Związki zawodowe krytycznie o prezydenckim projekcie emerytur stażowych. Solidarność: rozwiązanie będzie pustym aktem

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
pixabay
Udostępnij:
Prezydencki projekt ustawy o emeryturach stażowych nie podoba się związkowcom z NSZZ "Solidarność". „To pusty akt” - twierdzą. Negatywnie o prezydenckiej propozycji wypowiada się też OPZZ.

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy zakłada, że na wcześniejsze emerytury mogliby przechodzić mężczyźni po przepracowaniu 44 lat. Kobiety mogłyby uzyskać taką możliwość po 39 latach pracy. Przypomnijmy, że prezydencki projekt trafił do Sejmu w grudniu 2021 r., natomiast kilka miesięcy wcześniej swoją propozycję (jako obywatelski projekt ustawy) w Sejmie złożyła Solidarność. Na emerytury stażowe, według propozycji związkowców, mogliby przechodzić mężczyźni już po 40 latach pracy, a kobiety po 35.

To przede wszystkim długość stażu różni obie propozycje. Biorąc pod uwagę tę kwestię, Solidarność właśnie skrytykowała prezydencki projekt ustawy.

- Prezydium Komisji Krajowej negatywnie ocenia zaproponowane [w projekcie prezydenckim – przyp. red.] okresy składkowe i nieskładkowe, od posiadania których uzależnione jest prawo do potencjalnego przejścia na emeryturę stażową. Zastosowanie tak długich okresów, mając na uwadze wiek rozpoczynania aktywności zawodowej (szczególnie u kobiet), spowoduje, że rozwiązanie będzie pustym aktem – czytamy w opinii Solidarności.

Związek krytykuje też zawarte w prezydenckim projekcie rozwiązania dotyczące łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem emerytury.

- Właściwym rozwiązaniem jest propozycja wskazująca, że emerytura stażowa przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody państwa. W tym drugim przypadku środki ubezpieczonego zewidencjonowane na jego koncie zwiększą się poprzez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19, 52/12, 22 - informuje Solidarność.

Natomiast obie propozycje zakładają, że na emeryturę stażową mogłyby przechodzić osoby, które zbiorą minimalny kapitał emerytalny – taki, aby świadczenie wynosiło nie mniej niż emerytura minimalna (dziś to jest 1250,88 zł brutto). Chodzi o to, by państwo do świadczenia nie musiało dopłacać.

Wprowadzenie emerytur stażowych prezydent Duda zapowiedział w swojej kampanii wyborczej, zobowiązał się do tego już w umowie programowej zawartej z Solidarnością w 2015 roku. Prezydencki projekt, który pod koniec ubiegłego roku trafił do Sejmu, związek ocenił jako spóźnioną próbę realizacji porozumienia z Solidarnością.

- Szkoda, że nastąpiła ona dopiero po rozpoczęciu procedowania w Sejmie RP obywatelskiego projektu Solidarności w tej sprawie - twierdzi Solidarność.

Jak pomysł prezydenta ocenia inna organizacja związkowa? Projekt tylko w ogólnym założeniu podoba się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych. Organizacja od wielu lat bezskutecznie domaga się wprowadzenia emerytur stażowych. W przeszłości pod jej projektem podpisało się ponad 700 tysięcy osób, Solidarność zebrała 235 podpisów. Projekt OPZZ był prezentowany w Sejmie w 2010 r. i 2012 r., ale nie uzyskał poparcia większości parlamentarnej. W 2020 r. w porozumieniu z OPZZ, projekt złożyła Lewica, a także PSL-Kukiz’15. Sejm nie podjął prac nad tymi propozycjami. Teraz OPZZ tylko co do zasady popiera prezydencki projekt - negatywnie oceniło warunki uzyskania prawa do emerytury stażowej.

- W naszej ocenie, zaproponowany minimalny staż ubezpieczeniowy jest zdecydowanie zbyt wysoki i spowoduje, że beneficjentami rozwiązania zostanie niewielka grupa pracowników. Mężczyźni, którzy podjęli pracę w wielu 20 lat, uzyskają prawo do emerytury stażowej w wieku 64 lat, a więc zaledwie rok przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Z kolei kobiety, które podjęły pracę w wieku 20, lat uzyskają prawo do emerytury stażowej w wieku 59 lat, a więc również jedynie rok przed możliwością przejścia na emeryturę na zasadach powszechnych - pisze OPZZ w swojej opinii.

OPZZ, tak jak Solidarność, chce, aby emerytury stażowe przysługiwały po 40. i 35. latach pracy. Organizacja odrzuca też wymóg zgromadzenia minimalnego kapitału emerytalnego.

- Należy docenić wysiłek pracowników, którzy wykazują się długoletnim stażem ubezpieczeniowym, jednakże nie zgromadziły kapitału emerytalnego wystarczającego do wypłaty emerytury minimalnej z powodu uzyskiwania niskich wynagrodzeń. W takich przypadkach świadczenie na poziomie emerytury minimalnej powinno być przez państwo subsydiowane - czytamy w opinii OPZZ.

Skutki finansowe wprowadzenia emerytur stażowych, według pomysłu prezydenta, ocenił ZUS. Stwierdził, że w ciągu dekady od wejścia w życie nowego rozwiązania, wydatki na emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 16,2 mld zł, jeśli ze świadczeń stażowych skorzystają wszyscy uprawnieni, a o 8,1 mld zł jeśli zrobi to połowa z nich.

Gdyby wszyscy uprawnieni skorzystali z nowego prawa (oczywiście o ile zostanie ono wprowadzone w życie), to w 2023 r. na emeryturę stażową przeszłoby 156,7 tys. osób. W latach 2024-36 ta liczba wyniosłaby 26,7 - 29,5 tys. osób rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że emerytura stażowa ma być rozwiązaniem dobrowolnym. Obie propozycje dają alternatywę: przejście na emeryturę po przepracowaniu określonego czasu albo dalszą pracę. Dlatego należy się spodziewać, że nie wszyscy uprawnieni będą zainteresowani emerytura stażową. I to tym bardziej, że jej wysokość będzie niższa niż świadczenia przyznawanego na zasadach powszechnych (ZUS podaje też, że w ostatnich trzech latach liczba osób decydujących się na odłożenie w czasie przejścia na emeryturę powszechną potroiła się).

Dodajmy też, że projekt Solidarności, który był wcześniej złożony w Sejmie niż prezydencki, został przekazany do dalszych prac w sejmowych komisjach (za pracami nad projektem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne oprócz Konfederacji).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie