Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZOO w Oliwie. Gdańskie lwy będą żyć w luksusach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
wizualizacja Alter Polis
Za pół roku będziemy mogli podziwiać w Gdańsku lwy. Przyjadą do naszego ZOO z Francji i Portugalii. Już urządzana jest dla nich siedziba. Na powierzchni około dwóch hektarów przy ul. Karwieńskiej w Gdańsku urządzany jest królewski dwór - pawilon oraz tereny ekspozycyjne, na których lwy będą spacerować, wygrzewać się, chłeptać wodę z naturalnego stawu, a ludzie będą mogli to wszystko podziwiać.

- Dostaniemy lwy angolskie - zdradza Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. - Trzy samice otrzymamy z Francji, a samca z Portugalii. Będą to młode zwierzęta; najstarsza samica ma około czterech lat.

Liczący niemal dwa hektary wybieg będzie jednym z największych na naszym kontynencie - chyba w żadnym innym europejskim zoo lwy nie mają do własnej dyspozycji podobnie wielkiego terenu. Koszt przygotowania terytorium dla królewskiej rodziny zwierząt wyniósł około 1,7 miliona złotych. Na budowę pawilonu przeznaczono 4,5 mln zł. Na zrealizowanie całości potrzeba więc około 6,2 mln złotych. Podobne liczby dotyczą lwich inwestycji w ogrodach zoologicznych za granicą; tyle że nie w złotówkach, ale w euro. Dla porównania: słoniarnia w Poznaniu kosztowała 30 mln zł, a na urządzenie afrykanarium we Wrocławiu przeznaczono 250 milionów złotych.

Lwi dwór w gdańskim zoo umożliwi oglądanie władców zwierząt przez cały rok. Warto będzie tam zaglądać, bowiem lwy angolskie, zwane też lwami z Katangi, zaliczane są do czystych rasowo - nie mieszały się ze swymi kuzynami żyjącymi w innych środowiskach. W naturze są zagrożone wymarciem. W Gdańsku staniemy naprzeciwko nich; widzów i zwierzęta będą w pawilonie oddzielać plastikowe szyby. Na terenie ekspozycyjnym już położono olbrzymi głaz, na którym szef albo szefowa stada będą się wygrzewać. Urządzone zostaną specjalne punkty widokowe dla zwiedzających.

Zwieńczenie lwiarni, czyli zawieszenie wiechy na jej najwyższym punkcie, zaplanowano na sobotę, 12 kwietnia. Ukończenie budowy - na październik, ale niewykluczone, że nastąpi to już pod koniec sierpnia albo we wrześniu. Uroczyste otwarcie pawilonu przewidziano na 10 października i zostanie połączone z obchodami 60-lecia istnienia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku.

W przyszłym roku, na dworze gdańskich lwów mają pojawić się ślepce - ssaki wielkości myszy. Będzie to jedyna ekspozycja ślepców - golców w Polsce.
Ślepce należą do rodziny gryzoni. Zaliczane są też do podrodziny myszowatych. Prowadzą podziemny tryb życia. W stanie dzikim, zamieszkują tereny nad Morzem Śródziemnym, na Bliskim Wschodzie, w Afryce.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki