Zmiany w funduszu alimentacyjnym 2020. Wyższy próg dochodowy, zasada "złotówka za złotówkę". Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?

Marlena Klepacz
Marlena Klepacz
Na zmiany w zasadach ubiegania się o prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego czekało od dawna wielu samotnych rodziców
Na zmiany w zasadach ubiegania się o prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego czekało od dawna wielu samotnych rodziców 123rf
Ważne zmiany w funduszu alimentacyjnym 2020. Wyższe kryterium dochodowe oraz zasady „złotówka za złotówkę” przy ustalaniu prawa do świadczeń - te zmiany przyjęto w rozszerzonej tarczy antykryzysowej. Nowe zasady sprawią, że wielu samotnych rodziców, którzy nie otrzymują zasądzonych alimentów na dzieci, a przekroczyli próg dochodowy, teraz zyska prawo do świadczeń z funduszu. Sprawdźcie, od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie i co należy zrobić, żeby dostawać alimenty od państwa.

Zmiany w funduszu alimentacyjnym 2020

  • 900 zł to nowa kwota progu dochodowego na jednego członka rodziny.
  • Po przekroczeniu progu, świadczenie będzie pomniejszone o kwotę przekroczonego progu (zasada złotówka za złotówkę).
  • Wprowadzone zmiany będą obowiązywały od nowego okresu zasiłkowego czyli od października 2020 r, a dochód, który będzie brany pod uwagę do oceny wniosku będzie z 2019 r.

Zmiany w funduszu alimentacyjnym 2020. Kryterium dochodowe w górę!

W przyjętych zmianach w tarczy antykryzysowej 3.0 znalazły się zapisy dotyczące podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

– Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów. Zaproponowaliśmy podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do wysokości 900 zł. To o 100 zł więcej niż obecnie. Dzięki temu większa liczba rodzin i dzieci otrzyma wsparcie – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

O te zmiany od dawna walczyły środowiska związane z samotnymi rodzicami, między innymi prężnie działające Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci.

- Dziękujemy za wprowadzone zmiany - czytamy na stronie facebookowej stowarzyszenia. - Ponadto proponujemy przy kolejnej nowelizacji wprowadzić algorytm na podstawie którego co roku próg do Funduszu Alimentacyjnego będzie waloryzował się adekwatnie do wysokości najniższego wynagrodzenia w kraju. Proponujemy, aby algorytm oparty był na procentowej, a nie kwotowej zależności od płacy minimalnej. To ułatwiłoby pracę Ministerstwu i życie najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce.Zmiany w funduszu alimentacyjnym 2020. Zasada „złotówka za złotówkę”

Obok podwyższenia kryterium dochodowego Ministerstwo Rodziny zaproponowało także, by przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego obowiązywał tzw. mechanizm „złotówkę za złotówkę”.

Mechanizm ten zakłada, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, tj. kwoty 900 zł miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 zł nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń.

  • Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium.
  • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.
  • Minimalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem mechanizmu „złotówka za złotówkę” wynosić będzie 100 zł.

- Dzięki tym rozwiązaniom w szczególności podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę nie będzie skutkować utratą świadczeń z funduszu alimentacyjnego – tłumaczy minister Maląg.

Zmiany w funduszu alimentacyjnym 2020. Od kiedy będą obowiązywać?

Powyższe rozwiązania będą obowiązywać przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 października 2020 r.

Aby zyskać świadczenia z funduszu, należy złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy, wraz z wymaganymi dokumentami. Wnioski będą przyjmowane latem, a wypłata świadczeń nastąpi od 1.10.2020 r.

Pobierz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego >>>

Obniżenie wynagrodzenia jak utrata dochodu

Większy dostęp do świadczeń z funduszu alimentacyjnego zapewniają również obowiązujące od 18 kwietnia br. zmiany w tarczy antykryzysowej.

I tak obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub obniżenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19 są traktowane jako utrata dochodu.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW TUTAJ:

Co to oznacza w praktyce? Przykładowo rodzic, który do tej pory nie otrzymywał na dziecko świadczeń z funduszu alimentacyjnego, ponieważ przekraczał kryterium dochodowe, a dzisiaj ma obniżone wynagrodzenie za pracę z powodu epidemii koronawirusa, może ponownie złożyć wniosek o przyznanie tych świadczeń. Konieczne jest tu udokumentowanie swojej aktualnej sytuacji dochodowej.

– Jeżeli okaże się, że po uwzględnieniu utraty dochodu wynikającej z obniżenia wynagrodzenia za pracę kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia jest spełnione, to będzie ono przysługiwać co do zasady od miesiąca złożenia wniosku (nie wcześniej jednak niż od miesiąca następującego po miesiącu utraty dochodu) – wyjaśnia minister Marlena Maląg.

Wspomniane przepisy związane z utratą dochodu dotyczą również świadczeń rodzinnych, w szczególności zasiłków rodzinnych na dzieci.

Źródło: gov.pl

Alimenciarze z Pomorza poszukiwani przez policję cz. 1. Oni ...

Alimenciarze z Pomorza poszukiwani przez policję cz. 2. Od l...

Alimenciarze z Pomorza. Szuka ich policja, zobacz listy gońc...

Alimenciarze z Pomorza poszukiwani przez policję. Wystawiono...

Bezrobocie wzrosło przez epidemię koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie