Zmiany w podatkach AD 2014

Dr Irena Ożóg minister ds. polityki podatkowej w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC partner zarządzający w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
W rankingu Banku Światowego Polska odnotowała awans w zakresie warunków prowadzenia działalności biznesowej. Ale w obszarze podatków nastąpił wyraźny regres.

W tym roku Polska zajęła 113. miejsce, na 189 państw ocenianych w rankingu, natomiast w ubiegłym roku zajmowała 104. miejsce. Zmiany w podatkach, które będą obowiązywać od nowego roku raczej pozycji Polski w światowych rankingach nie polepszą.

Zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2014
1. Podatek od towarów i usług
.Zmienione terminy wystawiania faktur VAT.
Aktualnie faktury należy wystawiać nie później niż 7. dnia, od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od 1 stycznia 2014 r. co do zasady faktury będą musiały być wystawiane nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Faktury nie będą jednak mogły być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (z określonymi wyjątkami).

. Nowe zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego.
Dotychczas co do zasady obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury. Od 2014 r. co do zasady obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

. Nowe zasady odliczania VAT naliczonego.

Przedsiębiorca, który będzie chciał odliczyć VAT, będzie musiał się dowiedzieć, kiedy powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta.

Zgodnie bowiem z ogólną zasadą prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabywanych lub importowanych towarów i usług powstał u kontrahenta obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

2. Podatek dochodowy – optymalizacja podatkowa
Nowe zasady w zakresie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych.
Spółki te zostały objęte opodatkowaniem CIT. Przepisy przejściowe wprowadzające zamiany w powyższym zakresie, pozwalają jednak na osiągnięcie korzyści podatkowych jeszcze w 2014 r., jeżeli w projektach optymalizacyjnych zostaną wykorzystane spółki komandytowo-akcyjne o przedłużonym roku podatkowym.

Zapowiadane zmiany, które nie wejdą w życie 1 stycznia 2014 r.

1. Podatek od spadków i darowizn
. Nie nastąpi likwidacja progresywnych skal podatkowych i obniżenie stawek podatku od spadków i darowizn do stawek 1 proc. (dla pierwszej grupy podatkowej), 2 proc. (dla drugiej grupy podatkowej) i 3 proc. (dla trzeciej grupy podatkowej).

. Nie nastąpi ograniczenie zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższych członków rodziny do kwoty 1 mln zł.

2. Regulacja w zakresie podatków dochodowych
. Ustawodawca nie wprowadzi od 1 stycznia 2014 r. zmian dotyczących tzw. cienkiej kapitalizacji, czy opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC).

. Nie zostaną wdrożone zmiany w zakresie cen transferowych polegające na objęciu obowiązkiem przygotowania dokumentacji cen transferowych: umów spółek osobowych, czy transakcji z zagranicznym zakładem polskiego podatnika oraz zakładem podatnika zagranicznego w Polsce.

3. Regulacja w zakresie klauzuli obejścia prawa
Propozycje zmian w ordynacji podatkowej, spośród których nowością miała być m.in. generalna klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, nie zostały jeszcze opracowane w formie projektu ustawy (na dzień dzisiejszy powstały jedynie założenia projektu). W związku ze zmianą na stanowisku ministra finansów i zapowiedzią nowego ministra co do potrzeby opracowania kodeksu podatkowego, losy założeń zmian ordynacji podatkowej są niepewne.

4. Odliczanie VAT z tytułu nabycia samochodów osobowych i paliwa

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów od nowego roku miał zostać wprowadzony nowy limit odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych w wysokości 50% kwoty podatku określonej w fakturze (obecnie wynosi on 60 proc., nie więcej jednak niż 6.000 zł).

Częściowe ograniczenie – do wysokości 50 proc. – prawa do odliczenia podatku VAT objęłoby także zakup paliwa do samochodów objętych derogacją oraz innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa i konserwacja pojazdów, wydatki na dostawy lub usługi związane z pojazdami i ich wykorzystywaniem).

Wdrożenie tej zmiany jest uzależnione od decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej. Nie wydaje się aby było to możliwe od stycznia 2014 r.

Źródło: BCC

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w podatkach AD 2014 - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jarek33
dobrze ze oprocentowania kredytow nadal niskie. Bralem ostatnio na remont lazienki w Getin i calkowitym kosztem kredytu jestem mile zaskoczony
Dodaj ogłoszenie