Na skutek zmian, które w 2017 roku wprowadziło Ministerstwo Narodowej, w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 doszło do skumulowania dwóch roczników absolwentów, klas 3 likwidowanych gimnazjów oraz klas 8 szkół podstawowych. By zminimalizować negatywne skutki tych zmian, w Gdańsku już wtedy podjęto działania przygotowujące do tego stanu rzeczy.
TOP 10 najlepszych liceów w Gdańsku 2019. Ranking gdańskich ...
W tegorocznej rekrutacji uczniowie mogli wybrać jedną szkołę pierwszego wyboru, a dodatkowo także te placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji awaryjnej, gdy nie dostaną się do tej ze szczytu listy.
Każda ze szkół ustala własne kryteria przyjęcia, które dopasowuje się do profilu klas znajdujących się w ofercie kształcenia. Absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych obowiązują osobne kryteria.
Oczywiście w pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego liczą się wyniki egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty, ale uwzględniane są także oceny na ostatnim świadectwie. O tym, które będą się liczyć, decyduje dyrektor placówki prowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty można było uzyskać za świadectwo z wyróżnieniem i szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.
Do klas przyjęci zostali ci kandydaci, którym udało się uzyskać najwyższą łączną punktację. W przypadku większości szkół do uzyskania było 200 punktów.
W Gdańsku w pierwszym etapie rekrutacji zakwalifikowało się łącznie 8393 uczniów, w tym 4354 absolwentów szkół podstawowych i 4039 absolwentów gimnazjów. Niestety 1215 kandydatów na tym etapie nie dostało się do wskazanej przez siebie szkoły średniej (767 ze szkół podstawowych i 448 szkół gimnazjalnych). Oznacza to, że wielu uczniów musiało pożegnać się z marzeniami o nauce w wymarzonej szkole, bo jak się okazało, miały one zbyt wysokie progi punktowe.
- Tak jak samorządowcy podkreślali od początku wdrażania tzw. reformy systemu edukacji, największym problemem jest to, że nie wszyscy młodzi ludzie mogli dostać się do wybranej przez siebie szkoły - skomentował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług wspólnych. - Psując ten system ktoś świadomie zdecydował za nich jak ma wyglądać ich ścieżka rozwoju osobistego – nie zważając na ich talenty, marzenia i plany na życie.
W kolejnym etapie rekrutacji, który rozpocznie się 12 lipca o godz. 12.00, będą mogli sprobować szczęścia w rekrutacji do szkół, gdzie nie wypełniono jeszcze limitów przyjęć. Oferta gdańskich szkół średnich zostanie wzbogacona także o nową placówkę - niesamorządowe, publiczne Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące.
To, w jakich placówkach będą dostępne miejsca, dowiemy się dopiero po zakończeniu procedury składania dokumentów w pierwszym etapie, który zakończy się 10 lipca o godz. 14.00.
- Bardzo ważne jest, aby uczniowie i ich rodzice dopełnili formalności polegających na złożeniu wymaganych oryginalnych świadectw ukończenia szkoły i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub gimnazjalnego - uczulił Piotr Kowalczuk. - Proszę pamiętajcie, o konieczności złożenia tych dokumentów, abyście mogli od września rozpocząć dalszą naukę w wybranej przez was szkole.
Progi punktowe w liceach ogólnokształcących w Gdańsku w 2018...
Czytaj więcej na ten temat: Rekrutacja do szkół średnich na Pomorzu w 2018 r.: w najlepszych liceach nawet 150 punktów to za mało
Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2018 r. Ile punktów ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?