MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Budżecie Obywatelskim 2022 na Radzie Miasta Gdańska. Wprowadzonne zostaną m.in. nowe progi dla podpisów poparcia pod projektami

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdańscy radni przyjęli wszystkie propozycje zmian w uchwale regulującej zasady Budżetu Obywatelskiego 2022. Modyfikacje są efektem przeprowadzonej ewaluacji projektu. Wszystkie zmiany regulaminowe zawarte w nowej uchwale zostały wypracowane wspólnie z mieszkańcami i urzędnikami podczas spotkań ewaluacyjnych oraz dzięki przeprowadzeniu anonimowej ankiety wśród wnioskodawców i mieszkańców.

Najważniejsze zmiany w Budżecie Obywatelskim 2022

Uszczegółowione zostały zasady dostarczenia wydrukowanego formularza wniosku oraz zasady dotyczące Ilości podpisów poparcia projektu. Wnioskodawcy będą mieć teraz 7 dni na dostarczenie wydrukowanego formularza oraz listy poparcia projektu do urzędu, a wymagana liczba podpisów poparcia dla projektu dzielnicowego to wciąż 1 podpis, natomiast dla ogólnomiejskiego 30 podpisów.

Zmienione zostały minimalne progi poparcia dla realizacji projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich. Do realizacji projektów dzielnicowych Budżetu Obywatelskiego konieczne jest przekroczenie minimalnego progu poparcia tj. uzyskania co najmniej 200 punktów poparcia, do realizacji projektów ogólnomiejskich – 400.

Zaproponowano zmiany, które wpłyną na sprawniejszą i szybszą weryfikację projektów oraz rozpatrywanie odwołań.
Mając na uwadze doświadczenia z poprzednich edycji BO zdecydowano, że nie będą realizowane projekty:

  • które dotyczą wprowadzenia zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej;
  • które dotyczą wyznaczenia dodatkowych patroli Straży Miejskiej;
  • zlokalizowane na terenach Skarbu Państwa, niebędących w trwałym zarządzie Prezydenta Miasta Gdańska.

Do uchwały został dodany zapis, że Wydziały / Biura Urzędu Miejskiego oraz jednostki organizacyjne Miasta nie mogą brać udziału w promowaniu projektów. Wolno jedynie zachęcać do samego udziału w głosowaniu.

- Chodzi o to by promować głosowanie i zachęcać mieszkańców do głosowania. Poszczególnie projekty to bardziej właściwość mieszkańców i wnioskodawców - mówiła podczas sesji radnych Sylwia Betlej.

Zmiany także w Zielonym Budżecie Obywatelskim

Zeszłoroczna pilotażowa edycja pozwoliła również na dopracowanie Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

- Cieszymy się, że inicjatywa Zielonego Budżetu Obywatelskiego spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. Proponujemy drobna korektę. Włączyliśmy kategorie parków kieszonkowych i skwerów w jedną kategorię. Jako kolejną kategorię proponujemy działania pro-ekologiczne, które uświadamiają mieszkańcom jak ważna jest zieleń w przestrzeni miejskiej. Ostatnia zmiana to sprecyzowanie na których terenach Zielony Budżet Obywatelski może funkcjonować. Muszą to być tereny w zarządzie prezydenta miasta - mówiła Sylwia Betlej, szefowa referatu partycypacji społecznej.

Najważniejsze zmiany to:
1) Zmiana definicji kategorii:

  • a) nasadzenia i pielęgnacja roślinności na terenach zieleni miejskiej;
  • b) nowe przestrzenie zielone;
  • c) budowa ogrodów deszczowych;
  • d) renowacja i modernizacja zagospodarowania istniejących terenów zieleni;
  • e) działania ekologiczne.

2) Projekty zgłoszone w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego będą mogły być umiejscowione tylko i wyłącznie na terenach stanowiących własność Miasta oraz terenach Skarbu Państwa, będących w trwałym zarządzie Prezydenta Miasta Gdańska.

Sprawa wywołała dyskusję wśród radnych.

- Zapoznałem się z treścią uchwały, zmiany natury formalnej są słuszne, natomiast to część tocząca się przed realizacją projektu. Nie będzie zaskoczeniem, że mam zastrzeżenia co do tego, jak realizowane są niektóre projekty albo jak wyglądają uzgodnienia między wnioskodawcą, a kolejnymi jednostkami jak GZDiZ czy DRMG. Podam przykład, który odbił się szerokim echem. Jestem świadom, że wiele projektów jest wykonywanych dobrze, natomiast słynny Karuzelin jest przyczynkiem do tego, by poddać pod dyskusję jak wygląda kwestia uzgodnień pomiędzy jednostkami, a wnioskodawcami - mówił radny PiS Przemysław Majewski pokazując wizualizacje placu zabaw dla dorosłych w Parku Reagana, które znacznie różnią się od tego, jak został on zrealizowany. - Jest mnóstwo zdjęć wskazujących, że mają powstać m.in. zjeżdżalnie, huśtawki, tory przeszkód, miejsce do wypoczynku. Niestety realizacja wygląda dość biednie. Mam nadzieję, że dziś głosujemy nad tym co zostało poddane ewaluacji, natomiast wydaje mi się, że zasadnym jest by w kolejnej edycji zastanowili się nad tym jak wygląda realizacja projektów, czy kosztorysy wnioskodawców są do zrealizowania, czy pomysły, na które głosują mieszkańcy Gdańska, nie okazują się potem kadłubkami - dodał radny opozycji.

Przewodnicząca Rady Agnieszka Owczarczak zasugerowała by konkretną kwestię tego projektu oraz wycen została poruszona podczas prac komisji.

- Jeżeli chodzi o kwestię zamówień publicznych, to miasto jest zobowiązane do rozstrzygnięć na podstawie przetargów. Jeżeli są podejrzenia nieprawidłowości, trzeba powiadomić odpowiednie służby. Budżet na projekt był znany, a urządzenia muszą przejść przez atesty i uprawnienia by mogły stanąć. Dany przedsiębiorca wygrał postępowanie przetargowe i zrealizował to zadanie. Jeśli chodzi o Gdańsk i Zielony Budżet Obywatelski, staliśmy się pewnego rodzaju wzorem, bo Gdynia będzie kopiować nasz pomysł. Adaptacja do zmian klimatu staje się faktem - odpowiedział radny Koalicji Obywatelskiej Jan Perucki.

Za uchwałą zagłosowało 29 radnych, w tym również z opozycyjnego PiS. 4 radnych PiS wstrzymało się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki