Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żuławy: Najniższy punkt w Polsce jest w gm. Nowy Dwór Gdański?

Tomasz Chudzyński
Jacek Gross i Edmund Łabieniec w czasie pomiarów najniżej położonego punktu w Polsce, na polach w okolicach Nowego Dworu Gd.
Jacek Gross i Edmund Łabieniec w czasie pomiarów najniżej położonego punktu w Polsce, na polach w okolicach Nowego Dworu Gd. Tomasz Chudzyński
Czy gmina Elbląg straci, a gmina Nowy Dwór Gdański zyska na możliwej zmianie lokalizacji najniżej położonego punktu w Polsce?

To są tylko medialne spekulacje - tak o planach przeniesienia najniższego punktu w Polsce mówią przedstawiciele gminy Elbląg. To właśnie na terenie tego samorządu, w okolicach wsi Raczki Elbląskie, znajduje się oficjalnie uznawana najgłębsza depresja Polski. Liczy 1,8 metra poniżej poziomu morza.

Wiele jednak wskazuje, że wkrótce oficjalne dane dotyczące najniższego punktu w Polsce mogą się zmienić. Dwa lata temu dwójka mieszkańców gminy Nowy Dwór Gdański, Jacek Gross i Edmund Łabieniec, geodeta i historyk, określili w okolicach miejscowości Marzęcino głębszą depresję od tej uznawanej od lat oficjalnie. Na polach w gm. Nowy Dwór Gdański znaleźli miejsca znajdujące się nawet 2,07 metra poniżej poziomu morza. Co ciekawe, obie lokalizacje najniższych punktów w Polsce mieszczą się na Żuławach - Raczki Elbląskie są po wschodniej stronie rzeki Nogat.

Teraz ich badania zostały oficjalnie potwierdzone.
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii sprawdził wysokości nowych punktów położonych poniżej poziomu morza - mówi Kazimierz Bujakowski, główny geodeta kraju. - Analizowaliśmy dane na podstawie modelu terenu pozyskane metodą lotniczego pomiaru laserowego. Dokonaliśmy też bezpośrednich pomiarów terenowych w miejscach wskazanych przez Jacka Grossa i Edmunda Łabieńca. Pomiary te potwierdziły występowanie nowych punktów poniżej poziomu morza na obszarze Żuław.

Odkrywcy z gminy Nowy Dwór Gdański podkreślają, że najniższy punkt Polski może mieć wielkie znaczenie promocyjne, turystyczne. Już teraz w internetowej Wikipedii pojawiły się wpisy o nieoficjalnych pomiarach depresji w okolicach Nowego Dworu Gd. - To atrakcja - mówią Gross i Łabieniec. - Niedaleko od odkrytych przez nas punktów, w miejscowości Osłonka, jest przystań żeglarska. Uważamy, że turyści tam zawijający chcieliby sprawdzić, jak wygląda miejsce położone ponad dwa metry poniżej poziomu morza. Oczywiście konieczne byłoby stosowne oznaczenie najgłębszej w Polsce depresji, wyremontowanie drogi czy stosowne adnotacje w przewodnikach turystycznych. Mógłby powstać nawet specjalny szlak turystyczny, a w miejscu najniższego punktu Polski powinno być specjalne oznakowanie, np. słupem, obeliskiem.

Gmina Elbląg bagatelizuje możliwość zmiany lokalizacji najgłębszej depresji Polski.
- W naszej ocenie w Raczkach Elbląskich znajduje się najniżej położony punkt w Polsce, co oznacza, że nie mamy obaw w zakresie dotyczącym promocji gminy - mówi Krystyna Murawska, sekretarz gminy Elbląg. - Tezy stawiane przez ludzi, o których w ostatnim czasie pisały media lokalne i ogólnopolskie, nie wpłyną zapewne negatywnie na ocenę walorów krajobrazowych miejscowości Raczki Elbląskie i nie zmniejszą jej atrakcyjności.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki