Żużel. Kacper Woryna i Grzegorz Zengota z awansem na ME! Szymon Woźniak nie dał rady. Francuski dominator Dimitri Berge

Paweł Wiśniewski
Kacper Woryna znajdzie się w gronie najlepszych żużlowych tegorocznego cyklu mistrzostw Europy PAP/Tytus Żmijewski
Dwóch Polaków - Kacper Woryna (Włókniarz Częstochowa) i Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno) wywalczyło w węgierskim Nagyhalasz awans do tegorocznego cyklu mistrzostw Europy. Turniej SEC Challenge wygrał Francuz Dimitri Berge. Indywidualne mistrzostwa Europy rozpoczną się w Częstochowie 17 czerwca, a kolejne turnieje odbędą się w niemieckim Guestrow (5 sierpnia), Bydgoszczy (9 września) i Pardubicach (22 września).

W turnieju rywalizowało szesnastu żużlowców o pięć miejsc w cyklu SEC 2023. Oprócz Kacpra Woryny i Grzegorza Zengoty, o prawo startu walczył także Szymon Woźniak. Zawodnik Stali Gorzów Wlkp. odpadł w biegach dodatkowych i zajął ostatecznie siódme miejsce.

W imprezie znakomitą formę zaprezentował Berge, który po czterech startach miał komplet 12 punktów na koncie i był już pewny zakwalifikowania się do mistrzostw Europy. W swoim ostatnim występie przyjechał trzeci. O kolejne lokaty premiowane awansem trwała niezwykle zacięta walka do ostatniego wyścigu. Po dwudziestu biegach przepustki wywalczyli Woryna, Czech Jan Kvech i Zengota, którzy mieli na koncie po 10 punktów.

Kolejnych pięciu uczestników zdobyło dziewięć punktów i organizatorzy zawodów musieli przeprowadzić miniturniej biegów dodatkowych, by wyłonić piątego uczestnika cyklu SEC. Decydujący wyścig wygrał Duńczyk Andreas Lyager.

Pewny start w ME mają najlepsi żużlowcy z ubiegłorocznej edycji: Leon Madsen, Janusz Kołodziej, Mikkel Michelsen, Patryk Dudek i Dominik Kubera. Promotor cyklu SEC wkrótce ogłosi pięciu zawodników ze stałymi "dzikimi kartami".