Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w reformie oświaty. Nie będzie obowiązkowego egzaminu z historii po podstawówce

Monika Jankowska, Anna Mizera-Nowicka
Nagła zmiana decyzji minister cieszy nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy mocno krytykowali obowiązkowy egzamin z historii
Nagła zmiana decyzji minister cieszy nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy mocno krytykowali obowiązkowy egzamin z historii 123rf
Ministerstwo Edukacji Narodowej rezygnuje z obowiązkowego egzaminu z historii po 8 klasie. Będzie przedmiot do wyboru. To może być dopiero początek odwrotu od wielkich zmian w oświacie zapowiadanych trzy tygodnie temu przez minister Annę Zalewską.

- Zmienimy formułę egzaminu. Ósmoklasiści będą zdawać obowiązkowo matematykę, język polski i obcy. Historia będzie jednym z kilku przedmiotów do wyboru - poinformował nas resort edukacji wczoraj, zaledwie po 3 tygodniach od wystąpienia minister.

Uczeń będzie mógł zdawać ten przedmiot, który wskazuje na jego predyspozycje.

- W ramach konsultacji społecznych pojawiły się różne opinie w sprawie proponowanej w projekcie ustawy formuły egzaminu po 8 klasie. Szczególnie wybrzmiewa głos nauczycieli fizyki, chemii, biologii, którzy postulują, by egzamin obejmował też te przedmioty. Dyrektorzy liceów dodają, że będą mieli problem z rekrutacją do klas o profilu przyrodniczym, bo nie otrzymają obiektywnej informacji o wiedzy ucznia w tym zakresie - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. - Rozumiemy te postulaty. Zmienimy formułę egzaminu. Szczegóły pokażemy po konsultacjach, pod koniec listopada

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że to może być dopiero początek odwrotu od wielkich zmian. Pewna jest już tylko zmiana struktury szkolnej, czyli likwidacja gimnazjum, 8-letnia podstawówka i dłuższa nauka w szkole średniej. Wszystko, co dotyczy egzaminów, programów i ramowych planów nauczania, jest płynne.

Zmianie najprawdopodobniej ulegnie liczba godzin lekcyjnych z geografii, fizyki czy chemii. Początkowo miały to być tylko trzy godziny tygodniowo w 4-letnim cyklu kształcenia w LO. Przy ośmiu godzinach historii!

- Nadal nie wiemy, jaką podstawę będą realizować dzieci, które teraz są w szóstej klasie, a za rok pójdą do siódmej. Wszystko się zmienia. A na to jest za późno - mówi Ewa Borgosz, pedagog z Uniwersytetu SWPS.

Narzekają też samorządowcy. - Dziś poruszamy się w „matriksie”. Ciągle nie wiemy, jak szkoły będą wyglądać po reformie. A najgorsze ze wszystkiego jest tempo zmian. Bo nawet najdziwniejsze zmiany można wdrożyć, ale potrzeba czasu - mówi Grzegorz Szczuka z Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.

Czytaj więcej na temat REFORMY OŚWIATY >>>

Nagła zmiana decyzji minister cieszy nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy mocno krytykowali obowiązkowy egzamin z historii.

- Rezygnacja z badania kompetencji z przedmiotów przyrodniczych, które napędzają gospodarkę, innowacyjność, postęp i są niezbędne we współczesnym świecie, oznaczałaby spadek wiedzy. Te przedmioty pomagają porządkować wiedzę, uczą dyscypliny. Likwidowanie sprawdzianu z tych przedmiotów w moim przekonaniu byłoby nieporozumieniem - grzmi Grażyna Kapoan, dyrektor Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce (woj. mazowieckie), członek programu Szkoły Liderów.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor jednego z najlepszych liceów w kraju, III LO w Gdyni.

- Uczniowie są bardzo pragmatyczni. Jeśli nie musieliby się uczyć danego przedmiotu, bo nie byłoby go na egzaminie, to by tego nie robili - uważa Wiesław Kosakowski.

Ostatnią decyzję minister popierają nawet sami nauczyciele historii. - Stworzenie odrębnego egzaminu z historii, biorąc pod uwagę, że jest to dosyć trudny i obszerny przedmiot, nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie wszyscy przecież lubią historię - mówi Elżbieta Michalska, która uczy w gdańskim Zespole Szkół Łączności.

[email protected]
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki