Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

red.
Poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Nowością gali, która odbyła się w piątek 21 października 2022 w Centrum Św. Jana w Gdańsku, jest przyznanie dodatkowego wyróżnienia: Nagroda Publiczności. Wręczona została także Kaszubska Nagroda Literacka. Galę poprowadził Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Na saksofonie zagrał Dariusz Herbasz.

Pomorska Nagroda Literacka wręczona!

Pomorską Nagrodę Literacką w obu kategoriach a także Nagrodę za Całokształt Pracy Twórczej oraz Kaszubską Nagrodę literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna.

MONIKA MILEWSKA LAUREATKĄ KATEGORII LITERACKA KSIĄŻKA ROKU

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył nominowanym dowody uznania i ogłosił laureatów nagrody.
W pierwszej kategorii nagrodę otrzymała Monika Milewska za książkę "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL", wydaną przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Monika Milewska jest doktorem historii, eseistką, poetką, bajkopisarką, autorką słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Pracuje w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego.

„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” to nie tylko znakomita monografia historyczna, ale też wciągający esej, który przenosi czytelnika do świata dwudziestowiecznych smaków. Próba odpowiedzi na pytanie, jak jadano w PRL-u, staje się zmysłową i erudycyjną wyprawą, w czasie której poznajemy nie tylko wiele historycznych faktów przybliżających rzeczywistość drugiej połowy XX wieku, ale i dziesiątki smakowitych anegdot.

Od państwowych dożynek do pierwszomajowej kiełbasy, od sklepów za żółtymi firankami po zasady rządzące słynnymi kolejkami. Bitwa o handel, stołówki zakładowe, tytułowe ślepe kuchnie, a z czasem – salceson i kaszanka, i puste półki zamiast obiecywanego dobrobytu. Ideologia coraz wyraźniej rozmijała się z rzeczywistością, aż w końcu przegrała z kretesem. - Odtąd kuchnia mogła stać się dla Polaków prawdziwym oknem na świat – konstatuje Monika Milewska.

KSIĄŻKA „HISTORIE GDAŃSKICH DZIELNIC. TOM III: NOWY PORT” POD REDAKCJĄ JANUSZA DARGACZA, KATARZYNY KURKOWSKIEJ I LESZKA MOLENDOWSKIEGO LAUREATKĄ KATEGORII „POMORSKA KSIĄŻKA ROKU”

Laureatami w kategorii „Pomorska Książka Roku” zostali Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski - redaktorzy książki "Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port", wydanej przez Wydawnictwo Muzeum Gdańska.

  • Janusz Dargacz - historyk, muzealnik, kustosz, obecnie kierownik Działu Historii w Muzeum Gdańska. Specjalizuje się w historii Gdańska i Pomorza XIX wieku oraz dziejów kąpielisk morskich południowego wybrzeża Bałtyku. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na lokalnej historii Pomorza, szczególnie Gdańska i Sopotu.
  • Katarzyna Kurkowska - historyczka sztuki, muzealniczka, od 2012 roku jest pracowniczką Muzeum Gdańska, gdzie pełni funkcję zastępczyni kierownika Działu Historii i opiekuje się Kolekcją Fotografii. Ma w swoim dorobku liczne wystawy i publikacje, organizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę o Gdańsku.
  • Leszek Molendowski - doktor historii, muzealnik i pedagog. Pracownik Muzeum Gdańska. Członek Instytutu Kaszubskiego. Autor i współautor sześciu książek, m.in. „Dzieje Ojców Jezuitów i szkolnictwa jezuickiego w Gdyni” i „Zakony męskie na terenie diecezji chełmińskiej w latach II Rzeczypospolitej (1920 – 1939)”.

W trzecim tomie z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, troje redaktorów: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski zaprosiło do współpracy 16 autorów, historyków, historyków sztuki i architektury, którzy niezwykle sumiennie i dokładnie przedstawili cały wachlarz problemów związanych z dziejami, architekturą oraz społeczeństwem Nowego Portu przez XIX, XX wiek aż po czasy obecne. Lektura tych frapujących tekstów, uświadamia, że dzieje Gdańska i gdańszczan dzieją się nie tylko w okolicach ulicy Długiej i Alei Zwycięstwa, lecz również przy ulicy Oliwskiej czy Marynarki Polskiej.

KSIĄŻKA „HISTORIE GDAŃSKICH DZIELNIC. TOM III: NOWY PORT” POD REDAKCJĄ JANUSZA DARGACZA, KATARZYNY KURKOWSKIEJ I LESZKA MOLENDOWSKIEGO LAUREATKĄ OTRZYMAŁA RÓWNIEŻ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej dała w tym roku szanse czytelnikom, którzy mogli oddać swoje głosy i wybrać ulubioną książkę. Nagroda ta ma charakter honorowy, ale jest ważnym wyróżnieniem. Czytelnicy bardzo licznie wzięli udział w głosowaniu, w wyniku którego w dniu dzisiejszym po raz drugi laury spłynęły na "Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port", pod redakcją Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Leszka Molendowskiego.

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY TWÓRCZEJ DLA ANNY CZEKANOWICZ

Poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka Anna Czekanowicz otrzymała w tym roku Pomorską Nagrodę Literacką za Całokształt Pracy Twórczej.

Anna Czekanowicz przez wiele lat pełniła funkcję kierowniczki literackiej, a następnie do 2007 roku funkcję zastępczyni dyrektora Opery Bałtyckiej. Zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych, nie tylko jako twórczyni, ale także jako dyrektorka Biura Kultury (2008-2016), a następnie doradczyni Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Pomysłodawczyni festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności.

Swoją działalność u boku prezydenta Adamowicza podsumowała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”: Wiem, że miałam szczęście być częścią wielkiej zmiany, jaką było docenienie wartości kultury dla istnienia miasta, zbudowanie świadomości, że kultura to jest wszystko i bez niej nie ma przyszłości, nie ma rozwoju. A najważniejsi byli, są, będą ludzie, których spotkałam, a za sprawą których ta zmiana się stała.

W latach 2002-2005 prezeska gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Aktywna członkini Rady Kultury Gdańskiej i polskiego PEN Clubu. Laureatka licznych wyróżnień, w tym Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz Nagrody Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis za 2021 rok.

Jako poetka debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Litery”. W latach 1976-1979 należała do grupy poetyckiej Wspólność, będącej częścią formacji poetyckiej Nowa Prywatność. Publikowała m. in. w „Litterariach” (których była współredaktorką), „Studencie”, „Punkcie” i „Tytule”. Autorka poetyckich książek „Ktoś, kogo nie ma”, „Więzienie jest tylko we mnie”, „Pełni róż obłędu” (współautor Zbigniew Joachimiak), „Najszczersze kłamstwo”, „Śmierć w powietrzu”, „Wciąż widzę twarze”.

Anna Czekanowicz była także współautorką scenariusza pierwszych odcinków serialu telewizyjnego „Radio Romans” i serialu radiowego Radia Gdańsk – „Ulica Kwietna”.

W ubiegłym roku ukazał się najnowszy zbiór wierszy autorki – „Szelest sukienki… Listy do przyjaciół”. Tom zawiera kilkadziesiąt wybranych przez autorkę utworów, począwszy od wierszy najstarszych po teksty z 2020 roku. To podsumowanie ponad czterdziestu lat pisania stało się okazją do istotnej autorefleksji:

- Odkryłam swoją niepewność, lęk przed światem. Właściwie trywialną prawdę, że nikt z nas nie jest pojedynczy, że mamy wiele twarzy, że często je ukrywamy. Odkryłam też, a właściwie potwierdziłam, swoje głębokie przekonanie, że aby być prawdziwym poetą, trzeba bezwzględnie wierzyć w niezbywalność swojego pisania. Ja, by powiedzieć prawdę, jestem niewierna...

KASZUBSKA NAGRODA LITERACKA „WIATR OD MORZA” DLA KS. JANA WALKUSZA

Historyk, teolog, poeta Ks. Jan Walkusz otrzymał Kaszubską Nagrodę Literacką.
Profesor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła, przez większość zawodowego życia związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Historii Kościoła XIX i XX wieku i dyrektorem Instytutu Historii Kościoła oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Członek licznych stowarzyszeń i towarzystw, w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Towarzystwa Naukowego KUL, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Kaszubskiego czy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zadebiutował w 1977 roku cyklem wierszy w periodyku „Pomerania”. Natomiast pierwszy tomik pt. Kańta nôdzejë (Rąbek nadziei) opublikował w Gdańsku w roku 1981. W swoim czterdziestopięcioletnim dorobku literackim posiada niezliczoną liczbę piosenek, pieśni, esejów, artykułów, rozpraw, monografii i recenzji. Opublikował ponad trzydzieści książek autorskich, wielu kolejnych był redaktorem lub współredaktorem.

W ubiegłym roku powiększył swój dorobek literacki o zbiór kaszubskojęzycznych kazań Wiertle Bòżégò widu.

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Nagrodą są statuetki „Wiatr od morza” autorstwa prof. Jacka Zdybla oraz wyróżnienia finansowe.

RALPH KAMIŃSKI GWIAZDĄ GALI

Tradycją jest, że część artystyczną gali organizatorzy powierzają w ręce artystów, którzy przykładają dużą wagę do walorów literackich wykonywanych przez siebie utworów. W tym roku gościem specjalnym V gali Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" był RALPH KAMIŃSKI, którego charyzmatyczny koncert zgromadził wielu miłośników muzyki.

Ralph Kamiński to wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny. Otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”, będący symbolicznym stemplem jakości twórczości artysty. Wydał 4 albumy: „Morze” (2016), „Młodość” (2019), “KORA” (2021) oraz najnowszy „Bal u Rafała” (2022). Twórczość Ralpha jest ciepło przyjmowana, czego wyrazem są otrzymane w tym roku Fryderyki dla płyty „KORA”, która uznana została za najlepszą płytę w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka, a sam Ralph otrzymał statuetkę jako Artysta Roku.
Najnowsza płyta Ralpha zatytułowana „Bal u Rafała” ukazała się 31 sierpnia. W tym roku Ralph wystąpił na największych polskich festiwalach, a w piątek "Bal u Rafała", "Duchy", "Krystyna", "Planeta i ja" zabrzmiał w starych murach Św. Jana.
 
Współorganizatorami wydarzenia są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki