Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żmija w centrum Gdyni. Złapali ją strażnicy miejscy

Redakcja
freeimages.com
Strażnicy w centrum miasta schwytali żmiję zygzakowatą. - Apelujemy o ostrożność i natychmiastowe zgłaszanie takich zdarzeń, aby wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwo- mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni Danuta Wołk - Karaczewska.

- W piątek przed południem strażnicy z ekopatrolu zostali powiadomieni przez mieszkańców, że na podwórku przy ulicy Żeromskiego widzieli węża.Jadąc na miejsce byli przekonani, że chodzi o niegroźnego węża zbożowego, którego można spotkać w mieście -dodaje rzecznik  - Ostatnio takiego właśnie strażnicy uratowali, gdy pojawił siępodczas prac remontowych w wykopie przy ulicy Kopernika i przestraszony próbował stamtąd uciec. Tym razem jednak było inaczej, okazało się , że funkcjonariusze mają do czynienia z bardzo niebezpiecznym stworzeniem, a mianowicie żmiją zygzakowatą, która jest jadowita. Gad miał charakterystyczną, ciągnącą się od karku do końca ogona wstęgę zygzakowatą.

 

Czytaj też: Wysyp żmij na Pomorzu. Ukąszenie może być bardzo groźne!

 

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą? Poznać ją można przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona, zwanej „wstęgą kainową”. Jest ona doskonale widoczna u osobników o ubarwieniu o ubarwieniu popielatym i rdzawym, zaś u osobników o ubarwieniu melanistycznym, czyli jednolicie czarnych, niemal zupełnie zlewa się z barwą ciała. żmija to stworzenie pożyteczne, pełniące ważną rolę  naturalnych ekosystemach. Jest jedynym jadowitym gatunkiem węża występującym na terenie Polski. Długość ciała dochodzi do 75-80cm. Przede wszystkim naturalni drapieżnicy: ptaki drapieżne, ssaki (w tym jeże). Jest zacięcie tępiona przez ludzi. Zagrożeniem są również tereny zurbanizowane i wykorzystywane przez człowieka, przez co ginie np. pod kołami samochodów.

 

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

W Polsce żmija zygzakowata podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Slatego szkodliwe jest używanie w miejscach występowania węża środków ochrony roślin i herbicydów, zanieczyszczanie lasów, niszczenie naturalnych siedlisk żmii Zaleca się obejmowanie ochroną miejsc występowania żmii oraz miejsc, gdzie odbywa gody.

 

Zobacz też:Użądlenie przez osę, ukąszenie przez żmiję - jak pomóc?

Dzień Dobry TVN/x-news

 

Grażyna Antoniewicz

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki