Zmiany w prawie pracy 2020. Jest pomysł na 35 dni urlopu i podawanie wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Co Wy na to? [30.01.2020]

Maria Poznańska
Zmiany w prawie pracy 2020. Urlop 35-dniowy i aktywizacja osób 50 plus? Są nowe pomysły wsparcia pracowników
Zmiany w prawie pracy 2020. Urlop 35-dniowy i aktywizacja osób 50 plus? Są nowe pomysły wsparcia pracowników pixaby
Podwyżka płacy minimalnej i udogodnienia na macierzyńskim - to zmiany w prawie pracy, które weszły 1 stycznia 2020 roku. Ale to nie koniec. Czy ponownie wzrośnie w tym roku najniższa krajowa? Pojawiają się też plany dotyczące emerytur i rent, ochrony przedemerytalnej i elastycznych form aktywizacji dla osób 50 plus. Resort chce też pozwolić emerytom dorabiać bez ograniczeń. OPZZ wysuwa natomiast propozycję dla wszystkich pracowników - wydłużony do 35 dni urlop, bez względu na staż pracy! Ciekawe rozwiązanie?

Zmiany w prawie pracy 2020. Co się zmieniło, a co jest w planach na ten rok?

Podwyższenie płacy minimalnej, zwiększenie liczby niedziel niehandlowych, zmiany w urlopie macierzyńskim - to wprowadzone już elementy nowego prawa pracy. Wiele wskazuje na to, że rządzący mogą w 2020 roku zająć się nowym Kodeksem Pracy.

Co może się jeszcze zmienić?
Polska stoi przed dużym problemem wydajności systemu emerytalnego. Powstaje więc coraz więcej pomysłów dotyczących aktywizacji do dłuższej pracy, w tym pracowników 50 plus, dodatkowych atrakcyjnych i elastycznych (np. pod względem godzin pracy) rozwiązań. Z jednej strony słychać idee dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, a z drugiej pojawia się także kontrowersyjny dla wielu pomysł zniesienie ochrony przedemerytalnej.

W programie wyborczym PiS zapowiadał:

  • nowe formy zatrudnienia,
  • telepracę dla rodziców dzieci w wieku do trzech lat
  • zapobieganie dyskryminacji w kwestii wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

Rozwiązań legislacyjnych jeszcze nie ma.

Co zatem się zmieniło w prawie pracy w tym roku? I jakie pomysły się pojawiają? Sprawdźcie!

Nowe prawo pracy. Wzrost płacy minimalnej

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto brutto, czyli 16 zł zł za godzinę.

To nie ma być koniec podwyżek najniższej krajowej w 2020 roku. Jarosław Kaczyński na wrześniowej konwencji zapowiadał, że na koniec 2020 roku pensja minimalna wzrośnie do 3000 zł, zaś w 2023 roku - do 4000 zł. Czy te zapowiedzi są realne? To się okaże.

Urlop macierzyński - co się zmieniło od 2020 roku?

Od nowego roku pojawiła się istotna zmiana w urlopach po urodzeniu dziecka. O teraz także inni członkowie najbliższej rodziny, mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Oprócz rodziców taki urlop może wziąć babcia lub ciotka dziecka w sytuacji, gdy z urlopu nie może skorzystać matka lub ojciec dziecka.

W tych sytuacjach obowiązują takie same zasady jak rodziców m.in ochrona przed rozwiązaniem umowy, wynagradzania za czas pozostawania bez pracy w przypadku bezzasadnego zwolnienia czy uprawnienia co do skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Dzień Drzemki w Pracy w tych firmach mają codziennie! Zobacz...

Nowy pomysł! 35 dni urlopu dla pracowników

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w ramach prac Rady Dialogu Społecznego zaproponowało wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni w roku. Dziś urlop uzależniony jest od stażu pracy. Do 26 dni urlopu mają prawo tylko pracownicy z 10-letnim stażem pracy (do którego wliczają się też studia i szkoła ponadgimnazjalna). Pozostali mogą liczyć tylko na 20 dni wolnego.

OPZZ zgłasza także potrzebę dodatkowej 15-minutowej przerwy dla pracowników, którzy pracują dłużej niż 8 godzin. Natomiast prace w nadgodzinach i godzinach nocnych pracodawca mógłby zlecać pracownikom 50 plus tylko przy ich wyraźnej zgodzie. To kolejne udogodnienie dla starszych pracowników. Tu wskazuje się na potrzebę także tzw. umowy mentorskiej, dedykowanej seniorom, która miałaby być nagrodą za przekazywanie doświadczenia, mentoring młodszych pracowników.

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

To ważna zmiana w prawie pracy! Obowiązek podawania wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Nowe propozycje zmian w prawie pracy kierują się także w stronę rekrutacji i podawania w ofertach pracy jasno kwoty wynagrodzenia brutto. Coraz częściej w branży IT takie ogłoszenia się już pojawiają. Natomiast na rynku króluje nadal przekonanie, że te informacje powinny być poufne.

Regulacje miałyby przewidywać kary grzywny za omijanie tego obowiązku lub zawyżanie kwot w ofertach.
Jeśli pracodawca poda widełki wynagrodzenia, osoba rekrutowana będzie mogła negocjować jego wysokość. Kiedy możemy się tego spodziewać? Są plany na wakacje 2020 roku.

Zmian w prawie pracy może być więcej. Są nowe pomysły resortu!

Eksperci przekonują, że aby system emerytalny mógł być w Polsce wydolny, zwiększyć musi się długość pracy. Z badań Eurostatu wynika, że średnio w 2018 roku Polacy pracowali 33,5 lat. Żyjemy za to dłużej niż jeszcze 50 lat temu. Średnia wieku dla kobiet to 81,8 lat, dla mężczyzn 74 lata.

Pojawiają się w związku z tym coraz częściej pomysły na to, jak zachęcić Polaków do dłuższej pracy. Eksperci są podzieleni. Jedni mówią, że sytuację poprawić może tylko ustawowe podniesienie wieku emerytalnego, a przede wszystkim zrównanie wieku kobiet i mężczyzn. Inni twierdza, że wystarczy wprowadzić w życie mechanizmy aktywizujące do dłuższej pracy zawodowej jak zwiększenie % emerytury, bonusy za staż pracy, nagrody za pracę po 50 roku życia.

Darth Vader czy Książę Ightorn? Jakiego TY masz szefa? PSYCHOZABAWA

Prawo pracy dla osób po 50 roku życia. Będą zmiany?

W rządzie trwają prace nad programem aktywizacyjnym do dłuższej pracy osób 50 plus. W resorcie rozwoju pojawiają się takie plany jak:

  • nieograniczona możliwość dorabiania do wcześniejszej emerytury
  • wprowadzenie elastycznych kontraktów dla starszych pracowników
  • obniżenie dla osób 50 plus składek ZUS.

Za te choroby zawodowe dostaniesz odszkodowanie. Ile Ci się należy?

Kontrowersje wokół zniesienia ochrony przedemerytalnej

Pojawiają się także propozycje dotyczące zlikwidowania czteroletniej ochrony pracowników tuż przed emeryturą. Dziś jest tak, że jak zbliża się czas nabycia praw emerytalnych , pracownik może liczyć na to, że przez 4 lata nie zostanie zwolniony. Takie zwolnienie obwarowane jest restrykcyjnymi zasadami.

Dodajmy, że ochrona przedemerytalna nie dotyczy osób, które są zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę. Natomiast co ważne, jeśli pracownik jest zatrudniony w kilku zakładach pracy, we wszystkich obowiązuje go ochrona, niezależnie od wymiaru etatu.

Podczas konsultacji, które przeprowadziło Ministerstwo Rozwoju, pojawił się pomysł zniesienia ochrony przedemerytalnej w sytuacji, gdy wydajność pracownika spadłaby do poziomu poniżej 80 proc. produktywności z okresu przed nabyciem ochrony.

Zmiany w prawie pracy dla seniorów? Elastyczne mechanizmy

Wśród propozycji pojawiają się także takie dotyczące elastycznego kontraktu - zakładałby on, że pracownik deklaruje dyspozycyjność w wybranych godzinach, co pozwala mu łączyć pracę z innymi zadaniami, np. opieką nad wnukami, wizytami u lekarzy. Dodatkowo mówi się o tzw. urlopie na godziny, aby móc np. na badania.

Zmiany w kodeksie pracy w ostatnim czasie

Zasady wydawania świadectw pracy - nowelizacja wrzesień 2019

Doprecyzowano, że dzień wydania świadectwa pracy oznacza „dzień, w którym następuje ustanie stosunku pracy" – do tej pory przepisy wskazywały, że pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy „niezwłocznie".

Według nowych przepisów jest możliwe również ukaranie pracodawcy grzywną od 1 tys. zł do 30 tys. zł za to, że nie wydał świadectwa w terminie, a nie jak obecnie – nie wydał w ogóle.

Kolejna zmiana dotyczy treści świadectwa pracy. Wydłużony z 7 do 14 dni został termin, w jakim można zwrócić się do sądu pracy i pracodawcy o sprostowanie jego treści.

Zobacz także:
Zmiany w służbie zdrowia:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

E
Endrju

Nie widzę tego rozwiązania w praktyce z ograniczeniem dni pracy... a jak to się bedzie miał do zwiekszenia wysokosci zarobków? A co do podawania wysokosci wynagrodzenia w ofertach pracy jestem jak najbardziej za. U nas w firmie działa to juz od kilku lat. Ostatnio nawet do oferty dodajemy dodatkowe wartości zatrudnienia pakiety medyczne medicover i programy sportowe OK system zeby jeszcze bardziej zachęcić kandydatów do aplikowania

G
Gość

Tylko świr możę takie coś wymuślić ze jak sprawnośćspadnie poniżej 80 procent to wynocha z pracy. Kazy pracodawca zrobi wszystko zeby ten pracownik nie wyciągnął wiecej niż 80 procent.

R
Robol

Osoby proponujące powyższe ustawy nigdy nie skalały się ciężką pracą . Propozycja możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem który w wieku 61 lat nie może wykonać więcej niż 80 % normy akordowej skandalem Zapraszam Te osoby do pracy w akordzie

Dodaj ogłoszenie