Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów próbowali okraść seniorów metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Na policję zgłosiło się 7 osób

red.
Nadal pojawiają się oszuści, którzy próbują wzbogacić się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych
Nadal pojawiają się oszuści, którzy próbują wzbogacić się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych 123rf
Oszuści działający metodą „na policjanta” i „na wnuczka” wciąż próbują oszukać starsze osoby. Tylko w czwartek, 20.04.2017 r. siedem gdańszczanek poinformowało funkcjonariuszy, że oszuści podający się za policjantów lub członków rodziny próbowali od nich wyłudzić pieniądze. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Mimo działań prowadzonych przez policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących starsze osoby, nadal pojawiają się
kolejni oszuści, którzy próbują wzbogacić się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych. Tak było i w czwartek.

Do 78-letniej gdańszczanki zadzwonił oszust podający się za policjanta. Mężczyzna poinformował, że jej pieniądze są zagrożone i ktoś chce je wypłacić z lokat. Następnie polecił kobiecie, by ta wypłaciła gotówkę i wykonywała jego polecenia. Gdańszczanka początkowo stosowała się do poleceń fałszywego policjanta i wypłaciła część pieniędzy, jednak z czasem przestała słuchać oszusta, zakończyła rozmowę i dzięki temu nie straciła swoich oszczędności.

W innym przypadku dzięki postawie pracownicy banku, do którego zgłosiła się 73-latka chcąc wypłacić pieniądze, nie doszło do przekazania pieniędzy oszustom.

Czytaj również: Pięć zgłoszeń o próbach oszustwa na wnuczka w Sławnie

- Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci - mówią policjanci. - Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, córki, synów, czy też dawno niewidzianych wnuków nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką. Apelujemy o informowanie policji o każdej próbie oszustwa.

Nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności, prośmy o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek. Pamiętajmy, policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Czytaj również: "Oszustwa na wnuczka" jak rodzinny biznes

O tym warto pamiętać

  • Kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze na pewno należy być ostrożnym i zawsze potwierdzać taką "prośbę o pomoc" sprawdzając np. u pozostałych członków rodziny, do których mamy numer, telefonu, czy dzwoniący jest tym, za kogo się podaje.
  • Za każdym razem, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy zadzwonić na policję pod nr tel.: 997 lub 112, pod którymi zawsze uzyskamy pomoc.
  • Dzięki mobilnej aplikacji „Regionalny System Ostrzegania” każdy z nas, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną aplikację w telefonie komórkowym może być informowany o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z oszustwami „na wnuczka” i „na policjanta”. Ostrzeżenia są także dostępne na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na telegazecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki