Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Fiskusie. Od 2020 roku będzie jedno konto bankowe do rozliczeń z urzędem skarbowym

Sandra Janikowska
Opole, 31.01.2017 r.
Opole, 31.01.2017 r. Fot. Sławomir Mielnik / Nowa Trybuna Opolska
Od 1 stycznia 2020 r. ma wejść w życie nowe rozwiązanie dotyczące rozliczeń ze skarbówką. Będzie to indywidualny rachunek bankowy do rozliczeń pieniężnych z fiskusem. Na początku za jego pomocą można będzie rozliczać m.in. PIT, CIT, VAT czy inne opłaty niepodatkowe.

Ministerstwo Finansów wysunęło nową propozycję dotyczącą rozliczeń skarbowych. Mowa o indywidualnym koncie dla każdego podatnika za pomocą którego będzie mógł się rozliczać z urzędem skarbowym. To innowacyjne rozwiązanie zostało uwzględnione w ordynacji podatkowej.

Zmiany w Fiskusie od 2020. Jeden rachunek i najstarsze zobowiązania

Aktualnie dość łatwo o pomyłkę. Każdy urząd skarbowy posiada własne rachunki bankowe i dodatkowe kilka numerów kont koniecznych do uiszczania konkretnych podatków - m.in. PIT, VAT i PCC. Jeśli podatnik zmieni adres zamieszkania, zmianom ulegną również numery kont, na które zobowiązany jest wpłacać podatki.

Od 1 stycznia 2020 r. ma się to zmienić. Płatnicy będą posiadali indywidualny rachunek podatkowy za pośrednictwem którego będą mieli okazję rozliczyć się z podatków PIT, CIT, VAT, a także niepodatkowych dochodów budżetowych państwa, jak np. opłaty skarbowe. W niedalekiej przyszłości wszelkie należności fiskusowe można będzie rozliczać za pomocą własnego rachunku. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już przy opłacaniu składek ubezpieczeniowych.

Uproszczenia rozliczeniowe z fiskusem wprowadza ustawa z 4 lipca br. dotycząca zmiany ustawy o VAT i niektórych innych ustaw - w tym ordynacji podatkowej. Rewolucyjne rozwiązanie oczekuje na podpis prezydenta.

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Finansów argumentowało, że wprowadzone zmiany uproszczą rozliczenia podatników oraz zminimalizuje ryzyko błędnego przekazywania wpłat.

Pewnym modyfikacjom ulegną również zasady dotyczące zaliczania wpłat na zobowiązania podatkowe. Z dokonywanych wpłat najpierw zostaną pokryte zaległości z najwcześniejszym terminem płatności w ściśle określonym przez płatnika - rodzaju podatku. W przypadku, gdy nic nie zostanie wskazane to wpłata przeznaczona zostanie na poczet zaległości o najstarszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatnika.

Zmiany w Fiskusie. Skąd wziąć numer rachunku?

Numer rachunku podatkowego można będzie uzyskać w najbliższym urzędzie skarbowym. Struktura indywidualnego numeru rachunku podatkowego będzie zgodna z formatem numeru rachunku bankowego. W skład indywidualnego rachunku podatkowego wchodzić będą:

  • suma kontrolna
  • numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku
  • identyfikator podatkowy

Własny rachunek bankowy zostanie wykorzystany wyłącznie do wpłat i identyfikacji podmiotu regulującego podatek. W rachunku nie będzie zawarta historia wszystkich wpłat. Aby dowiedzieć się o saldzie rozliczeń, konieczne będzie udanie się do urzędu skarbowego. Za jakiś czas można będzie je sprawdzić, logując się na swój profil na Portalu Podatkowym, który docelowo zostanie utworzony w ramach projektu e-Urząd Skarbowy.

Warto też pamiętać, że na konto rachunku podatkowego fiskus nie będzie dokonywał zwrotów nadpłaty. Tak jak dotychczas - będą one trafiały na rachunki bankowe zgłaszane przez podatników urzędom skarbowym.

ZOBACZ TAKŻE: Fiskus chce prześwietlić jednoosobowe firmy

Zmiany w Fiskusie. Masowe kontrole skarbowe

Według dostępnych informacji - w ciągu ostatnich sześciu miesięcy fiskus intensywnie przeprowadzał kontrole skarbowe. Zablokowano 192 rachunki bankowe, należące do 39 podmiotów. W ten sposób zajęto blisko 25 mln zł, czyli 2,5 razy więcej niż w poprzednim roku.

Ilość kontroli jest tak duża, że pozostali przedsiębiorcy zaczęli obawiać się o firmowe konta. Urząd skarbowy zlecił urzędnikom poszukiwanie legalnie działających firm, które posiadają odpowiedni majątek. Kontrolerzy w dużej mierze zajmują się sytuacją przedsiębiorców, a nie sprawami wyłudzeń podatkowych, gdyż te pierwsze są znacznie bardziej dochodowe.

ZOBACZ TAKŻE: Fiskus chce dobowych wyciągów z kont przedsiębiorstw

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki