Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS czy OFE w pytaniach. Jak wybrać i co to oznacza dla przyszłych emerytów?

jkl
Kilkanaście milionów przyszłych emerytów musi zdecydować, czy niewielką, zaledwie jedną siódmą, część swojej składki emerytalnej nadal przekazywać do OFE, czy całość ma trafiać do ZUS? Chcemy pomóc w wyborze, publikująć odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące ubezpieczeń emerytalnych.

Kto ma możliwość wyboru?
Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak będzie dzielona składka, jeśli przeniosę się do ZUS?
W przypadku decyzji ubezpieczonego o pozostawieniu całej składki w ZUS, składka emerytalna (19,52 proc.) będzie dzielona w następujący sposób: 12,22 proc. trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar), 7,3 proc. trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar) i będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach jak w OFE.

Jak będzie dzielona składka emerytalna, jeśli pozostanę w OFE?
W przypadku decyzji o przekazywaniu części składki do OFE, składka emerytalna (19,52 proc.) będzie dzielona w następujący sposób: 12,22 proc. trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar), 4,38 proc. trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar) i będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach jak w OFE, 2,92 proc. trafi do OFE (II filar).

W jaki sposób i gdzie mam zgłosić swoją decyzję dotyczącą wyboru opcji ZUS lub ZUS+OFE?
Osoby, które chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r. złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Pierwszym sposobem jest skorzystanie z platformy usług elektronicznych www.pue.zus.pl. Ubezpieczony musi zarejestrować się na tej stronie, a następnie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Osoby, które mają certyfikat kwalifikowany albo założony profil na stronie www.epuap.gov.pl, logują się używając tych samych danych.
Drugi sposób to wypełnienie oświadczenia na stronie www.pue.zus.pl wydrukowanie go i wysłanie pocztą, przy czym liczyć się będzie data stempla.
Trzecia droga to zaniesienie wypełnionego formularza do jednej z ponad 300 placówek ZUS.

Gdzie znajdę oświadczenie o pozostaniu w OFE?
Oświadczenie dostępne jest w zakładce Oświadczenie członka OFE na stronie emerytura.gov.pl, w oddziałach ZUS oraz na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz ZUS.

Co z tymi, którzy - urodzeni przed 1968 r. - mieli wybór, czy iść do ZUS czy OFE?
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. miały możliwość wyboru, czy podzielić składkę między Zakład Ubezpieczeń Społecznych i otwarty fundusz emerytalny. Obecnie mogą swój wybór potwierdzić lub pozostawić całą składkę w ZUS.

Na czym polegają "okienka transferowe"?

Każdy członek OFE będzie mógł w okresie kwiecień - lipiec 2014 r. złożyć oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. W przypadku niezłożenia oświadczenia, przyszła składka ubezpieczonego zostanie przeniesiona do ZUS. Ponowny wybór będzie możliwy podczas "okienka transferowego" w 2016 r. Następne takie okienka będą co cztery lata. Okienko daje też okazję na zmianę dotychczasowego funduszu na inny. Wówczas na stronie drugiej formularza powinniśmy wpisać nazwę funduszu, do którego chcemy się przenieść.

Co to jest suwak bezpieczeństwa?
Zasada, która zakłada, że 10 lat przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego środki zgromadzone na koncie członka OFE będą stopniowo przekazywane każdego miesiąca do ZUS i zapisywane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Wprowadzenie "suwaka" ma chronić przed tak zwanym ryzykiem złej daty, czyli silnym załamaniem kursów rynkowych w roku przejścia na emeryturę, co przełożyłoby się na obniżenie kapitału emerytalnego, a w konsekwencji na niższe świadczenie emerytalne.
Suwak bezpieczeństwa będzie dotyczył zarówno osób, które zdecydowały się przenieść część przyszłej składki do ZUS, jak i tych, które chcą pozostawić ją w OFE.
Od miesiąca, w którym uruchomiony zostaje suwak bezpieczeństwa, ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE.

Czy opłaty pobierane przez OFE uległy obniżeniu?
Rząd obniżył ten limit do 3,5 proc. od 2009 roku, a od początku 2014 roku OFE mogą pobierać maksymalnie 1,75 proc. składki emerytalnej jako opłatę.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki