ZUS odda składki. Zwrot składek ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca pieniądze. Jak złożyć wniosek? 27.06.2019

SN, MTZaktualizowano 
ZUS odda nadpłatę od emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca nadpłaty składek. Kto je dostanie? Archiwum
ZUS odda nadpłatę składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłacone pieniądze. Nadpłata składek może zostać przeznaczona na zaległości, opłacenie przyszłych składek lub zwrócona - wtedy należy złożyć specjalny wniosek w placówce ZUS.

ZUS odda nadpłatę od emerytury

Ponad 112 tys. pomorskich płatników ma nadpłaty na swoich kontach w ZUS. Co zrobić, gdy okaże się, że na naszym koncie jest nadpłata?

ZUS oddaje nadpłacone składki – na jakich zasadach odbywa się zwrot?
Aktywni płatnicy mogą przeznaczyć nadpłatę na pokrycie części bieżących składek, a w razie wyższej kwoty można wystąpić o jej zwrot. Nieaktywni natomiast mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Po tym czasie ulegną przedawnieniu.

Listy od ZUS dotyczące nadpłat zostały wysłane do ponad miliona firm. Łącznie przedsiębiorcy mają do odzyskania ok. 2,5 miliarda złotych.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż wynika to z przepisów lub zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości. Jeżeli ich nie ma, można otrzymać zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

ZUS odda nadpłatę. Pomorzanie także mają nadpłaty

Obecnie na kontach ponad 92,5 tys. aktywnych pomorskich płatników znajduje się niemal 154 mln zł nadpłat. Co ważne, nadpłaty widnieją również na kontach ponad 19,8 tys. pomorskich płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Ich wysokość wynosi 7 mln zł. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności czy na jego koncie nie ma nadpłaty, warto odwiedzić placówkę ZUS lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych.

ZUS odda nadpłatę od emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca nadpłaty składek. Kto je dostanie?
ZUS odda nadpłatę od emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca nadpłaty składek. Kto je dostanie? Archiwum

ZUS odda nadpłatę. Ważne informacje!

Kiedy otrzymasz zwrot nadpłaty?

Nadpłatę zostanie zwrócona w ciągu 30 dni od dnia, w którym:

 • wpłynie do Twój wniosek,
 • ZUS otrzyma imienny raport korygujący za ubezpieczonego, którego dotyczy nadpłata, oraz deklarację rozliczeniową korygującą.

Jeżeli ZUS zwróci nadpłaty w ciągu 30 dni - zapłaci odsetki takie jak od zaległości podatkowych.

Jak ZUS rozliczy nadpłatę?

 • Jeśli masz zaległości – nadpłata je pomniejszy.
 • Jeśli nie masz zaległości – doliczy nadpłatę do bieżących lub przyszłych składek.
 • Jeśli chcesz, żeby ZUS zwrócił Ci nadpłatę - złóż wniosek o jej zwrot (RZS-P - wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek).

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składek?

Wniosek możesz przekazać:

 • w placówce,
 • przez PUE,
 • za pośrednictwem poczty albo kuriera

Kiedy nadpłata się przedawnia?

Nadpłata przedawnia się po 5 latach. Termin przedawnienia liczymy w zależności od tego, kiedy powstała nadpłata:

 • jeśli po 31 grudnia 2011 roku, to od:
  - otrzymania od zawiadomienia,
  - faktycznego opłacenia składek – jeśli nie było braku zawiadomienia,
 • jeśli przed 1 stycznia 2012 r. – to od 1 stycznia 2012 r. – chyba że nadpłata przedawniła się wcześniej.

Ważne! Nadpłata może wynikać także z przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek. Sprawdź, jaka jest granica rocznej podstawy wymiaru składek za ten rok.

ZOBACZ WIDEO: ZUS wysłał pismo do szkół przypominające o kontrolach zwolnień lekarskich

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jolanta

No niestety, też otrzymałam pismo, że mam nadpłatę. Nie chciałam zwrotu tylko zgodnie z tym co w nim napisali policzyłam sobie to na poczet bieżących należności. Po miesiącu dostałam pismo z zus, że mam niezapłacona składkę i tym samym wypadłam z ubezpieczenia chorobowego, a opłacalam sobie najwyższą składkę, bo jestem w ciąży! Uważajcie,bo zus oszukuje!

G
Gość

Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń

A
Antypoda

W ZUSie panuje okropny bałagan.
Ostatnio powiadomiono mnie, że mam niezapłacone składki. Pojechałem do ZUSu. Tam Pani w okienku podwoiła kwotę zaległości, ale nie była w stanie doszukać się niedopłaty. Tak więc w systemie mam niedopłatę mimo, że jednocześnie wszystkie składki mam opłacone. Trwa wyjaśnianie tego zadziwiającego zjawiska.

G
Gość

NAUCZYCIELE----DO PRACY ! NIE KOMBINOWAC. ZA STRAJK NIKT WAM I TAK NIE ZAPLACI.!

R
Realista

osZUSci

G
Gość

Pożyczki bez zaświadczeń od 100zł do 25.000zł w 30minut na Twoim koncie, Od 18lat, dla osób zadłużonych z komornikiem. Wypełnij wniosek o pożyczkę tu http://kredytyk.pl i dobierz gotówkę jeszcze dziś!

Dodaj ogłoszenie