Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany ustaw o sądach. Sąd Najwyższy wydał opinię, w której krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Szymon Starnawski / Polska Press
Sąd Najwyższy wydał swoją opinię do projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym, złożonego przez posłów PiS. Ponad 40-stronicowa opinia nie zostawia suchej nitki na projekcie.

Projekt ustaw autorstwa posłów PiS zakłada m.in. możliwość “złożenia z urzędu sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważenia Krajowej Rady Sądownictwa”. Gdyby projekt wszedł w życie, samorządy sędziowskie miałyby zakaz “podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz”. Dodatkowo w propozycjach zmian zapisano nowe procedury wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

W swojej opinii Sąd Najwyższy stwierdził, że autorzy projektu zmian ustaw próbują ukryć rzeczywiste cele wprowadzonych zmian, chowając je za wyrażeniami, takimi jak “uporządkowanie zagadnień ustrojowych” czy “usprawnienie procedury nominacyjnej”.

Prezydent prezesem SN?

“W istocie chodzi bowiem głównie o wymuszenie na sędziach niestosowania prawa Unii Europejskiej w zakresie, w jakim m.in. wynika to z wyroku TSUE z dnia 19 listopada 2019 r.” - czytamy w opinii.

“Ewidentnym celem projektu jest także doprowadzenie do obsadzenia urzędu Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przez urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, na wypadek gdyby przegrał on wybory prezydenckie w 2020 r.“ - napisano.

Według Sądu Najwyższego, obsadzenie odpowiednią osobą stanowiska pierwszego prezesa SN pozwoliłby na przejęcie przynajmniej wizerunkowej kontroli nad Sądem Najwyższym oraz, co ważniejsze, realnej kontroli nad Trybunałem Stanu.

- To nie jest kwestia bata, tylko mamy w naszym kraju dość jasne zasady. O tym, kto jest sędzią, decyduje mianowanie przez prezydenta RP. Jeden sędzia nie może kwestionować tego, czy drugi sędzia jest sędzią, czy nim nie jest, czy ma prawo orzekać, czy nie ma - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w Radiu Zet.

PiS szybko przepchnie ustawę?

Zdaniem polityków opozycji, PiS może chcieć przeprowadzić ustawę przez Sejm jak najszybciej, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, albo po nich, zwołując dodatkowe posiedzenie parlamentu.

- Mamy takie sygnały, że będzie próba ze strony większości parlamentarnej bardzo szybkiego przepchnięcia tej antyobywatelskiej ustawy - powiedział Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

“Wzywam rząd i parlament do pomiarkowania i uczciwej dyskusji o tym, jak dla dobra wspólnego uzdrowić stan rzeczy, który powstał z winy tych władz - napisała Małgorzata Gersdorf w oświadczeniu.

“Proszę o rozpoczęcie prawdziwej dyskusji nad naprawą wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Apeluję wreszcie o to, aby zaprzestać kampanii lżenia i wyszydzania tych, którzy swoje życie i siły oddali w służbie Rzeczypospolitej - sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych i Sądu Najwyższego. Nasza Niepodległa, a nie zwycięstwo tej czy innej partii w kolejnych wyborach, jest najwyższym dobrem” - dodała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany ustaw o sądach. Sąd Najwyższy wydał opinię, w której krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki