Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w strategii "Pomorskie 2020". W jakim kierunku będziemy się rozwijać?

Kazimierz Netka
Tomasz Bołt
Sto opinii w formie pisemnej z uwagami dotyczącymi treści projektu strategii "Pomorskie 2020" - to efekt trwających 12 tygodni konsultacji społecznych dotyczących tego dokumentu. Uwagi pochodzą zarówno od instytucji publicznych, jak i osób prywatnych.

W spotkaniach konsultacyjnych wzięło udział 1500 osób. Podsumowania dokonano w Gdyni, gdzie odbyło się ostatnie takie spotkanie. Wyciągnięto już pierwsze wnioski z uwag zgłaszanych przez uczestników konsultacji - prowadzonych także za granicą, na forum międzynarodowym.

Według Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, choć nie zostały zakwestionowane fundamenty projektu strategii, to jednak trzeba dokonać w nim zmian. Mocniejszego wyeksponowania wymagają: gospodarcze wykorzystanie zasobów morza, problemy edukacji, a także kultury i dziedzictwa narodowego. Potrzebne jest uszczegółowienie systemu realizacji zapisów strategii - w 6 programach wojewódzkich. Oto one: rozwoju gospodarczego; atrakcyjności turystycznej i kulturalnej; aktywności zawodowej i społecznej; ochrony zdrowia; infrastruktury transportowej i transportu zbiorowego; energetyki i środowiska. Niezbędny jest tu udział społeczeństwa - zarówno na etapie opracowywania tych programów, jak i ich wdrażania - powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Kkliknij i czytaj najważniejsze informacje biznesowe z Pomorza

Projekt strategii "Pomorze 2020" ocenili specjaliści, m.in. z zakresu planowania, jak i ochrony przyrody. Julian Zawistowski z Fundacji Naukowej Instytut Badań Strukturalnych uznał ów projekt za najlepszy tego typu dokument opracowany dotychczas w Polsce. Wytknął jednak wiele mankamentów, m.in. brak zapisu dotyczącego wsparcia na rzecz jakości działalności akademickiej uczelni.

Łukasz Szkudlarek, reprezentant spółki Ekovert, przedstawiając ocenę oddziaływania projektu na środowisko, zaznaczył, że brakuje tam odwołania się w głównym celu rozwoju województwa, właśnie do środowiska. Zaproponował następujący zapis wizji rozwoju: "Pomorskie w roku 2020 to dynamiczny region inteligentnego i zrównoważonego wzrostu, kreowanego przez społeczeństwo obywatelskie, który jest liderem pozytywnych zmian w obszarze południowego Bałtyku i w Polsce".

Za co będziemy realizować zapisy w strategii? Oceny potencjału finansowego pomorskich jednostek samorządu terytorialnego w perspektywie roku 2020 dokonał Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego. Oparł się przy tym na opracowaniu zespołu specjalistów pod kierunkiem prof. Wojciecha Misiąga. Wynika z tej oceny, że damy sobie radę. I wcale dotacje z Unii Europejskiej nie będą tu decydujące. Koszt wyniesie około 53 miliardy złotych, w tym środki własne samorządów stanowić będą blisko 43 procent, środki UE - prawie 40 procent, a reszta ma pochodzić od rządu.

- Powinniśmy się skoncentrować na rozwoju edukacji - mówi prof. Marek Grzybowski, kierownik Katedry Ekonomii i Zarządzania Akademii Morskiej w Gdyni. - Naszym kapitałem są bowiem ludzie. Celem strategicznym rozwoju województwa pomorskiego powinno być lepsze wykorzystanie nadmorskiego położenia naszego regionu. Chodzi nie tylko o rozwijanie przemysłów morskich, ale powinniśmy zrobić wszystko, by nasze województwo było bardziej proeksportowe. Powinniśmy więc inwestować w kapitał ludzki i proeksportowość, co zarazem jest innowacyjne, bo eksport wymusza innowacje.

Jeszcze dzisiaj, w piątek można zgłaszać swe uwagi do projektu strategii "Pomorskie 2020". Więcej wiadomości na stronie: strategia2020.pomorskie.eu/pl.

Region powinien lepiej proeksportowo wykorzystywać atut nadmorskiego położenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki