Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy służb mundurowych porozumieli się z resortem. Co z policjantami, którzy poszli na zwolnienia? Na Pomorzu było ich ok. 30 procent

Szymon Zieba
Szymon Zieba
Na zdj.: Protest służb mundurowych w Warszawie 2.10.2018
Na zdj.: Protest służb mundurowych w Warszawie 2.10.2018 ©Szymon Starnawski /Polska Press
Związkowcy ze służb mundurowych dogadali się z resortem spraw wewnętrznych. Przedstawiciele ministerstwa poinformowali, że w czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące oficjalną akcję protestacyjną. Pozostał jednak problem związany z mundurowymi, którzy wzięli tzw. L-4, by "zadbać o swoje zdrowie". Tylko na samym Pomorzu jeszcze kilka dni temu mówiło się o ok. 30 procentach funkcjonariuszy na zwolnieniach.

Choć policyjny związek zawodowy oficjalnie podkreślał, że branie l-4 przez policjantów nie jest formą akcji protestacyjnej, mundurowi przyznawali, że zatrudnieni w formacji są zmęczeni przedłużającymi się negocjacjami z rządem.

- Wielu policjantom, którzy ze względów zdrowotnych brali L-4, zwolnienia kończą się po 11 listopada - słyszymy nieoficjalnie od jednego z policjantów z Pomorza.

Tymczasem tego dnia w całym kraju - nie tylko w Warszawie - odbyć się mają uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Jeszcze przed podpisaniem porozumienia, w związku z absencjami funkcjonariuszy, pod znakiem zapytania stała skuteczność zabezpieczenia wydarzeń. Policja oficjalnie zapewniała, że starają się zachować ciągłość służby i dyslokować funkcjonariuszy tam, gdzie są oni najbardziej potrzebni.

Czytaj też: Protest policjantów w Warszawie 2.10.2018. Dwadzieścia autobusów i 1000 policjantów z Pomorza pojechało na manifestację do stolicy [zdjęcia, film]

W Warszawie trwa protest służb mundurowych [2.10.2018]. Bierze w nich udział kilkuset funkcjonariuszy z Pomorza

Protest policjantów w Warszawie 2.10.2018. Dwadzieścia autob...

Teraz, po podpisaniu porozumienia, pojawiło się pytanie co z policjantami, którzy chcieliby wrócić do pracy wcześniej, przed datą do której wystawiono zwolnienie zdrowotne?

- Moim zdaniem taki policjant powinien ponownie udać się do lekarza, który wystawił mu l-4 i oświadczyć, że czuje się już lepiej. Po zbadaniu i uznaniu przez medyka, że przyczyna choroby ustała, a funkcjonariusz może pełnić służbę, taka osoba powinna móc wrócić do pracy - wyjaśnia procedurę kom. Józef Partyka, szef policyjnych związkowców na Pomorzu.

Przypomnijmy, resort spraw wewnętrznych podał, że w ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

- Porozumienie nie do końca jest satysfakcjonujące. Osobiście liczę że w niedługiej przyszłości uda się wynegocjować m.in. pełnopłatność zwolnień lekarskich dla funkcjonariuszy oraz waloryzację wynagrodzeń - podsumowuje kom. Partyka.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki