18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zobacz, co pomorskie szpitale dostały od WOŚP

(AT)
W kartuskim szpitalu działa sześć urządzeń od Orkiestry
W kartuskim szpitalu działa sześć urządzeń od Orkiestry Janina Stefanowska
Lista sprzętów zakupionych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przez 19 lat dla pomorskich szpitali, klinik i specjalistycznych oddziałów jest bardzo długa.

TRÓJMIASTO

Wiele trójmiejskich placówek służby zdrowia otrzymało sprzęt od WOŚP. Począwszy od Szpitala Klinicznego nr 1 w Gdańsku, który wielokrotnie otrzymywał sprzęt na łączną kwotę sięgającą 4 mln zł, poprzez Pomorskie Centrum Traumatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Gdańsku, poradnie cukrzycowe dla dzieci i młodzieży w Sopocie, po Szpital Morski im. PCK Oddział Neonatologiczny i Intensywnej Terapii Noworodka, który dostał sprzęty za ponad 150 tys. zł.

Szczególnie oddziały noworodków wielokrotnie były dofinansowywane przez WOŚP. Chociażby gdański szpital na Zaspie otrzymał niezbędne inkubatory, monitory czynności życiowych, pompy infuzyjne, urządzenia Infant-Flow do kontroli oddechu, czy lasery dla leczenia retinopatii, czyli choroby wzroku u niemowlaków.

Przeczytaj koniecznie: "Dziennik Bałtycki" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- Bez sprzętu nie ma mowy o leczeniu, a bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie ma postępu - uważa dr nauk med. Alina Bielawska-Sowa, wojewódzki konsultant do spraw neonatologii. - To, co otrzymaliśmy dzięki tym prawie dwudziestu finałom, bez wątpienia znacznie polepszyło jakość leczenia. Same inkubatory wiele znaczą, ponieważ są dla przedwcześnie urodzonego dziecka źródłem ciepła i natlenowania.

W Trójmieście również osoby chore na cukrzycę były zauważane przez WOŚP, która przeprowadzi wielką kampanię na rzecz walki z tą chorobą. Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą z ogromnym sukcesem był realizowany również w Trójmieście. Fundacja od kilku lat kupuje pompy też dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci.

- Podstawową kwestią u ciężarnej diabetyczki jest kontrola cukru - podkreśla dr nauk med. Bogumił Wolnik z Regionalnego Centrum Diabetologii w Gdańsku. - Bez tego istnieje olbrzymie ryzyko powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka, które może urodzić się z przeróżnymi wadami, a szczególnie serca. Dzięki pompom insulinowym od WOŚP udaje nam się ten cukier utrzymywać na poziomie zbliżonym do tego, jaki ma zdrowy człowiek - dodaje.

ZOBACZ KONIECZNIE: Tu znajdziesz wszystkie informacje o imprezach WOŚP

WEJHEROWO

Szpital Specjalistyczny w Wejherowie niemalże co roku otrzymuje sprzęt od fundacji Owsiaka. Wspomagane są te oddziały szpitalne, gdzie leczeni są mali pacjenci: głównie neonatologia, pediatria i chirurgia dziecięca. - Kardiomonitor, pompa infuzyjna i zestaw do zewnętrznej stabilizacji złamań to ostatnie dary od fundacji - mówi Andrzej Zieleniewski, dyrektor szpitala. - Natomiast w tym roku wystąpiliśmy do fundacji Owsiaka o inkubatory, pulsoksymetry i aparaty do wspomagania oddychania dla wcześniaków.

PUCK

Szpital powiatowy w Pucku od WOŚP do tej pory w sumie dostał sprzęt za ok. 200 tys. zł. Orkiestra podarowała je oddziałom noworodkowemu i dziecięcemu oraz działowi pomocy doraźnej. Wśród sprzętów były m.in.: pompa strzykawkowa, inkubatory, kardiomonitor nieinwazyjny z pulsoksymetrem, pulsoksymetr, urządzenie do screeningowego badania słuchu, resuscytator silikonowy z akumulatorem tlenu, przystawką PEEP i maskami.

Puck: WOŚP. Rejs poduszkowcem po Bałtyku

BYTÓW

Szpital Powiatu Bytowskiego otrzymał sprzęt medyczny wart 150 tys. zł, m.in.: inkubatory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, kardiomonitor, łóżeczka dla dzieci, wagi do ważenia noworodków, aparat EKG, ssawki, inhalatory, defibrylatory, aparaty do badania słuchu u noworodków, respiratory. Pierwsze dary do szpitala trafiły w 1995 roku.

- W tym roku mamy nadzieję, że choć część sprzętu trafi do naszej poradni dla cukrzyków - przyznaje Ewa Wachowicz, rzecznik bytowskiego szpitala.

KARTUZY

W kartuskim szpitalu znajduje się sześć sprzętów ofiarowanych przez Fundację WOŚP. Są to: inkubator V85, urządzenie nCPAP do wspomagania oddychania nieinwazyjnego niemowląt, stanowisko do resuscytacji, aparat do badania słuchu - te wszystkie sprzęty służą na oddziale noworodków. Drugi z inkubatorów przeznaczony był na oddział dziecięcy, ale obecnie także służy noworodkom. Natomiast pulsoksymetr jest wykorzystywane na bloku operacyjnym na oddziale chirurgii.

Przeczytaj koniecznie: "Dziennik Bałtycki" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

KOŚCIERZYNA

Szpital w Kościerzynie otrzymał inkubator dla noworodków (1994 rok), urządzenie do badania słuchu, pulsoksymetr dla noworodków, aparat EKG, wagę dla niemowląt, pompę infuzyjną.

ZOBACZ KONIECZNIE: Tu znajdziesz wszystkie informacje o imprezach WOŚP

SŁUPSK

W ramach WOŚP do szpitala trafił sprzęt medyczny o wartości niemal 1,2 mln zł. Jest m.in. mobilny rentgen. Urządzenie jest wykorzystywane m.in. przy zabiegach nastawiania złamań u dzieci.

SŁAWNO

Do Szpitala Powiatowego w Sławnie dzięki WOŚP, od 1995 roku, trafił sprzęt medyczny o wartości ponad 166 tysięcy złotych. - Dostaliśmy trzy inkubatory dla noworodków, aparat EKG, aparat do wspomagania oddychania, aparat do badania słuchu - wymienia Arkadiusz Michalak, dyrektor szpitala. - Najcenniejszym darem jest inkubator zamknięty, który kosztował nieco ponad 60 tysięcy złotych.

LĘBORK

Od 1995 roku lęborski szpital uzyskał w ramach WOŚP sprzęt na sumę ponad 530 tys. zł. - Są to urządzenia, które trafiły głównie na oddział noworodkowy - wyjaśnia Anetta Barna-Feszak, zastępca dyrektora do spraw finansowych. W ramach WOŚP do szpitala trafiły w sumie m.in. trzy inkubatory, lampa do fototerapii, oxymetr, dwa kardiomonitory, respirator, a w 2000 roku karetka.

Przeczytaj koniecznie: "Dziennik Bałtycki" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

CZŁUCHÓW

Trzy lata temu oddział noworodkowy człuchowskiego szpitala otrzymał terminal do przesyłania danych i urządzenie do screeningowego badania słuchu. W sumie oddział otrzymał sprzęt o wartości 65 816,86 zł.
CHOJNICE. Również do szpitala w Chojnicach ostatnio sprzęt od WOŚP (na oddział neonatologiczny) trafił w 2009 roku. Podczas wcześniejszych finałów otrzymały go oddziały noworodkowy, dziecięcy, otolaryngologiczny i pomocy doraźnej.

STAROGARD GD.

W ubiegłym roku starogardzki szpital nie otrzymał darów z WOŚP. Ostatni sprzęt trafił do placówki przed dwoma laty.
- W 2010 roku z Fundacji WOŚP otrzymaliśmy aparat USG typu HD11XE wraz z dodatkowym wyposażeniem z przeznaczeniem dla oddziału pediatrycznego - wyjaśnia Magdalena Jankowska z Kociewskiego Centrum Zdrowia.

TCZEW

Tczewski szpital od WOŚP do tej pory otrzymał m.in. urządzenie do specjalistycznego badania słuchu. W 2009 roku trafiło ono na oddział neonatologiczny. Rok później lecznica wzbogaciła się o aparat USG. Służy on na oddziale dziecięcym. - Zawsze fundacje, które wspomagają pacjentów, bardzo nas cieszą - przyznaje Janusz Boniecki, prezes spółki Szpitale Tczewskie. - Otrzymany w ostatnich latach sprzęt jest dla nas bardzo cenny.

ZOBACZ KONIECZNIE: Tu znajdziesz wszystkie informacje o imprezach WOŚP

NOWY DWÓR GDAŃSKI.

Nowodworski szpital również dostał od WOŚP cenny sprzęt.
- Fundacja WOŚP, jeszcze w latach 90., przywiozła do naszej placówki inkubator dla noworodków oraz aparat do badań przesiewowych słuchu - mówi Elżbieta Kościńska, dyrektor nowodworskiej filii PCZ w Malborku. - Ten sprzęt służył u nas przez kilka lat. Gdy w placówce zlikwidowano oddział ginekologiczny, inkubator i aparat do badania słuchu oddaliśmy WOŚP, a fundacja przekazała go do innego szpitala.

MALBORK

Efekty działania WOŚP widać również w malborskim szpitalu na oddziałach dziecięcym, noworodkowym i ratownictwa medycznego. Do lecznicy trafiły: system nieinwazyjnego wspomagania oddechu, pompa strzykawkowa, pulsoksymetr, terminal do przesyłania danych, dwa inkubatory zamknięte do opieki podstawowej, stanowisko do resuscytacji noworodka (czyli tzw. inkubator otwarty), waga noworodkowa, aparat USG.

Przeczytaj koniecznie: "Dziennik Bałtycki" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

SZTUM

Szpital w Sztumie dostał od WOŚP łóżeczka dziecięce (różowe i fioletowe) oraz pompy infuzyjne do podawania leków, kardiomonitor oraz pompy infuzyjne, na oddział laryngologiczny ABR, aparat do otoemisji i tympanometr, rhinomanometr.

KWIDZYN

Natomiast Szpital Powiatowy w Kwidzynie otrzymał od WOŚP infuzyjną pompę strzykawkową, inkubator podstawowy, inkubator zamknięty do opieki podstawowej, pulsoksymetr, końcówki do sondy zewnętrznej, wkładki uszne, urządzenie do przesiewowego badania słuchu metodą otoemisji akustycznych z wyposażeniem, inkubator zamknięty, pompę strzykawkową.

ZOBACZ KONIECZNIE: Tu znajdziesz wszystkie informacje o imprezach WOŚP

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
UUJU
NNNNNNNNNNNNNN
B
Bogumił
A co na to Pani lekarz?
b
bx
Zebrane pieniadze niech dadza Emerytom bo nie maja na lekarstwa bo rzad Tuska nie umie sie rzadzic !
B
Barbara
Wspieralam i wspierac bede,wiecej takich ludzi jak Owsiak,wielki szacunek dla niego
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie