MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmieni się sposób naliczania opłat za odbiór śmieci w Sopocie. Pod uwagę będzie brane tylko faktyczne zużycie wody

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Sopot, segregacja odpadów
Sopot, segregacja odpadów Karolina Misztal
Opłata za odbiór śmieci w Sopocie będzie naliczana tylko na podstawie faktycznej ilości zużytej wody, bez ryczałtu, jak było do tej pory. To efekt działań Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zwróciła uwagę na ostatnią uchwałę Rady Miasta, wprowadzającą wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie kurortu. Uchwałę zmieniającą poprzednie zapisy przyjęto na czwartkowej sesji, 27.02.2020.

Do tej pory opłata za odbiór śmieci w Sopocie naliczana była na podstawie dwóch składowych – ryczałtu i zużytej wody. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała jednak, że stawka za odbiór śmieci naliczana na podstawie zużytej wody nie może zawierać składowej w postaci ryczałtu. Opłata może być naliczana jedynie na podstawie faktycznej ilości zużytej wody.

Przyjęta na czwartkowej sesji stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi:

  • dla nieruchomości, w których mieszkają mieszkańcy i odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny – 8 zł za każdy 1 m sześc. zużytej wody;
  • dla nieruchomości, w których świadczone są usługi hotelarskie (wynajem mieszkań, tzw. najem krótkotrwały) i odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny – 10 zł za każdy 1 m sześc. zużytej wody.

Rodziny wielodzietne zostaną zwolnione z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny w części przewyższającej kwotę 40 zł miesięcznie.

Jeśli chodzi o nieruchomości, w których nie będzie prowadzona segregacja śmieci, opłaty wynosić będą:

  • 24 zł za 1 m sześc. zużytej wody dla nieruchomości, w których mieszkają mieszkańcy;
  • 30 zł za 1 m sześc. zużytej wody dla nieruchomości, w których świadczone są usługi hotelarskie.

- Statystyczne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa ok. 3,5 m sześc. wody. Zgodnie z zaproponowanym rozwiązaniem opłata dla takiego gospodarstwa wyniesie ok. 28 zł – wyliczają sopoccy urzędnicy. - Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym otrzymają zniżkę w wysokości 2 zł miesięcznie.

Choć uchwała została przyjęta, zdaniem władz miasta dotychczasowy sposób naliczania opłat za odbiór śmieci (na podstawie dwóch składowych) był lepszy.

- Zrezygnowanie z ryczałtu spowoduje, że większe koszty utrzymania systemu poniosą ci, którzy zużywają więcej wody - zauważał w czasie sesji radny Platformy Sopocian, Piotr Kurdziel.
- W Sopocie wiele mieszkań przez większą część roku stoi pustych, bo wykorzystywane są przez właścicieli tylko w sezonie letnim. Po zmianie sposobu naliczania opłat za odbiór śmieci mieszkania te nie będą przez wiele miesięcy ponosiły żadnych kosztów, bo nie będzie w nich zużywana woda. Przez takie sytuacje będą rosły koszty stałe utrzymania systemu - dodawała radna Platformy Sopocian, Anna Łukasiak.

Głos w czasie sesji zabrał także prezydent Jacek Karnowski:

- Na wczorajszej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu strona samorządowa złożyła wniosek o naprawę Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tak, aby zezwalała na sposób naliczania opłat za odbiór śmieci na podstawie dwóch składowych, tak jak było do tej pory. Będziemy to monitorować - zapewnił prezydent Karnowski.

Przypomnijmy, że przegłosowana w styczniu br. uchwała ws. wyższych stawek za odbiór śmieci zakładała wzrost opłaty ryczałtowej za wywóz śmieci segregowanych z 18 zł do 32 zł (powyżej 4 m sześc. zużytej wody na gospodarstwo domowe miesięcznie) plus 7,50 zł za każdy kolejny metr zużytej wody (wcześniej było 4,80 zł).

Jeśli chodzi o wywóz śmieci niesegregowanych, styczniowa uchwała zakładała wzrost opłaty ryczałtowej z 35 zł do 96 zł (powyżej 4 m sześc. zużytej wody na gospodarstwo domowe miesięcznie) plus 22,50 zł za każdy kolejny metr zużytej wody (wcześniej było 9,50 zł).

zmiany w 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki