Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znów wraca temat uzdrowiska

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Gdyby dziś rozpocząć prace to za trzy lata Kościerzyna mogłaby uzyskać status uzdrowiska - przekonywał dr Tomasz Ołdytowski, specjalista ds. projektowania zespołów uzdrowiskowych

Od lat pojawia się temat uzdrowiska w Kościerzynie. Tym razem nad tym zagadnieniem pochylił się zarząd Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Zorganizowano seminarium pt. “Uzdrowisko w Kościerzynie - perspektywy?” Przedstawiony został potencjał kościerskiego szpitala oraz obszary, w których placówka upatruje szansy swojego rozwoju w kontekście powstania uzdrowiska.

Prezes Wiktor Hajdenrajch omówił korzyści płynące z lecznictwa uzdrowiskowego jako szansę rozwoju szpitala. Wskazał tutaj na rozwój nowych specjalności medycznych w regionie, stworzenie nowych miejsc pracy, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej oraz turystycznej uzdrowisk. Bycie uzdrowiskiem przekłada się na korzyści materialne i wizerunkowe, które mogą zaowocować zwiększeniem liczby turystów i wyższymi dochodami dla miasta. Status uzdrowiska daje możliwość do rozwoju turystyki zdrowotnej.

- W Szpitalu w Kościerzynie leczone są te same schorzenia, w których stosowana jest rekonwalescencja w gołdapskim sanatorium - mówi prezes Wiktor Hajdenrajch. - Dowodzi to posiadania przez nasz szpital cech szpitala uzdrowiskowego.

Jacek Morzy, zastępca burmistrza miasta Gołdap omówił korzyści płynące z uzyskania statusu uzdrowiska. Zaznaczył, że w chwili obecnej Gołdap ma najczystsze powietrze w Polsce.

Dr inż. arch. Tomasz Ołdytowski, specjalista ds. projektowania zespołów uzdrowiskowych przedstawił analizę możliwości uzyskania statusu uzdrowiska bądź obszaru ochrony uzdrowiskowej przez Kościerzynę. Omówione zostały propozycje obszaru, które mogłyby być zaliczane do strefy uzdrowiskowej.

Miejscowość, która otrzyma status uzdrowiska, uzyskuje potwierdzenie właściwości leczniczych znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. To ważny czynnik marketingowy. Dr Tomasz Ołdytowski stwierdził także, że gdyby dziś rozpocząć prace to za trzy lata Kościerzyna mogłaby uzyskać status uzdrowiska.

Status uzdrowiska umożliwia dodatkowe wpływy do budżetu z podatków i z opłaty uzdrowiskowej, ale zanim miasto zacznie czerpać korzyści z uzdrowiska, musi liczyć się z wydatkami.

- Dziś troska o zdrowie, zachowanie sprawności fizycznej, wyglądu i młodości jest ważnym motywem wyjazdów turystycznych do uzdrowisk - mówi Jarosław Polak, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Dlatego też należy łączyć ze sobą sposoby kuracji i profilaktyki zdrowotnej z aktywnym wypoczynkiem. Należy podkreślić, że miejscowości i gminy uzdrowiskowe posiadają znacznie więcej atutów, niż inne miejscowości turystyczne, powodując zwiększony popyt turystów na usługi lecznicze i turystyczne w uzdrowiskach.

- Słowo uzdrowisko to ważna informacja o tym, że w danej miejscowości jest czyste powietrze, znakomite surowce lecznicze w postaci wód leczniczych czy kopalin (np. borowina), dobra infrastruktura uzdrowiskowa (m.in. parki, tężnie, promenady) i znakomita opieka lekarska - dodaje Jarosław Polak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki