży tramwajem wodnym jest zawsze więcej niż miejsc, bo to naprawdę świetny sposób nie tylko na dostanie się na Hel, ale też dodatkowa rozrywka.

Od 28 kwietnia w weekendy oraz tzw. długie weekendy bilety na rejs w relacji Gdańsk - Hel sprzedawać będzie Ekspozytura Żeglugi Gdańskiej przy Zielonej Bramie (Długie Pobrzeże, przy Zielonym Moście). Kasa znajduje się w odległości 5 minut spacerem od nabrzeża przy Baszcie Łabędź, skąd odpływają statki do Helu. Można wziąć na pokład rowery i zrobić sobie dzięki temu wycieczkę po półwyspie. Trzeba jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, podobnie jak miejsc na rowery. Lepiej nie liczyć na to, że bilet kupi się bezpośrednio przed rejsem. Można kupować z wyprzedzeniem na każdy rejs w dowolnym dniu - tylko bilety na trasie Sopot - Hel i Hel - Sopot kupuje się wyłącznie w dniu rejsu. Tramwaje kursują na razie w tzw. długie weekendy. Natomiast od 1 lipca do końca sierpnia kursować będą codziennie.

Warto wiedzieć, że tramwajem można też popłynąć z Gdańska na Westerplatte, zwiedzając przy tym port, oraz zwiedzić port w Gdyni.

Bilety na Hel kosztują 40 zł, za rower trzeba dopłacić 10 zł. Obok przedstawiamy atrakcje, jakie można obejrzeć na Helu.

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
KOLEJ NA... Rozmowy na trasie PKM. Czesław „Kuba” Jakubczyk opowiada o swoich podróżach

Półwysep Helski - Muzeum Kolei Helskich

Archiwum

Półwysep Helski to nie tylko plaże, ale i kilkadziesiąt lat historii militarnej Polski. Odnowiona bateria Schleswig-Holstein, w której otwarto Muzeum Obrony Wybrzeża, stała się już stałym punktem odwiedzin turystów wyruszających na Półwysep Helski.

W Helu Niemcy zbudowali największe lądowe działa świata, które miały ostrzeliwać okręty na Bałtyku. Monstrualne działo miało kaliber 406 mm. Większy - jak mówią w muzeum - miały tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki. Bateria Schleswig-Holstein nie oddała jednak podczas zmagań wojennych żadnego strzału na Bałtyk. Niemcy zdemontowali działo i przetransportowali je do obrony okupowanych brzegów Francji przed spodziewaną inwazją. Teraz za to można wejść do baterii i obejrzeć zarówno kwatery żołnierzy, jak i pomieszczenia militarne.

Aby obejrzeć helskie bunkry, warto wsiąść do kolejki wąskotorowej - ta w Helu jest szczególna, bo wojskowa. Na jednym z wagoników organizatorzy stworzyli nawet stanowisko karabinu maszynowego. Przystanek znajduje się przy kolejnej fortyfikacji - tak samo potężnej jak MOW. To drugie stanowisko ogniowe baterii Schleswig-Holstein. W jednym z magazynów amunicyjnych poniemieckiej baterii Schleswig-Holstein otwarto Muzeum Kolei Helskich.

Muzeum otwarte jest codziennie w godz. 10-17. Cena biletu: skansen i główny budynek wystawowy B-2 - 12 zł (ulg. - 7 zł). Przejazd kolejką wojskową i zwiedzanie Muzeum Kolei Helskich - 10 zł, ulg. - 7 zł.

Aleja Gwiazd we Władysławowie

Archiwum

Każdy, kto interesuje się sportem, będąc na półwyspie, koniecznie powinien zaplanować przechadzkę Aleją Gwiazd we Władysławowie.

Powstaje ona od 2000 roku dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców. W tej chwili na promenadzie jest 36 mosiężnych gwiazd z nazwiskami sławnych sportowców. Swoją gwiazdę mają tu m.in.: Irena Szewińska, Halina Konopacka, Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Andrzej Supron, Jerzy Kulej, Janusz Kusociński, Kazimierz Górski, Dariusz Michalczewski „Tiger” i wielu innych…

Co roku, w lipcu, we Władysławowie odbywa się Festiwal Sportu, podczas którego zjeżdżają tu polskie gwiazdy sportu.

Muzeum Rybołówstwa

materiały prasowe

Muzeum Rybołówstwa mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele z XV w., położonym w centrum Helu, tuż obok portu. Z niewysokiej wieży roztacza się wspaniała panorama na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej.

Na muzealnych wystawach prezentowana jest historia Bałtyku, rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dzieje samej mierzei, a także ze współczesne problemy związane z gospodarką morską. Na dziedzińcu można oglądać m.in. największą bezpokładową łódź do połowów przybrzeżnych, drewniane elementy różnych łodzi i statków oraz drewnianą łódź motorową.

W czasie długiego weekendu muzeum otwarte codziennie w godz. 10-16. Bilety: (łącznie z wejściem na wieżę widokową) - 10 zł, ulg. - 6 zł.

Grota w Mechowie koło Pucka

Groty koło Mechowa Wikipedia/ CC

Jaskinie kojarzą się z górami, ale jest też jedna, która leży prawie nad samym morzem! To Grota Mechowska - jedyna taka w Polsce i w Europie Północnej jaskinia sufozyjna.

To niezwykły pomnik przyrody, odkryty w 1818 roku. Powstała w skałach piaskowca i zlepieńca, rzadko występujących na północy Polski, na skutek działania wody, która wymyła luźniejszy materiał skalny, tworząc w ten sposób korytarze. Jaskinia Groty Mechowskie utworzyła się w osadach zlodowacenia bałtyckiego. Od 1818 r. była kilkakrotnie zasypywana i odkopywana. W 1908 r. władze pruskie uznały ją za pomnik natury. Obecnie stanowi rezerwat geologiczny.

Zbudowany z piaskowca strop głównej komory grozi ciągłym osypywaniem, dlatego ze względu na bezpieczeństwo do zwiedzania udostępniono tylko krótką, kilkuminutową trasę. Wyznaczona została tu oświetlona ścieżka do zwiedzania, będąca prawdopodobnie najkrótszą trasą podziemną w Polsce, a jednocześnie to jaskinia najbliżej morza. Reszta korytarzy jest niedostępna dla turystów.

Sama nazwa „groty” wzięła się od dwóch wejść, które prowadzą do wspólnej sali głównej. Przy obu utworzyły się słupy podtrzymujące sklepienie. Występujące w kilku miejscach w jaskini nacieki przedstawiają się jako jasno zabarwione formy stalaktytowe. Najpiękniejsza izba ociekająca barwnymi mineralnymi spływami zamyka długi, wąski i niski korytarz sięgający prawie 61 m w głąb skarpy. Ta część groty jest niedostępna.

Wejście: od maja codziennie w godz. 9-17 (niedziele i święta 10-17). Bilety: 2 zł (ulg. - 1,5 zł).

Hallerówka i Muzeum Motyli

Motylarnia we Władysławowie

Prywatne Muzeum Motyli znajduje się w wieży widokowej Domu Rybaka we Władysławowie, obejrzeć z niej można panoramę miasta i Półwyspu Helskiego.

Prywatna kolekcja, tworzona od 1937 roku i kilkanaście lat temu udostępniona zwiedzającym, zawiera zbiory motyli i owadów pochodzących z całego świata. Ze zbiorów, zawierających ponad 6 tysięcy okazów: motyli, chrząszczy, pluskwiaków, straszyków, a także pająków, skorpionów i innych stawonogów, utworzono dwie wystawy - pierwsza powstała w Łebie, druga we władysławowskim Domu Rybaka.

We Władysławowie zainteresowani tematem mogą obejrzeć - w 70 gablotach - niemal 3 tys. okazów. To szczególnie duża atrakcja dla dzieci.

Na wystawie - jak zachęcają twórcy - obejrzeć można najcenniejsze, najładniejsze i najciekawsze motyle i owady z całego świata, opisane z uwzględnieniem ich najważniejszych cech charakterystycznych. Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku - przetrwały do dzisiaj w nienaruszonym stanie!

Poza zbiorami entomologicznymi obejrzeć można kolekcję monet, zabawek, pamiątek i pułapek związanych z entomologią. Na znawców tematu czeka do rozwiązania interaktywny test o motylach i 6 krótkich filmów edukacyjnych o życiu motyli. Na miejscu sklepik z pamiątkami, oczywiście związanymi z owadami.

Muzeum znajduje się przy ul. Generała Hallera 19 (wieża widokowa, III piętro). Czynne jest codziennie w godz. 10-17. Bilety: 10 zł (ulg. - 9 zł), bilet rodzinny 2+2 - 35 zł.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej Przemyslaw Swiderski

Aby zwiedzić działające od kilkunastu tygodni Muzeum II Wojny Światowej, potrzeba nie lada refleksu, bo najnowsza placówka na gdańskiej mapie muzeów przeżywa prawdziwe oblężenie. Wystawę może zwiedzać jednocześnie nie więcej niż 700 osób, bilety trzeba więc rezerwować sporo wcześniej. To jednocześnie największe muzeum historyczne w Polsce - Można tam zobaczyć 2,5 tysiąca eksponatów i skorzystać z około 240 stanowisk multimedialnych.

Ekspozycja zajmuje niemal 5 tysięcy metrów kw. Wystawa główna zlokalizowana jest 14 metrów od ziemią. Muzeum podzieliło ją na trzy części: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Oglądający mają okazję przejrzeć archiwalne filmy i zdjęcia, obejrzeć relacje świadków wojny, prześledzić mapy konfliktów i zobaczyć, jak zmieniały się granice państw podczas wojny.

Muzeum podkreśla, że część elementów wystawy może być zbyt drastyczna dla dzieci poniżej 12 roku życia - jednak decyzję w tej sprawie pozostawiają rodzicom. Z myślą o dzieciach przygotowano ekspozycję „Podróż w czasie”. Najmłodsi zobaczyć mogą, jak wyglądało mieszkanie warszawskiej rodziny w momencie wybuchu wojny, w trakcie wojny i w chwili jej zakończenia. W zbiorach Muzeum zarejestrowano ponad 37 tys. obiektów, wśród których jest aż ponad 12 tys. darów. Wśród nich najwięcej jest przedmiotów dokumentujących codzienność cywilów i żołnierzy, elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy służących na różnych frontach. Część eksponatów to fotografie, druki ulotne i prasa z lat 1939-1945.

W najbardziej widocznej, charakterystycznej wieży muzeum znajdują się m. in. biblioteka, sale edukacyjne i konferencyjne, kawiarnia i restauracja z widokiem na Gdańsk. Warto pamiętać, że nowe muzeum mieści się w historycznym centrum Gdańska - niedaleko budynku Muzeum Poczty Polskiej, nieopodal terenów postoczniowych i Europejskiego Centrum Solidarności.

Muzeum II Wojny Światowej, pl. Władysława Bartoszewskiego. Czynne: wtorek - niedziela w godz. 10-19. Wystawa dla dzieci „Podróż w czasie” - w godz. 14-19 w dni powszednie oraz 10-19 w soboty i niedziele. Ostatnie wejście na wystawę główną i wystawę dla dzieci: o godz. 17.

UWAGA! We wtorki zwiedzanie wystawy głównej i wystawy dla dzieci - bezpłatnie. Muzeum można zwiedzić indywidualnie, z audioprzewodnikiem lub z przewodnikiem. Bilet normalny - 23 zł, ulgowy - 16 zł, rodzinny (2 dorosłych i max. 3 dzieci do 19 lat ) - 55 zł, audioprzewodnik - 5 zł.

Muzeum Emigracji zaprasza na piknik

Muzeum Emigracji w Gdyni Przemyslaw Swiderski

Na świecie żyje dziś ponad 20 milionów ludzi , którzy mogą powiedzieć, ze albo ich przodkowie albo oni sami pochodzą z Polski.

Przez setki lat wyruszano za pracą i w poszukiwaniu innego życia. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej emigracja stała się także doświadczeniem milionów młodych Polaków

W Gdyni powstało kilka lat temu pierwsze w Polsce muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. W budynku Dworca Morskiego - miejsca, w którym emigracyjne doświadczenie zaczynały setki tysięcy Polaków - bo stąd odpływały transatlamtyki , można zapoznać się z losami emigrantów sprzed setek lat i tych sprzed kkilku lat. Wystawa stała przybliża dzieje emigracji od XIX w. do dzisiaj - od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, m wyjazdy do Ameryki, losy w czasie i po II wojnie św., trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię. Ekspozycja pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs - zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA.

Wśród atrakcji są m.in. kilkumetrową, multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt Batory w budowie - w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

2 maja w Muzeum Emigracji zaplanowano piknik Gdynia - Ameryka, zabawę dla całej rodziny.

Muzeum Emigracji, ul. Polska 1. Bilet normalny: 10 zł, bilet ulgowy: 6zł.

Europejskie Centrum Solidarności

ECS Przemyslaw Swiderski

To jeden z najbardziej znanych budynków Gdańska - rdzawa bryła na obrzeżach dawnych stoczniowych terenów, przypominająca kształtem i kolorem kadłuby statków i doki. Budynek mieści stałą ekspozycję, w interaktywny sposób opowiadającą historię Solidarności i innych ruchów opozycyjnych. Wystawa stała zajmuje blisko 3000 m kw., jest zadziwiającą podróżą w przeszłość, pełną eksponatów, filmów, dekoracji - łącznie z zainscenizowanym mieszkaniem z lat 60., pokojem przesłuchań SB czy milicyjną „suką”. Są też biblioteka, mediateka i tzw. Wydział Zabaw - miejsce dla maluchów.

ECS, wejście od Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i od ul. Nowomiejskiej oraz od pl. Solidarności. Otwarte jest 7 dni w tygodniu, w godz. 10-20. Wydział Zabaw w majowy weekend - w godz. godz. 10.-18. Wydział to przestrzeń dostępna dla wszystkich użytkowników, dzieci pozostają pod opieką rodzica/opiekuna lub animatorów ECS.

Bilety: norm. - 20 zł, ulg. - 15 zł. Cena zawiera opłatę za audioprzewodnik dla każdego zwiedzającego. Wstęp do budynku jest bezpłatny.

Warto wybrać się na taras widokowy na dachu ECS - 25 m nad ziemią. Z tarasu rozpościera się widok na tereny dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stare i Główne Miasto. Zobaczyć stamtąd można m.in. Salę BHP, żurawie stoczniowe, a przy dobrej widoczności - stadion.

Centrum Kultury Morskiej Muzeum Morskiego

Centrum Kultury Morskiej w Gdańsku Przemek Swiderski

To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - w interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne. Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala „Ludzie-Statki-Porty”. W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Goście Ośrodka mogą urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników.

Gdańskie oddziały NMM: Spichlerze na Ołowiance, statek-muzeum „Sołdek”, Żuraw i Ośrodek Kultury Morskiej oraz statek-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni podczas „długiego weekendu majowego” są czynne w godz. 10-18 we wszystkie dni tygodnia. Bilety: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł.

Teatr Szekspirowski

Teatr Szekspirowski Przemyslaw Swiderski

Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu, gdzie w XVII wieku funkcjonował pierwszy publiczny teatr Rzeczypospolitej. Budynek obecnego teatru jest inspirowany XVII-wiecznym pierwowzorem. Otwierany dach umożliwia pokazywanie spektakli pod gołym niebem.

Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum Przemyslaw Swiderski

W odrestaurowanych obiektach pofortecznych można zwiedzać stałe ekspozycje: m.in. fizyczno-astronomiczną , wystawy historyczne, geograficzną i inspirowaną twórczością Jana Brzechwy. CH organizuje też niekonwencjonalne zajęcia edukacyjne.

Teatr Miniatura

Przedstawienie "Baloniarze" w Teatrze Miniatura Piotr Hukalo

Miejski Teatr Miniatura, mieszczący się na Al. grunwaldzkiej 16, to jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Co roku wystawia około 280 spektakli, które ogląda ponad 55 tysięcy widzów - nie tylko dzieci, bo teatr wystawia też spektakle dla dorosłych.

Uniwersytet Gdański

Wydział Biologii UG Przemyslaw Swiderski

Przez kilkanaście lat budowano uniwersytecki kampus, do którego przenoszono wydziały UG, zlokalizowane na terenie Trójmiasta. Polecamy Wydział Biologii (ul. Wita Stwosza 59). Można tam zobaczyć m.in. szkielety różnych zwierząt, m.in. kościec wieloryba - płetwala zwyczajnego.

Wąwóz na Niedźwiedniku

Niedźwiednik

Węglisko to bardzo głęboki wąwóz między ogródkami działkowymi a ulicą Góralską. Dawniej wydobywano tu węgiel brunatny metodą odkrywkową, dlatego ściany wąwozu są bardzo strome. Zobaczymy tu też zbiornik retencyjny, dobrze widoczny z przystanku.

Kiełpinek

W pobliżu przebiegają dwa szlaki turystyczne: kartuski oraz skarszewski. Wytyczono je z Sopotu. Trasa Szlaku Skarszewskiego wiedzie przede wszystkim przez Pojezierze Kaszubskie. Można tutaj natrafić na wiele dogodnych i ciekawych punktów lub miejsc widokowych. Główną atrakcją Szlaku Kartuskiego jest rzeka Radunia. Szlak podąża wzdłuż niej lub ją przecina na ponad jednej czwartej swej długości, na odcinku raduńskim szlaku. W tej właśnie części szczególnie wyróżnia się wędrówka Jarem Raduni, przepięknym i dzikim przełomem rzeki.

Matemblewo

matemblewo.pl

Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej. W kaplicy w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się figura Maryi pochodząca z XVIII w. Zgodnie z tradycją sanktuarium odwiedzają kobiety brzemienne oraz małżeństwa niemogące doczekać się potomstwa.

Kościół św. Walentego

Kościół św. Walentego parafiawalenty.pl

Kościół zbudowany przez cystersów, którzy wznosili katedrę w Oliwie. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od św. Maternusa, zakonnika czczonego w tym zakonie. Jego obraz zresztą znajduje się w górnej części ołtarza głównego.

Port lotniczy w Rębiechowie

Lotnisko w Gdańsku Rębiechowie Tomasz Bolt/Polska Press

Pierwszego pasażera odprawiono tutaj z okazji 1000-lecia miasta Gdańska, tj. w sierpniu 1997 r. W terminalu T2 na dworcu pasażerskim znajdziemy obraz „Ostatnia Wieczerza”. Tam też znajduje się informacja turystyczna.

Jezioro Osowskie

Położone na wschodnich obrzeżach Chwaszczyna. W okolicy widoczny maszt RTV. To jedno z bardziej obleganych przez mieszkańców i turystów jezior w tej okolicy.

Źródło Marii

Wikipedia/ CC

To miejsce początku potoku o tej nazwie. Przy źródełku usytuowana jest kapliczka z pomnikiem Najświętszej Marii Panny. W Wielkim Kacku można także wkroczyć na szlak turystyczny wejherowski, by dojść nim albo do Sopotu, albo w kierunku Wejherowa.

Experyment

Centrum Hewelianum Fot. Karolina Misztal

Centrum Nauki Experyment, znajdujące się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, to edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów. Stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę. Mieści się przy al. Zwycięstwa 96/98. Centrum oferuje pokazy naukowe, warsztaty (z dziedzin takich jak fizyka, chemia, astronomia, matematyka czy archeologia), wykłady. Wśród stałych atrakcji jestm.in. wystawa „Hydroświat” czy „Kierunek zdrowie”.

Muzeum Volkswagena

Muzeum Volkswagena vwmuseum.pl

Jedyne na Pomorzu i największe w Polsce - ponad 50 zabytkowych aut. W skład kolekcji wchodzą takie perełki jak kultowe Garbusy, hipisowskie Ogórki czy oryginalny Kübelwagen ze straży pożarnej. Z przystanku PKM do galerii wiedzie ścieżka pieszo - rowerowa.

Zespół poklasztorny w Żukowie

Jest najstarszym zabytkiem architektonicznym na Kaszubach, kryjącym wiele cennych dzieł sztuki. Ważniejsze z nich to m.in. figura Św. Norberta z około 1800 r., gotycki kościół parafialny, ołtarz Świętej Rodziny z obrazem Św. Rodziny czy barokowy ołtarz Madonny Boczny.

Elektrownia wodna w Rutkach

Elektrownia w Rutkach ma 106 lat. Wykorzystuje rzekę Radunia - na 105 km długości zlokalizowano 8 wodnych elektrowni. Wysiadamy na stacji w Borkowie, przecinamy drogę woj. nr 211 i schodzimy ku rzece.

Jar Raduni

Archiwum

Rzeka wije się zakolami w głębokiej dolinie, której stoki wznoszą się nad wodą nawet 40 m. Panuje tu specyficzny klimat, stąd obecność roślin charakterystycznych dla terenów podgórskich. Wysiadamy w Borkowie, przechodzimy obok elektrowni wodnej i podążamy za oznakowaniem.

Arboretum

Znajduje się na skraju miasta, w kierunku na Sierakowice. Obejmuje 4 ha lasu. Znajdują się tu 23 gatunki starych drzew leśnych, liczące od 100 do 170 lat. Na 50 drzewach zawieszono tabliczki z ich polskimi nazwami. Po arboretum wiedzie przyrodnicza ścieżka edukacyjna.

Zespół poklasztorny ojców kartuzów

Kolegiata w Kartuzach

Tworzy go XV-wieczna kolegiata z charakterystycznym dachem w kształcie trumny oraz jedynym ocalałym eremem. W zespole funkcjonuje też refektarz, obecnie galeria sztuki. Z otoczeniem kolegiaty pięknie komponuje się park św. Jana Pawła II.

Trasy rowerowe

Archiwum

W rejonie Kartuz są trzy lokalne trasy rowerowe:

  • zielona (26,5 km) prowadzi z Kartuz przez Łapalice nad Jezioro Białe. Jadąc dalej, przejeżdża się przez Pomieczyńską Hutę - pięknie utrzymaną wieś aż do Sianowa, do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub;
  • niebieska prowadzi z Kartuz przez Kosy do Chmielna (8,6 km). Z niej podziwiać można Zamkową Górę z punktu widokowego w Kosach;
  • czerwona (10,8 km) rozpoczyna się w Chmielnie, prowadzi przez Łapalice, gdzie warto rzucić okiem na legendarny nieukończony zamek.

Muzeum Kaszubskie

Muzeum Kaszubskie Archiwum

Ma już niemal 70 lat. Niesie w sobie bagaż pamięci o ludziach i kulturze zKaszub, jest wyrazem hołdu dla ofiar powojennego reżimu. W salach można zapoznać się z historią, tradycjami i kulturą - począwszy od sprzętów domowych, rolniczych, rybackich, kowalskich po sztukę ludową.

Promenada Asesora

Promenada Asesora w Kartuzach JS

Okala Jezioro Karczemne, a schodami można dostać się na punkt widokowy zwany Ławką Asesora. Stąd blisko do wejścia na trasę „bilowskie buczyny”. Szlak nadaje się na wędrówkę pieszą, rowerowy wypad, spacer z kijkami. Dłuższa pętla mierzy 5,5 km.

Muzeum akordeonu

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie Archiwum

To pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych. Otwarto je w 2010 r., jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej. Mieści się na parterze budynku ratusza, przy ul. Rynek 9 w Kościerzynie. Kolekcja akordeonów w muzeum to efekt pasji akordeonisty Pawła Nowaka, tworzącego swój zbiór od 1999 r. W 2007 r. zbiór został wpisany do „Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości”. Teraz olekcja liczy niemal 200 instrumentów, m.in. zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Eksponaty pochodzą m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Francji i Rosji.

Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie M. Wajer

To dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna - znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. W zbiorach są parowozy, lokomotywy spalinowe, wagony motorowe, pociąg ratunkowy wagon kolei linowej na Gubałówkę, skład pociągu wąskotorowego - łącznie 45 obiektów.

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
Prof. Wolska o smogu i jakości powietrza na Pomorzu oraz o tym, co wpływa na zdrowie człowieka:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie