ZUS przygotował nowe wnioski dla starających się o wsparcie z tarczy

MT
archiwum
Nowe rozwiązania przewidziane w Tarczy Antykryzysowej 2.0, spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS. Pojawiły się także nowe typy wniosków.

Na portalu PUE ZUS dostepne są już: nowa wersja wniosku dla osób ubiegających się o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D) oraz nowe wnioski dla ubiegających się o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO), zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS), świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK) oraz świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

Aby skorzystać ze wsparcia w postaci świadczenia postojowego po raz kolejny trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Należy to zrobić na przygotowanych przez ZUS wnioskach RSP-DK lub RSP-CK Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D) przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) w nowej wersji (według nowych zasad) zostanie udostępniony na PUE ZUS wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem. Można skorzystać z wniosku, który jest aktualnie dostępny na portalu. W tym wniosku, płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jest płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku powinien wypełnić pkt. 1. System informatyczny ZUS jest dostosowany do przetworzenia takich wniosków.

Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, pocztą lub osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”.

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki w formacie word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez rozpatrywane przez ZUS.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam niedługo wrócić do pracy, niestety nie mam jak, bo wciąż czekam na postojowe za marzec i kwiecień. Nie mam pieniędzy na bilety, wynajem pokoju i jedzenie. Jak mam wrócić do pracy?

G
Gość

Wam się wydaje, że Polacy są bardzo bogaci, że wszyscy mamy wypasione komputery i super programy. Ale tak nie jest. Wnioski są bezużyteczne, bo wstawiona jest data, która nie zmienia się na właściwą na starych komputerach! Dzieje się tak tylko na nowoczesnych komputerach, gdzie można zainstalować najnowsze programy, więc większość Polaków nie może złożyć wniosku, bo na drukach są daty ze stycznia lub kwietnia. Jakby nie można było dać do internetu druków bez daty. Wy chyba zrobiliście to specjalnie, żeby Polacy zostali bez środków do życia!

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie