Znowu akcja fotoradar

RedakcjaZaktualizowano 
Mł. insp. Janusz Staniszewski
Mł. insp. Janusz Staniszewski Adam Warżawa/Archiwum
Z mł. insp. Januszem Staniszewskim, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, rozmawia Piotr Weltrowski

Od wtorku, przez 10 dni, policja w Gdańsku rozstawiać będzie fotoradary, zarazem jednak informując kierowców, gdzie one staną. Nie ma w tym sprzeczności?

W tej akcji chodzi przede wszystkim o profilaktykę. Po pierwsze, chcemy pokazać kierowcom, że fotoradary to urządzenia mobilne, które mogą się znajdować także w takich miejscach, gdzie nie ma specjalnych masztów. Po drugie, liczymy na to, że kierowcy zakodują sobie, że w danym miejscu może stać fotoradar. Jak wjadą na przykład na Trakt Świętego Wojciecha, to ściągną nogę z gazu.

Na jakiej podstawie wybrano miejsca, w których staną fotoradary?

Część miejsc wytypowaliśmy w wyniku analizy, która dotyczyła ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków na skutek nadmiernej prędkości samochodów. Inne wskazali sami mieszkańcy, którzy niejednokrotnie zwracali się do nas z informacjami, że w danej okolicy kierowcy łamią przepisy.

To akcja cykliczna, przeprowadzana już wcześniej. Czy policja badała jej wpływ na liczbę wypadków w miejscach, gdzie stawiano w ten sposób fotoradary?

W Gdańsku takich badań nie prowadzono. Można natomiast powiedzieć, że tam, gdzie ustawione są specjalne maszty, na których instalowane są fotoradary, liczba wypadków zmniejszyła się nawet o 70 procent.

Ile jest takich miejsc w naszym województwie?

W całym województwie masztów jest 66. Policja dysponuje sześcioma fotoradarami. Kolejnych dziewięć należy do Straży Miejskiej lub Straży Gminnej.

Czy wielu kierowców jest w ten sposób łapanych?

Tylko pomorska policja wystawiła w zeszłym roku, na podstawie zapisów z fotoradarów, 13,5 tysiąca mandatów, na łączną kwotę 2,2 miliona złotych. Ponadto do sądów grodzkich skierowano na tej podstawie sześć tysięcy wniosków.

Tu zdejmij nogę z gazu

10 marca (wt.): Słowackiego, Wilanowska, Witosa, Armii Krajowej, Trakt Świętego Wojciecha
11 marca (śr.): Nowy Świat, Barniewicka, Biwakowa, Kartuska, Marynarki Polskiej, Hallera, Jana Pawła II
12 marca (czw.): Trakt Świętego Wojciecha, Kartuska, Słowackiego
13 marca (pt.): Chrzanowskiego, Nowy Świat, Kielnieńska, Barniewcka, Kartuska
14 marca (sob.): Kartuska, Piastowska, Pomorska, Wojska Polskiego, Jana Pawła II, Obrońców Wybrzeża
15 marca (niedz.): Słowackiego, Armii Krajowej, Rzeczypospolitej, Pomorska, Piastowska, Obrońców Wybrzeża, Trakt Świętego Wojciecha

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie