Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żukowo: Tylko krótkie dzierżawy mienia od samorządu

Janina Stefanowska
Wojewoda pomorski zwrócił uchwałę Rady Miejskiej w Żukowie, w której radni się zgodzili na wydzierżawienie mienia gminnego - budynku przedszkola Krasnoludek - na pięć lat.

Okazało się, że zgodnie z lipcową uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, samorządy lokalne nie mogą wydłużać okresu najmu swoich nieruchomości ponad trzy lata.

- Jesteśmy pierwszym przedszkolem, które w 2000 roku sprywatyzowano w Żukowie - mówi Iwona Głazik-Czarnecka, właścicielka przedszkola Krasnoludek. - Wynajmujemy od gminy budynek, który był już w bardzo złym stanie. Wymagał generalnego remontu. Gmina wyremontowała dach. Z własnych środków w ostatnim czasie wykonaliśmy potężne remonty - trzeba było wymienić kafelki w kuchni i łazience, okna, podłogi. Założona została nowa instalacja elektryczna, nowy piec grzewczy. Zakupiliśmy meble. Mamy nowy plac zabaw, chodniki i parking. Zainwestowałam w tę placówkę, by dzieciom było u nas jak najlepiej. Moje sumienie nie pozwalało, by przebywały nadal w warunkach, które trzeba było poprawić. Liczyłam na to, że dostaniemy umowę najmu na pięć lat. Zaciągnęłam na własne ryzyko komercyjny kredyt. Jestem rozczarowana, bo widzieliśmy poparcie władz dla naszych działań, a przepisy okazały się ważniejsze.

Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej radni poparli propozycję wydłużenia okresu najmu z dotychczasowych trzech do pięciu lat. Wcześniej wysłali swoją reprezentację do przedszkola, by sprawdzić warunki, w jakich przebywają przedszkolaki.

- To głosowanie było dla mnie wyrazem docenienia wysiłków, jakie wkładamy w prowadzenie przedszkola - mówi dyrektorka. - Ta działalność daje mi wiele satysfakcji, ale muszę dbać o bieżące utrzymanie przedszkola i o obiekt. Długoletni najem dałby nam większą gwarancję dobrego poziomu utrzymania dzieci i edukacji. Umowa na trzy lata pozbawia nas też możliwości sięgania po unijne środki.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to komfortowa sytuacja dla najemcy - mówi Tomasz Fopke, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie. - Dzierżawca inwestuje w komunalne mienie. Dłuższa umowa byłaby dla niego bardziej korzystna. Niestety, organ nadrzędny tak zinterpretował prawo i musimy się dostosować.

NSA uchwalił

Andrzej Bodakowski, radca prawny Urzędu Gminy w Żukowie
W końcu lipca siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdziło uchwałą, że samorząd gminny nie może dać zgody na dzierżawę swojego majątku na okres powyżej trzech lat, z wyjątkiem specyficznych sytuacji. Do tej pory uchwały o wieloletnim najmie przechodziły przez nadzór wojewody. Obecnie wojewoda stosuje się do uchwały NSA i rygorystycznie unieważnia uchwały rad gmin naruszające decyzję NSA. Na pewno nie jest to uchwała satysfakcjonująca przedsiębiorców, bo mniej chętnie będą inwestować w mienie komunalne. Rekomenduję uchylenie naszej uchwały i podjęcie nowej, na trzy lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki