Zmiany w organizacji ruchu w Śródmieściu Gdańska na czas wakacji. Jednokierunkowe ulice i odwrócenia ruchu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Magdalena Kiljan/GZDiZ
Udostępnij:
Uwaga kierowcy. Od poniedziałku obowiązuje nowa organizacja ruchu na terenie Starego i Głównego Miasta, związana z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W tym okresie rozszerzone zostaną granice Strefy Ograniczonej Dostępności, w której będzie można poruszać się wyłącznie pojazdem z identyfikatorem IGM.

Zmiany w ruchu w Śródmieściu Gdańska

Zmiany są takie same jak w ubiegłym roku i zostały wprowadzone do 31 sierpnia 2021 r. Obowiązywać będzie:

  • ruch jednokierunkowy i dodatkowe miejsca postojowe na ulicach: Podwale Staromiejskie (od skrzyżowania z ul. Lawendową), Grodzka, Wapiennicza w relacji do ul. Stara Stocznia,
  • ruch jednokierunkowy i dodatkowe miejsca postojowe na ulicach: Igielnicka, Stolarska (od skrzyżowania z ul. Podwale Staromiejskie do skrzyżowania z ul. Refektarską) w relacji do ul. Łagiewniki,
  • odwrócenie kierunku ruchu na ulicach: Mniszki (od skrzyżowania z ul. Brygidki do skrzyżowania z ul. Katarzynki), Szklary (od skrzyżowania z ul. Szeroką do ul. Podwale Staromiejskie) i Lawendowa (od skrzyżowania z ul. Świętojańską do ul. Podwale Staromiejskie).

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku. Nowe zasady i wyższe opłaty w ścisłym centrum miasta

Należy pamiętać, że wyznaczone nowe miejsca postojowe obejmuje Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Zaparkowanie pojazdu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty.

Przesunięcie granic Strefy Ograniczonej Dostępności

Kolejna zmiana polegać będzie na przesunięciu granic Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) do ul. Podwale Staromiejskie.

- W rozszerzonej SOD oprócz dotychczasowych ulic, znajdą się także ulice: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza, Tandeta, Różana, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana, a także ul. Sukiennicza na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - W całej Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście (zarówno stałej, jak i rozszerzonej) obowiązują przepisy dotyczące poruszania się w strefie zamieszkania. Zakładają one pierwszeństwo ruchu pieszego, maksymalną prędkość pojazdów do 20 km/h oraz postój wszystkich pojazdów wyłącznie w miejscach wyznaczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Rozszerza się Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni. Ogłoszono przetarg na oznakowanie w Orłowie

Potrzebny identyfikator IGM

Do poruszania się samochodem w granicach rozszerzonej i stałej SOD konieczne jest posiadanie identyfikatora IGM. Przysługuje on mieszkańcom nieruchomości (zarówno właścicielom oraz najemcom), a także właścicielom, najemcom bądź dzierżawcom lokali użytkowych mieszczących się w SOD. O identyfikator IGM dla swoich pracowników mogą również wystąpić instytucje, które mają w SOD swoją siedzibę.

- Identyfikatory rozszerzonej Strefy Ograniczonej Dostępności wydawane będą od 23 czerwca do 31 sierpnia - dodaje Magdalena Kiljan. - Dodatkowego identyfikatora nie będą potrzebować osoby posiadające ważny identyfikator IGM w stałym obszarze SOD oraz posiadacze aktualnej Karty Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca lub Karty Opłaty Zryczałtowanej Działalności Gospodarczej w sektorze FGM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie