Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kanonie lektur. Więcej Jana Pawła II, mniej łatwych książek. Szef MEN: „Są obszary, w których widzę bardzo dużą pustkę”

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
MEN szykuje „ewolucyjne” zmiany w kanonie lektur
MEN szykuje „ewolucyjne” zmiany w kanonie lektur Pixabay
Ministrowi edukacji marzy się więcej patriotyzmu oraz konserwatywnych wartości, a także dziedzictwo wielkiej myśli filozoficznej i społecznej Jana Pawła II w kanonie lektur szkolnych. Na antenie Radia Gdańsk minister edukacji Przemysław Czarnek przypomniał, że „rząd przeznaczył miliard złotych w ciągu zaledwie kilku miesięcy tego roku na informatyzację szkół i placówek oświatowych”. – W ramach tego miliarda są również te 300 mln, które właśnie przekazujemy do samorządów na refundację kosztów informatycznych ponoszonych przez nauczycieli pracujących w trybie nauki zdalnej – tłumaczył minister.

Zmiany w kanonie lektur. Jakie książki mają się tam znaleźć?

Szef MEN Przemysław Czarnek zapowiedział „ewolucyjne” zmiany w kanonie lektur.

– Trzeba wymagać, oczywiście stosując sprawiedliwy system ocen – podkreślił. – To jest w szkole naturalne. To, że będą lektury łatwiejsze, nie jest właściwym kierunkiem.

– Są obszary, w których widzę bardzo dużą pustkę, choćby to dziedzictwo wielkiej myśli filozoficznej i społecznej Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych, czy najwybitniejszego z rodu Polaków – mówił. – Świadomość jego wielkiej myśli i oddziaływania tej wielkiej myśli filozoficznej, społecznej, katolickiej przez niego współtworzonej, jest na bardzo niskim poziomie. (...) A jest to źródło i kopalnia przepotężnej wiedzy o społeczeństwie i człowieku. To też powinno być wprowadzone do kanonu lektur.

W tej samej audycji minister tłumaczył też kwestie dotyczące nauki patriotyzmu i historii:

– Świadomość tożsamości jest kluczem, by ciągłość historyczna została przekazana – mówił. – Świadomość, że jesteśmy uczestnikami pewnej międzypokoleniowej sztafety od 1054 lat, jest konieczna. Do tego służyły i służą zmiany, które zostały przeprowadzone w ministerstwie edukacji w ciągu ostatnich 5 lat.

– Wcześniej nie można było zorganizować nauki historii, by tożsamość historyczną, narodową uzyskać. Dziś godzin historii jest więcej. Jesteśmy też przed weryfikacją podręczników klas trzecich i czwartych szkół ponadpodstawowych.

Zapytany o zmianę podstawy programowej, odparł, że ministerstwo musi przystąpić do tych prac „bardzo spokojnie”.

– Będziemy mieć więcej czasu, ale wszystko skonsultujemy ze środowiskiem nauczycielskim – dodał. – Od wiosny przyszłego roku będziemy nad tym pracować.

Nauka zdalna. Na co, zdaniem szefa MEN, 500 plus dla nauczycieli?

– Zależy nam na tym, by nauczyciele dokonywali dalszych zakupów, by nauka zdalna była bardziej efektywna – dodał. – Ta praca jest tak specyficzna, ważna dla uczniów i wymaga dodatkowych nakładów i je refundujemy. (…)

– Pieniądze mogą trafić na słuchawki, statywy, lepsze oprogramowanie, szybszy Internet – wszystko, czego nauczyciele potrzebują do takiej pracy – podkreślił.

Dodał, że jest „ogromnie wdzięczny wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół i całemu środowisku nauczycielskiemu za wielkie starania i ogromny wkład pracy w nauczanie zdalne”.

– Mamy pełną świadomość, że jest to praca trudniejsza niż w systemie stacjonarnym – przyznał.

Zaznaczył, że wie, że są to bardzo trudne warunki i że nawet najbardziej efektywna nauka zdalna nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej.

Egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty. Jakie zmiany?

Mówił także o zmianach na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym.

– Zakres wiedzy ma być o 20-30 proc. mniejszy – zapowiedział minister.

Przyznał, że nie wszystkim ten pomysł się podoba. Tłumaczył jednak, że ze względu na zdalne nauczanie „uczniowie nie mogą być poddani tym samym wymogom egzaminacyjnym, co w latach ubiegłych”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki