Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSOiO w Pruszczu - stara dobra szkoła z tradycjami. Od 1945 roku kształcą tu ogrodników i sadowników

Wawrzyniec Rozenberg
Wawrzyniec Rozenberg
ZSOiO w Pruszczu Gdańskim ma bogatą historię
ZSOiO w Pruszczu Gdańskim ma bogatą historię Danuta Strzelecka
Pierwszą szkołą ponadpodstawową w Pruszczu Gdańskim był popularny Ogrodnik. Placówka powstała już 7 listopada 1945 roku, jako Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego i Spółdzielczości. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała się nazwa tej placówki oświatowej. Dziś to Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących. Jak rozwija się placówka po wojnie?

Do nowo powstałej po wojnie szkoły zgłosiło się czworo uczniów, wśród nich był Henryk Andrzejewski, późniejszy dyrektor Technikum Ogrodniczego w latach 1957-65. Pierwsze zajęcia prowadzono w reprezentacyjnym budynku firmy z czerwonej cegły, gdzie dziś mieści się Zespół Szkół Katolickich w Pruszczu Gdańskim. Od tamtej pory przez szkolne mury przewinęło się ponad 7 tysięcy uczniów. Świadczy to jak dobrą decyzją było kształcenie młodych ogrodników i sadowników.

Na poniemieckim gospodarstwie ogrodniczym

Szkołę zorganizowano na terenie poniemieckiego gospodarstwa ogrodniczego rodziny Rathke. Już w XIX wieku rodzinne firma Rathke & Sohn funkcjonowała prężnie do końca II wojny światowej. Zaliczała się do jednej z najsprawniejszych w Europie. Na szeroką skalę szkolono tu czeladników oraz mistrzów ogrodnictwa i sadownictwa. Nowa szkoła przejęła 30 hektarów sadu i 600 000 drzew owocowych, do tego szklarnie i budynki. Do dziś większość tego terenu zabudowano blokami Osiedla Sady, na wyżynnej części miasta. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała się nazwa tej placówki oświatowej.

W międzyczasie była więc: Powiatowa Szkoła Ogrodniczo - Szkółkarska w Pruszczu Gdańskim, Gimnazjum i Liceum Ogrodnicze, Państwowe Technikum Ogrodnicze, Zespół Szkół Rolniczych z klasami Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Już w XXI wieku w szkole powstały nowe kierunki nauczania: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Agrobiznesu, Liceum Profilowane i Szkoła Usług Kosmetycznych. Dziś jest to Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim. Szkoła przyjmuje uczniów na kierunki: Liceum Ogólnokształcące z klasami: administracyjno-prawnymi, matematyczno-informatycznymi i sportowymi. Szkoła prowadzi nauczanie w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik handlowiec, technik logistyk, ogrodnik i sprzedawca.

Szkoła od początku istnienia cieszyła się dużym uznaniem. Zaliczała się do czołówki krajowej w swojej branży. W 1961 roku do egzaminów wstępnych przystąpiło 400 uczniów, o jedno miejsce walczyło 5 kandydatów. Klasy były bardzo liczne, nawet do 50 uczniów. Trzeba było budować nowe obiekty.

Z czasem rozbudowa i modernizacje

Aby poprawić warunki lokalowe w 1955 roku wybudowano drewniany barak. Szkoła od razu się tam „przeprowadziła”, ale młodzieży z roku na rok przybywało i konieczne było tworzenie klasopracowni. Problemem szkoły był brak wody. Pierwszą inwestycją w roku 1958 było wykopanie studni głębinowej, co bardzo poprawiło stan higieny. W tym samym roku podjęto również decyzję w Departamencie Rolnictwa o wybudowaniu nowego budynku, gospodarstwa rolnego, internatu oraz szklarni. Inwestycję przyspieszyła wizyta ministra rolnictwa Wojciecha Jagielskiego.
Budowę nowej szkoły ukończono w 1961 roku i można było zwiększyć nabór chętnych. W nowej szkole powstały pracownie: biologiczna, chemiczna, fizyczna i mechanizacji. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się już w nowej sali gimnastycznej. Szkoła wraz z przyszkolnym gospodarstwem uzyskały świetne wyniki produkcyjne oraz dydaktyczne i trzy razy otrzymała krajową nagrodę ufundowaną przez departament oświaty rolniczej ministerstwa rolnictwa.

Szkoła rozrastała się i co rok zwiększała się liczba kandydatów do klas pierwszych. Ten szybki rozwój wymuszał modernizację szkolnych obiektów. W latach 1968-1969 do szkoły dołączono boisko sportowe, drogi wewnętrzne oraz małą architekturę zieloną. Rozpoczęto również modernizację budynków inwentarskich i magazynowych. Na początek roku szkolnego 1970, do użytku został oddany nowy internat. Wcześniej funkcjonowały dwa internaty: męski i żeński, w starych budynkach. W internacie były 4-osobowe pokoje, węzły sanitarne z prysznicami oraz stołówka na dwieście miejsc z zapleczem kuchennym. Do internatu należała też duża świetlica.

Rozwijali swoje talenty

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku szkoła otrzymywała wyróżnienia wojewódzkie za zajęcia pozalekcyjne. Młodzież rozwijała swoje talenty, śpiewając w chórze, tańcząc w zespole, uczyła się gotować na zajęciach z gospodarstwa domowego. W tym czasie prężnie działają również koła sportowe. Były sukcesy w gimnastyce akrobatycznej. Siatkarki zdobyły złoty medal w 1989 roku podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkół Rolniczych w Szczecinie. Bernardetta Blechacz została złotą medalistką mistrzostw szkół średnich w rzucie oszczepem, a po ukończeniu szkoły uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Inną uczennicą, która rozsławiła Technikum Ogrodnicze na arenie sportowej, była Renata Sliwińska, która ustanowiła rekord Polski w rzucie oszczepem oraz wielokrotnie reprezentowała nasz kraj na zawodach międzynarodowych. Tradycją szkoły były obozy wędrowne, oraz rajdy i spływy kajakowe Brdą.

Ważne wydarzenie w życiu szkoły stanowią zagraniczne praktyki. W 1986 roku rozpoczęła się współpraca z francuskim Liceum Rolniczym w Brioude. Potem nawiązany został kontakt z niemieckim przedsiębiorstwem ogrodniczym w Zwickau oraz firmami z branży w Holandii oraz Szwecji.

ZOBACZ TAKŻE: Licealiści z Pruszcza Gdańskiego na podium. Zdobyli medale w Krajowym Konkursie Wiedzy o Morzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki