Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, jak inni w służbie niezawodowej, podróżują koleją ze zniżką. 78 proc. ulgi

OPRAC.: sb
Poza codziennymi podróżami żołnierzy ze zniżką PKP IC jest przygotowane na masowy transport wojska
Poza codziennymi podróżami żołnierzy ze zniżką PKP IC jest przygotowane na masowy transport wojska Karolina Misztal
W 2022 roku na PKP Intercity z 78-proc. zniżki skorzystało 239 tys. żołnierzy WOT i innych w niezawodowej służbie. Ulga obowązuje u wszystkich przewoźników kolejowych i wynika z ustawy. Z blisko 59 mln pasażerów, którzy w ubiegłym roku skorzystali ze wszystkich usług na PKP IC, ponad 25 mln kupiło bilety ulgowe.

Zniżki dla kolej dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

PKP Intercity stosuje szereg ulg dla podróżnych związanych z Wojskiem Polskim. Objęte są nimi Żandarmeria Wojskowa i służby porządkowe wojska, kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi czy żołnierze niezawodowi. Warto zaznaczyć, że takimi są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i im również przysługuje ulga.

- Żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą otrzymać 78 proc. zniżki. W ubiegłym roku z ulgi tej skorzystało blisko 439 tys. żołnierzy – informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP IC.

Ze 100 proc. ulgi na przejazdy pociągami wszystkich kategorii mogą skorzystać żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych, wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego. Na tańsze podróże pociągami mogą liczyć także kombatanci oraz inwalidzi wojenni i wojskowi (odpowiednio ulgi 37-, 51- lub 78-proc.).

Kwestię ulg, m. in. dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, reguluje ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego z 1992 roku. Takie same ulgi jak w IC, wynikające z ustawy, przysługują u wszystkich innych przewoźników kolejowych.

Z kolei ulga handlowa 50 proc. dla żołnierzy zawodowych wynika z umowy konsorcjum przewoźników: PKP IC (lider), Polregio, Koleje Mazowieckie, PKP SKM w Trójmieście, WKD, ŁKA, Arriva i Koleje Śląskie z ministerstwem obrony. W 2023 roku MON wyda na jej sfinansowanie ponad 13 mln zł.

Czytaj także: Takie są zarobki w wojsku. Ile zarabia żołnierz? Sprawdź listę płac na poszczególnych stopniach. Tyle zarabiają żołnierze w 2023 roku!

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki