Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych w 2018 roku. Susza z niższą składką

AGW
pixabay.com
Zmiany zostały zatwierdzone. Już tej jesieni rolnicy będą mogli zdecydować na ile chcą się ubezpieczyć od ryzyka suszy. Za niższą składkę będą wybierać zmniejszenie odszkodowania.

"Do ustawy wprowadzono rozwiązania, dzięki którym więcej producentów rolnych będzie mogło zawierać umowy ubezpieczenia swojej produkcji – z dopłatą z budżetu państwa do składki ubezpieczenia – zawierające ryzyko suszy", zapowiada ministerstwo rolnictwa. Mowa o projekcie ustawy, który przyjęła Rada Ministrów, a dotyczący ubezpieczania upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Gospodarz sam zdecyduje o tym, na ile chce się ubezpieczyć od ryzyka suszy. Wybierze poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30% sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę. "Nadal zostanie zachowany udział własny rolnika w ubezpieczeniu na poziomie 10% wartości szkody w przypadku ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, z wyłączeniem suszy", wyjaśnia resort.

Taka zmiana regulacji ma spowodować, że wzrośnie liczba rolników ubezpieczających uprawy od ryzyka suszy w dostępnej dla nich cenie. A nie trzeba przypominać, jak dotkliwa była tegoroczna susza.

- Pierwsze półrocze stało pod znakiem dużych szkód w rolnictwie, stąd wzrost odszkodowań w grupie „pozostałe szkody rzeczowe” aż o 60 proc. - komentuje sytuacje na rynku odszkodowań Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Ubezpieczenia rolne, w kontekście zmian klimatycznych, są jednym z najważniejszych wyzwań dla rynku ubezpieczeniowego na najbliższe lata. Musimy pamiętać jednak, że dobra polisa jest tylko elementem zarządzania ryzykiem. Ubezpieczenie nie zastąpi szerszej strategii – wyjaśnia.

Kiedy zmiany wejdą w życie? "Znowelizowana ustawa ma obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązanie zostanie wdrożone po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zmiany programu pomocowego dotyczącego stosowania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia".

Z budżetu państwa stosowane są dopłaty do składek rolników, którzy ubezpieczą rośliny lub zwierzęta od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Gdzie można ubezpieczyć uprawy w 2018 z dopłatą?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z pięcioma zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2018 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich, tj. z:

  • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  • Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych w 2018 roku. Susza z niższą składką - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki