Zmiany w pomorskim ratownictwie medycznym

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Znikną numery alarmowe, zaczynające się na 9
Znikną numery alarmowe, zaczynające się na 9 Archiwum
W Pomorskiem – zamiast 20 rejonów operacyjnych będą tylko dwa. Mają działać sprawniej i posiadać więcej sił i środków do dyspozycji. Znikną też najprawdopodobniej numery alarmowe rozpoczynające się od cyfry 9 - mają pełnić jedynie funkcję pomocniczą.

Przygotowywane są daleko idące zmiany w funkcjonowaniu systemu państwowego ratownictwa medycznego (PRM) w województwie pomorskim. Planowana jest centralizacja dyspozytorni medycznych oraz zmniejszenie rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego. Znikną numery alarmowe, zaczynające się na 9. Będą one jedynie pomocniczymi, natomiast pozostanie jeden: numer 112. Znaczące przekształcenia PRM w Pomorskiem odczujemy już za rok. Ma być znacznie lepiej niż teraz. O szczegółach mówił Ryszard Sulęta – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, przewodniczący przewodniczący zespołu roboczego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego ds. bezpieczeństwa.

Nowe rejony operacyjne są już zatwierdzone przez ministra zdrowia. Zaczną obowiązywać od 1 lipa 2017 roku. Obecnie w woj. pomorskim funkcjonuje 20 rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego. Od 1 lipca przyszłego roku mają być tylko dwa: w Gdańsku i Słupsku. Teraz w Pomorskiem jest 18dyspozytorni medycznych, a będą tylko dwa.

Skoncentrowana dyspozytornia medyczna w Gdańsku będzie znajdowała się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Beniowskiego. W Słupsku funkcjonuje w Stacji Pogotowia Ratunkowego – przy ul. Paderewskiego.

Ujednolicone zostaną w całym kraju procedury postępowania w systemie powiadamiania ratunkowego. Pilotażowe wdrażanie takiego systemu odbywa się teraz w Słupsku. Nowy system ma umożliwić natychmiastowe zidentyfikowanie miejsca (adresu), z którego przez telefon wzywana jest pomoc.

Do prawidłowego działania PRM i skoncentrowanych dyspozytorni niezbędne jest zapewnienie – zbudowanie jednolitego systemu łączności radiowej na terenie województwa pomorskiego. Prace nad tym systemem łączności Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zakończył w czerwcu bieżącego roku – poinformował dyrektor Ryszard Sulęta.

Pomorski system państwowego ratownictwa medycznego ma też zapewniony system informowania za pośrednictwem systemów w innych województwach. To w razie konieczności konserwacji urządzeń czy innych zdarzeń. Ten system już został przetestowany.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
NIK

dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, przewodniczący przewodniczący zespołu roboczego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego ds. bezpieczeństwa.

Dodaj ogłoszenie